האם יש קשר בין הפרעת קשב וריכוז לבין: מחלת הצליאק? רמת הקורטיזון? התזונה? מעמד סוציו אקונומי?

שכיחות הפרעת קשב וריכוז (ADHD) על פי DSM-IV בילדים ובמבוגרים
Willcutt EG, Neurotherapeutics 2012, July

סקירה מתה- אנליזה של 86 מחקרים (163,688 ילדים), ו- 11 מחקרים (14,112 מבוגרים), נמצא כי שכיחות הפרעת קשב וריכוז בילדים ומתבגרים נעה בין 5.9% – 7.1% על פי אבחון DSM-IV, ולא משנה אם ההפרעה נקבעת לפי דירוג הורים, מורים, ומבוגרים על עצמם, לבין זה שנקבעת בתהליך אבחון מלא ע"י רופא מומחה בתחום. שכיחות גדולה יותר ל- ADD לעומת ADHD. ושכיחות גדולה יותר בבנים מאשר בנות, האטיולוגיה לזה אינה ברורה עדיין. גם טרם ברור אם יש השפעה של מעמד חברתי-כלכלי, או מוצא האתני. נמצאו הבדלים בשכיחות ADHD בין מדינות ואזורים שונים בעולם (גם אחרי נטרול ההבדלים באלגוריתם האבחוני. לדעת החוקרים, עובדות אלה נותנות תקפות לאבחנת הפרעת קשב וריכוז, שאינה מוגבלת רק לתרבות האמריקאית או לתרבויות ספציפיות אחרות.
הערותיי: האמריקאים עדיין מנסים לשכנע את עצמם שהפרעת קשב וריכוז הינה שרירה וקיימת, ואינה רק "המצאה אמריקאית". בכל הכינוסים הנחשבים בארה"ב מדגישים זאת . לדעתי אין ספק שהפרעת קשב וריכוז זו עובדה קיימת, אולם היא מורכבת מקבוצות שונות שבבוא העת יובדלו, וזה ימנע את "אי הבנות".

טיפול תרופתי עם מתילפנידאט להפרעת קשב וריכוז (ספרד)
Rev Neurol. 2012 Sep, Mardomingo-Sanz MJ, Madrid

שכיחות הפרעת קשב וריכוז בספרד נעה בין 1% – 7% (אזורים שונים). תרופת הבחירה מתילפנידאט הוכיחה יעילותה. מתילפנידאט לטווח קצר משפיע טוב יותר בבוקר, ואילו מתילפנידאט לטווח ארוך (כמו קונצרטה) משפיע טוב יותר אחה"צ. לדעת החוקרים, עובדה זו חשובה כדי לתכנן טיפול לכל ילד על פי צרכיו.
הערותיי: אמנם זווית ראיה נכונה למרות שברורה מאליה. מניסיוני מסייעת בפרקטיקה המעשית בבואנו לשקול טיפול בילדים קטנים גילאי 5-7 שנים.

רמת הקורטיזון בילדים עם הפרעת קשב וריכוז (שבדיה)
J Psychiatry Res. 2012 Sep, Isakson J, University Uppsala Sweden

במחקר נבדקו 221 ילדים (6-17 שנים) עם  ADHD ובקבוצת בקורת ללא   ADHD 201 ילדים. הקורטיזול נבדק ברוק בשיטת רדיואמיונואסיי. אצל ילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז מעל גיל 10 שנים נמצאה רמת קורטיזול נמוכה יותר 9.1 לעומת 12.7 עם הבדל סיגניפיקנטי. לדעתם רמת קורטיזון נמוכה בילדי ADHD מרמזת על אי ויסות HPA-axis .לא נמצא קשר בין רמת הקורטיזון לחומרת הסימפטומים של ההפרעה. לדעת החוקרים לרמה הנמוכה של קורטיזון יכול להיות קשר לליבת הסימפטומים של ADHD.
הערותיי: האם ימצאו פעם מדדים מעבדתיים שיעזרו באבחון הפרעת קשב וריכוז? מסופקני. בגדול זו הפרעה נפשית שהקליניקה הינה ליבת האבחון, וזה יישאר איתנו לזמן רב.

