האם טיפול בהפרעת קשב וריכוז מועיל ?

הכינוס השנתי של האיגוד הישראלי לרפואת ילדים תל אביב  25.11.2009

אבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז – כיצד ניתן לשפר ?

ד"ר שלומי ענתבי

 

הפרעת קשב וריכוז, מאופיינת כהפרעה נפשית התנהגותית הטרוגנית.  

אפיון זה, של הפרעת קשב וריכוז בילדים ומתבגרים, כתחום ייחודי, מחייב את הרופא לגשת לאבחון ולטיפול, בתשומת לב ובאכפתיות, בסבלנות ובמסירות, מלווה בכישורים אישיים, ידע, כלים  ומקצועניות.

לאור ניסיוני, אשים דגש על דברים המתבקשים מרופא לביצוע הולם של אבחון, טיפול, הערכה, ומעקב בילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז. נוכחתי שאם לא נעשה כך, כפי שקורה לעיתים כיום, לא משיגים הצלחה בטיפול.

האבחון הוא קליני וחייב להיעשות במלואו, לפי קריטריונים של אקדמיה אמריקאית פדיאטרית. כולל DSM4 ושאלוני קונרס להורים ולביה"ס. הזמן הנדרש לאבחון ראשוני מלא, לא פחות מ- 50 דק'. קיצורי דרך מטעים. קביעה נפוצה כמו "אחרי 10 דק' אני מאבחן שלילד יש הפרעת קשב וריכוז" שגויה ומכשילה.

הפרעות נפשיות נלוות, חייבות להיכלל בתהליך אבחון ל ADHD, אחרת האבחון לקוי ומטעה.

כ- 70% מילדי ADHD לוקים בהפרעה נלווית נוספת, לפחות באחת וחלקם לוקים בשתיים. כפי שזה אצלי, בסיכום 520 ילדים: ל- 40% יש ODD , 17% CONDUCT DIS.,  18% MOOD DIS.,  26%  ANXIETY DIS. , 28% LEARNING DIS. בגילאי 13 שנה ומעלה: 25%  שותים אלכוהול ומעשנים נרגילה , ועוד. ילדים רבים מגיעים אלי לאחר שטיפול בריטלין לא עזר להם. אני מאבחן אותם מחדש, ומגלה שאצל חלקם, לא אובחנה הפרעה נפשית נלווית, כמו הפרעת התנהגות, חרדה, שינויי מצבי רוח, ואשר זקוקים לטיפול נוסף אחר. רופא אמור לאבחן הפרעות אלה. ובמקרים הקשים, לטפל בהפרעה נפשית נלווית (SSRI), לפני טיפול ב ADHD, או בשניהם יחד.

בדיקת TOVA אינה חלק אינטגרלי מאבחון שהינו קליני בלבד. שימוש רב ב TOVA והסתמכות עליה עלול להכשיל. יש ואומרים למטופל "לאחר בדיקת Tova, אני אחליט אם לתת ריטלין".

אבחנתי מאות רבות ילדים, וטרם הזדקקתי לבדיקה זו. אבחון קליני נכון, מייתר את בדיקת Tova.

עדיף טיפול רפואי משולב. לשלב טיפול רגשי והתנהגותי בנוסף לטיפול תרופתי. ולשכנע את ההורים לזה.

שיתוף והדרכת הורים בתהליך אבחון וטיפול הינו חיוני. לתת הסבר מקיף על ההפרעה והשלכותיה, ועל ציפיותינו מהטיפול. להמליץ להדרכת הורים בקבוצות, לאופן התנהלותם מול הילד.

למרבית ההורים, לאב ו/או לאם, יש  ,ADHD את הקשים בהם אני מאבחן ומטפל, כדי שיוכלו לתפקד טוב בחיי יומיום, וגם עם ילדיהם. הקפדה על שתוף מלא של הורים, מובילה לרכישת אמונם, ההכרחית להצלחת הטיפול.

להתחיל טיפול תרופתי בהדרגה. להתחיל במינון נמוך ולהעלותו בשלבים עד לקביעת מינון מתאים ומשך השפעה הרצוי לילד. איזון תרופה לוקח 2-3 מפגשים,תוך קבלת משוב מהילד,בי"ס והורים. רצוי לאפשר זמינות טלפונית לרופא המאבחן. זו הדרך הטובה והבטוחה להשגת תוצאות יעילות לטיפול תרופתי כבר בתחילתו.

