מבזקים ממפגשים בבוסטון וג'ונס הופקינס (מאי 2012) בנושאי ADHD ואוטיזם

קשר בין התאבדות בבוגרים שסבלו מ- ADHD בילדותם המלווה בהפרעות נפשיות
במחקר פרוספקטיבי שבוצע ע"י מיו קליניק ברוצ'סטר, ובי"ח לילדים בבוסטון, נמצא קשר מובהק בין התאבדות בבוגרים שאובחנו בילדותם ADHD עם הפרעה נפשית נלווית (בעיקר דכאון, פחד חברתי, OCD, והתמכרויות) לבין אלה ללא הפרעה נפשית. המסקנה מעבודה זו היא שכדי להפחית את מקרי ההתאבדות על רופאים לאבחן ילדים אלה ולטפל בהפרעה נפשית נלווית בנוסף לטיפול בהפרעת קשב וריכוז.
האם רופאים משתמשים בשאלוני הערכה וניהול להפרעת קשב וריכוז בילדי גן (3-5 שנים) כפי שמנחה וממליצה האקדמיה האמריקאית לפדיאטריה AAP
על פי הנתונים של הסקר הלאומי לבריאות הילד בארה"ב, שסוכמו ע"י בי"ח לילדים בניו יורק ומכון פיינשטיין, דווח על מילוי הנחיות האקדמיה האמריקאית לפדיאטריה הממליצות לרופאים להשתמש בשאלוני הערכה וניהול להפרעת קשב וריכוז בילדי גן. השאלונים מכוונים להתפתחות הילד, לתקשורת שלו, ולהתנהגות החברתית. נמצא כי בממוצע רק 30% מהרופאים מלאו שאלון כזה בתוך 12 החודשים האחרונים. נמצא כי השימוש בשאלונים עולה עם חומרת ההפרעה. אולם אפילו בילדי גן שאובחנו וטופלו תרופתית ב ADHD , ליותר משליש מהם לא נעשתה הערכה כזו ע"י הרופאים.
הפרעות נלוות נפשיות בילדי בי"ס (גיל 9 שנים) שנולדו טרם הזמן
באוניברסיטת קנטרברי בניוזילנד, מצאו שהפרעות נלוות נפשיות שכיחות יותר בילדים שנולדו טרם זמנם בשבועות 23-33. כלומר ילדי בי"ס שנולדו טרם זמנם באופן קיצון, נמצאים בקבוצת סיכון גדולה לפתח ADHD והפרעות נפשיות.
ADHD ו- Autism במשקל לידה נמוך
בעבודה משותפת של מספר מרכזים רפואיים בארה"ב, בחנו ומצאו שאבחנות ADHD ו- Autism ,   קשורות יותר להפרעת קשב וריכוז שהיה לאם בילדותה, מאשר למשקל לידה נמוך של הילדים.
השפעה על סטרס ההורים עם קביעת אבחנת אוטיזם בילדם (בגיל גן)
אוניברסיטת שרבוק בקנדה, מצאה שחשיפת הורים לילדם  בן 3-4 שנים שאובחן כאוטיסט גורמת לסטרס אצל ההורים והמשפחה. ככל שהאוטיזם קשה יותר, ויש בעיות התנהגות לילד, וככל שתפקודו היומיומי פגוע יותר, כך גובר המתח אצל הורים ובמשפחה. לפיכך יש חשיבות קריטית להתערבות אפקטיבית לשיפור תפקוד הילד, אשר יקל על ההורים להתמודד עם הסטרס אחרי שילדם אובחן כאוטיסט.
מה קורה בארה"ב בתחום מיפוי אוטיזם ע"י רופאי ילדים ראשוניים
בי"ס לרפואה ברוצ'סטר, ציין שהאקדמיה האמריקאית לפדיאטריה (AAP)ממליצה לרופאי  הילדים הראשוניים לבצע מיפוי סיסטמתי לאוטיזם פעמיים במהלך 3 השנים הראשונות לחיים. ואילו בפועל נמצא שרק 37% רופאים  דווחו על ביצוע רוטיני למיפוי אוטיזם. הם ממליצים לשפר את שיעור מיפויי ההתפתחות בילדים, בשימת דגש על מיפוי אוטיזם.
הפרעות נפשיות בקרב ילדים ומתבגרים עם השמנת יתר
פדיאטרים מכי"ח ברוקדייל, מצאו שבעיות רגשיות התנהגותיות וחברתיות הינם שכיחים אצל שמנים (אובסיטי) ועלולים לגרום לתחילת השמנה בילדים ולהחמרתה. הכעיה הקלינית השכיחה ביותר בשמנים זה דכאון (71%), ו-  36% ADHD . לפיכך יש להיערך לזה קלינית ולטפל בהתאם.
ילדים עם מחלות אטופיות והסיכון להופעת הפרעות נוירוהתנהגותיות התפתחותיות 
במיו קליניק רוצ'סטר, בחנו את הקשר בין מצבים אטיפיים כמו אסטמה, אטופיק דרמטיטיס, אקזמה, וריניטיס אלרגית לבין הפרעות למידה, ADHD, אוטיזם, ואיחור התפתחותי. ומצאו שיש קשר מובהק סיגניפיקנטי ביניהם. לדעתם יש לחקור את הקשר הסיבתי הזה ביניהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s