מהי אי שליטה עצמית ברגשות Deficient Emotional Self-Regulation- DESR האם זו הפרעה חדשה נפרדת או נלווית להפרעת קשב וריכוז ADHD

אי שליטה עצמית ברגשות DESR האם זו הפרעה חדשה נפרדת או נלווית להפרעת קשב וריכוז ADHD  חדש!

א.  'חוסר שליטה עצמית ברגשות'  (DESR) נצפתה זה מכבר כחלק מהפרעת קשב וריכוז, ומהווה את המרכיב הרגשי של ADHD ובלתי תלויה בהפרעות הנפשיות הנלוות להפרעת קשב וריכוז. אולם ההשלכות שלה על האבחון, הטיפול והבנת הפרעת קשב וריכוז, עדיין אינם ברורים דיים. המחקרים שנעשו אודותיה מעטים, ומעט ידוע על האטיולוגיה שלה, אולם כיום עבודות מחקר רבות נמצאות בתהליך ביצוע.
ב. האם זו הפרעה נפשית בפני עצמה? רבים יחששו מלהגדירה כהפרעה נפרדת מחמת ריבוי ההפרעות הנפשיות המוכרות כיום שבמרביתן רב השווה מהשונה ביניהן. לפיכך נזהרים ונמנעים מלהגדיר 'הפרעה חדשה בפסיכיאטריה' בגלל: ריבוי אבחנות חדשות, לכל אבחנה יש הרבה קו-מורבידיות, והעדר גבולות ברורים בין אבחנות.
ג.  להערכתי  הגישה העתידית הנכונה באבחון תהיה איחוד הפרעות ולא פיצול וריבוי הפרעות כאשר אין גבולות ברורים בין אבחנות, והטיפול הרפואי  זהה בהן. כיום כשמאבחנים בעיית קשב וריכוז הכרחי לאבחן את חוסר השליטה העצמית וחייבים לקחת אותה בחשבון, בשל השלכותיה על החמרת הפרעת הקשב וריכוז.
ד.  נכון להיום ההערכה ש- DESR מהווה תת-קבוצה משפחתית של הפרעת קשב וריכוז 44% מהילדים, ואצל 55% מהמבוגרים עם  ADHD יש להם DESR, בעוד רק 2%-5%  בקבוצות הביקורת. DESR אינה מספיק מוערכת ומאובחנת בהתאם ע"י קלינאים ולכן אינה כלולה בתוכנית הטיפולית של הפרעת קשב וריכוז.
ה.  ניתן לזהות אותה כתת-קבוצה של ADHD המתאפיינת בילדים הנדחים חברתית, הנזקקים לחינוך מיוחד, ועם יותר קשיים בתפקוד, ובמבוגרים מעורבים יותר בתאונות דרכים ומאסרים ובמצב כלכלי נמוך. DESR מסבירה את הזיקה והקשר של ADHD למרדנות מתנגדת ODD , ומנבאת אותה.
 וטיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז יכול למנוע התפתחות הפרעת התנהגות (CD).
ו. מה מאפיין את 
DESR?   אי שליטה עצמית ברגשות מתבטאת בפרץ רגשות, אי יכולת לשלוט בעצמו וברגשותיו, כועסים יתר על המידה, "חמומי מוח", מתוסכלים, חסרי סבלנות, תגובות רגשיות, בלתי הולמות לאירועים, שאינן נכונות ובלתי מתחשבות ולא מועילות, חרדה, אגרסיביות, תוקפנות, אי ויסות מצב רוח. ניתן לאבחנה עם וללא הפרעת קשב וריכוז ADHD.
ז.  1.  קושי  בויסות ובשליטה עצמית הנגרם ע"י רגשות חזקים.  2. מתקשים למנוע התנהגות בלתי מתאימה כתגובה לרגשות חיוביים או שליליים.  3. בעיות במיקוד מחדש של קשב מרגשות באירועים פרובוקטיביים.  4. חוסר יכולת וסדר בארגון התנהגות כתגובה לפעולה רגשית.
אסור לבלבל אותה עם הפרעה דו-קוטבית Bipolar Disorder העלול לגרום לטיפול לא מתאים.
נקווה שבעתיד הקרוב כאשר המחקרים האחרונים על DESR יפורסמו נחכים ונבין טוב יותר את הפרעה זו.

מחשבה אחת על “מהי אי שליטה עצמית ברגשות Deficient Emotional Self-Regulation- DESR האם זו הפרעה חדשה נפרדת או נלווית להפרעת קשב וריכוז ADHD

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s