תחילת טיפול תרופתי במינון גבוה, נועד לכישלון במרבית המקרים זה נוכחתי בעבודתי. לא מעט ילדים מגיעים אלי לאחר שהפסיקו לקחת תרופה, שגרמה להחמרה במצבם, מכיוון שקיבלו אותה בתחילה במינון מרבי. לאחר שאני מאבחנם מחדש, ומתחיל טיפול תרופתי בהדרגה, במינון נמוך, משיג הצלחה במרבית המקרים.

עדיף לתת תרופה המכוונת לשעות לימוד לילדי בי"ס יסודי בכתות נמוכות הלומדים 4-6 שעות ביום, ואינם מהווים בעיה בבית. ניסיוני מלמד, שטוב לכוון טפול לשעות הלימוד, כי תרופה ארוכת טווח גורמת להם ליתר תופעות לוואי. ילדים מבי"ס יסודי מגיעים אלי,לאחר שהתחילו בטיפול בתרופה ל-12 שעות, במינון מרבי, שגרמה להם לתופעות לוואי קשות. ולכן ההורים מפסיקים על דעת עצמם את הטיפול, וחוששים לניסיון תרופתי נוסף. לאחר  שאני מאבחנם מחדש, ועובר לתרופה המשפיעה ל 4-6 שעות, מתקבלות תוצאות טובות.

אם טיפול תרופתי אינו מצליח, אינני ממליץ להעלות את מינון התרופה, למינון מרבי 'מומלץ'. המגיע לריטלין נקי במינון 0.7 מג/ק"ג. כלומר, ילד השוקל 28 ק"ג יכול לקבל מינון מרבי של 72 מג', בתרופה עם השפעה ל-12 שעות. מרבית מטופלי מפיקים תועלת מירבית מטיפול במינון נמוך של 0.3-0.4 מג/ק"ג.

במקרים של כשלון תרופתי יש לאבחן מחדש, ואם מאמתים אבחנת הפרעת קשב וריכוז, לשנות תרופה ומינון. ואם מאבחנים שהילד לוקה בהפרעה נפשית נלווית המפריעה יותר, לטפל בה (SSRI) יחד עם ריטלין או בנפרד.

מעקב רציף. לא די באבחון וקביעת תרופה ומינונה, אלא על הרופא לעמוד לרשות ההורים באופן סדיר. כי עולות שאלות מרובות, תופעות לוואי ועוד. כשרופא לא זמין קורה והורים מחליטים בעצמם להפסיק את הטיפול. לכן לאחר איזון מנת התרופה ומשך ההשפעה הדרוש לילד, רצוי מעקב להערכת תוצאות טיפול אחת ל-3 חד'.

תופעות לוואי עלולות לקרות. יש לפקוח עין עליהן. בתחילה יש ומתלוננים על כאבי ראש, הנובעים בדר"כ  מלקיחת תרופה ללא ארוחת בוקר.תופעות של עליה בל.ד. ובקצב הלב, אגרסיביות והתפרצויות זעם,וכן האטה בגדילה לגובה, קורות. מניסיוני זה קורה בעיקר בילדים, המקבלים מינון גבוה, ותרופה ארוכת טווח השפעה.

מי הרופא האמור לטפל בילדי ADHD ולהצליח? כל רופא כשיר לאבחן, לטפל ולהצליח, בין אם זה פסיכיאטר ילדים, נוירולוג ילדים, ורופא ילדים. לשם כך עליו:

א) להיות ניחן בתכונות הנדרשות לעסוק בתחום זה, לדעת להכיר אנשים.

ב) זה עיסוקו העיקרי, ולא כחלטורה

ג) לאהוב תחום זה ולהתמסר לו בהקפדה, אכפתיות וסבלנות.

ד)להתעדכן,ולהשתלם במקצועיות והתמדה.

ה)לפעול על פי ניסיונו שרכש ו)לבצע עבודות להציגן בכינוסים, וללמד.      

 עם רופאים כאלה ההצלחה מובטחת לטיפול בכלל ילדי    ADHDבישראל.

ד"ר  שלומי  ענתבי

טלפון: 03-9676869   פקס:03-9676865

נ.ב. למען הגילוי הנאות, הריני להצהיר בזאת, שאיני קשור בשום אופן ודרך, לחברת תרופות כלשהיא.

מחשבה אחת על “האם טיפול בהפרעת קשב וריכוז מועיל ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s