מי שסובל מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) עם הפרעה נפשית נלווית – במה מטפלים בהפרעת קשב או בהפרעה הנפשית?

רבים הם הסובלים מהפרעת קשב וריכוז אשר מלווה בהפרעה נפשית נוספת, כמו דיכאון, הפרעת חרדה כללית (GAD), הפרעה ביפולרית, התמכרויות ועוד. ישנם מספר מצבים במקרים אלה שהמאבחן צריך לאבחן אותם ולהבדיל ביניהם כדי להחליט במה לטפל:

1. כאשר הפרעת קשב וריכוז היא הדומיננטית והיא האחראית לפגיעה בתפקודו של האדם, ואילו ההפרעה הנפשית הינה משנית- יש לטפל קודם בהפרעת קשב וריכוז.
2. כאשר ההפרעה הנפשית היא הדומיננטית והמפריעה לתפקודו היומיומי של האדם, והפרעת קשב וריכוז הינה משנית – יש לטפל בראש וראשונה בהפרעה הנפשית.
3. ישנם מצבים שסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז הינם הבולטים באיש/ה, והפרעה נפשית נראית מינורית כביכול. אולם באבחון קפדני נמצא שהאיש סובל מהפרעה נפשית כמו חרדה/דכאון, אשר בעטייה נגרמים הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז – אזי יש לטפל קודם בהפרעה הנפשית.
4. ישנם מקרים שאיש מאובחן עם הפרעת קשב וריכוז והפרעה נפשית נלווית, שניהם בדרגת חומרה בינונית (ראה קלסיפיקציה שלי להפרעת קשב וריכוז). במקרים כאלה עדיף לנסות קודם טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז, וקרוב למחצית המקרים טיפול זה ישפיע לטובה גם על ההפרעה הנפשית.
5. במקרים שמאבחנים איש הלוקה בהפרעת קשב וריכוז והפרעה נפשית נלווית, שניהם בדרגת חומרה קשה (ראה קלסיפיקציה שלי). במקרים כאלה ניתן לטפל בו בעת, בטיפול תרופתי כנגד הפרעת קשב וריכוז ובנוסף טיפול תרופתי להפרעה הנפשית הנלווית.
לפיכך, על המאבחן להקפיד ולאבחן את המצבים השונים הנ"ל כדי להמליץ למטופל על שלבי הטיפול התרופתי הרצויים.

ד"ר שלומי ענתבי – אבחון טיפול וייעוץ להפרעת קשב וריכוב בילדים ומבוגרים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s