שכיחות מחלת צליאק בהפרעת קשב וריכוז (טורקיה)
J Pediatric Gastroenterology Nutr. 2012 Sep, University Medical Faculty, Malatya, Turkey

זה מכבר ידוע שמחלת צליאק קשורה עם הפרעות נוירולוגיות, אולם קשר להפרעות פסיכיאטריות טרם הוגדר היטב. במחקר זה נכללו 362 ילדים (5-15 שנים) עם ADHD ובקבוצת הביקורת 390 ילדים (תואמים בגיל ומין) ללא ADHD. נבדקו הרמה בסרום של TTg, IgA, IgG  בשתי הקבוצות. ונמצא שבקבוצת ADHD 4 ילדים ( 1.1%) עם תוצאה חיובית של IgA TTg , לעומת 3 ילדים (0.8%) בקבוצת הביקורת. ובביופסיה מאנדוסקופיה דואדונלית נמצא מארבעת הילדים ילד אחד בלבד חיובי למחלת צליאק (0.27%), ואילו בקבוצת בקורת נבדק ילד אחד שנמצא שלילי. מסקנת החוקרים: אין שכיחות יתר של מחלת צליאק בילדים עם הפרעת קשב וריכוז, ואין צורך לתת דיאטה ללא גלוטן לילדים הלוקים ב- ADHD.
הערותיי: הרושם הראשוני שבקליניקה שלי להפרעת קשב וריכוז אני נתקל בהרבה ילדים עם מחלת צליאק, אולם הכרתי מספיק ילדים עם צליאק ללא ADHD. אני נוטה לקבל את תוצאות המחקר שאין קשר בין ADHD ומחלת צליאק, למרות המספרים הנמוכים יחסית במחקר זה.

Food Insecurity and Mental Disorders in a National Sample of U.S. Adolescents
Ronald C. Kessler, Harvard Medical SchoolJ of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry,7.2012

To examine whether food insecurity is associated with past-year DSM-IV mental disorders after controlling for standard indicators of family socio-economic status (SES) in a U.S. national sample of adolescents.
Data were drawn from 6,483 adolescent–parent pairs who participated in the National Comorbidity Survey Replication Adolescent Supplement, a national survey of adolescents aged 13–17. Frequency and severity of food insecurity were assessed with questions based on the U.S. Department of Agriculture’s Food Security Scale (standardized to a mean of 0, variance of 1). DSM-IV mental disorders were assessed with the World Health Organization (WHO) Composite International Diagnostic Interview (CIDI). Associations of food insecurity with DSM-IV/CIDI diagnoses were estimated with logistic regression models controlling for family SES (parental education, household income, relative deprivation, community-level inequality, and subjective social status).
Food insecurity was highest among adolescents with the lowest SES. Controlling simultaneously for other aspects of SES, standardized food insecurity was associated with elevated odds of past-year mood, anxiety, behavior, and substance disorders. A one standard deviation increase in food insecurity was associated with a 14% increase in the odds of past-year mental disorder, even after controlling for extreme poverty. The association between food insecurity and mood disorders was strongest among adolescents living in families with low household income and high relative deprivation. Conclusions: Food insecurity is associated with a wide range of adolescent mental disorders independently of other aspects of SES. Expansion of social programs aimed at reducing family economic strain might be one useful policy approach for improving youth mental health.

הערותיי: למרות העבודות הרבות טרם ברור הקשר בין מעמד סוציו אקונומי עם כל הקשור בזה כמו התזונה, לשכיחות הפרעת קשב וריכוז. אני נוטה לחשוב כי שכיחות הפרעת קשב וריכוז בדרגת החומרה הקשה יותר, גדולה יותר בקרב המעמד הסוציו אקונומי הנמוך. להערכתי הסיבה לזה היא בעיקר גנטית שילדים קיבלו זאת מהוריהם, ולאותם הורים היתה וישנה הפרעה , ולכן לא למדו ולא התקדמו בחייהם ונותרו מאחור. לפיכך  איני סבור שהמזון הוא הגורם, אם כי המחקר די מעלה הרהורים המחייבים מחקרים נוספים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s