מקרים מלמדים מהקליניקה של ד"ר שלומי ענתבי; מתילפנידאט ארוך טווח נוזלי; תרופות ADHD השימושיות ביותר בארה"ב.

מקרים מלמדים מהקליניקה של ד"ר שלומי ענתבי

3 ילדים בני 6-6.5 שנים עם לקות למידה ומנת משכל נמוכה (IQ: 87, 91, 93), ובנוסף קשיי קשב וריכוז –האם ניתן לעזור להם?

לאחרונה, הגיעו אלי 3 ילדים בנפרד (באותו שבוע) לאבחון ולהערכת קשיים בקשב וריכוז. שני בנים ובת, גילאי 6-6.5 שנים. שלושתם לומדים בכיתה א' (מבתי ספר שונים באותה עיר). שלושתם עם לקות למידה, ולומדים בכיתה קטנה. שלושתם עם מנת משכל נמוכה ( IQ:  87, 91, 93 ). משפחות הילדים ממעמד חברתי-כלכלי ממוצע עד טוב. שלושת הילדים ביצעו בדיקות רבות ואבחונים רבים ע"י רופאים, אשר שייכו את כל קשייהם התפקודיים ללקות למידה ולמנת משכל נמוכה, ולכן לא הומלץ על טיפול רפואי. בצר להם פנו לטיפולים אלטרנטיביים רבים שלא נשאו פרי.
באבחון קליני זהיר שלי נוכחתי שכל אחד משלושת הילדים סובל מסימפטומים ברורים של קשיי קשב וריכוז. במקרים כאלה ניתן לייחס את הפרעת קשב וריכוז שלהם, כתוצאה מלקות למידה ומנת משכל נמוכה. אולם כשבוחנים דקויות אבחונם הקליני, ניתן להסיק שהפרעת קשב וריכוז שהם לוקים בה, עומדת בפני עצמה ללא קשר ללקות למידה ולמנת משכל. ואמנם הפרעת קשב וריכוז שלהם מחמירה יותר את קשיי תפקודם בלימודים, רגישות/תסכול, בחברה ובהתנהלות. לאחר הסבר מפורט להורים ושיתופם המלא בהערכותיי והמלצותיי הרפואיות, סיכמנו להתחיל לניסיון בטיפול עם ריטלין.אמנם חלפה תקופה קצרה לטיפול,אולם בינתיים המשוב על תוצאות טיפול חיוביות.היו לי כבר ילדים כאלה המצליחים בטיפול תרופתי. בספרות ידוע על הפרעת קשב וריכוז בילדים עם IQ נמוך (פורסם באתרי). מסקנות:לבחון היטב ילדים כאלה כי ביכולתנו לעזור להם רפואית בשילוב סיוע אינטנסיבי בלימודים שהם מקבלים,יביא לשיפור ניכר בתפקודיהם.

ילדה בת 14 שנים שאובחנה ADD שוקלת 50 ק"ג –כיצד לטפל בה?

הגיעה אלי בשבוע שחלף להתייעצות ילדה בת 15 שנים ששבועיים לפני בואה אלי אובחנה עם ADD המקשים על לימודיה. ניתן לה (ע"י רופאה פסיכיאטרית ילדים מת"א) כטיפול ראשוני התחלתי ריטלין 50 מג' LA (קפסולה של 30 מג' + קפסולה של 20 מג') ובנוסף ריטלין רגיל 20 מג' IR (שני כדורים של ריטלין 10 מג'). כל ארבעת כדורים אלה לקחה יחדיו בבוקר. מינון זה הניב תוצאות גרועות מאד עם תופעות לוואי, לכן אחרי מספר ימים הפסיקה את הטיפול. לאחר אבחוני המלצתי לעבור לטיפול תחילתי עם ריטלין 30 מג' LA בלבד. מסקנות: א. הילדה קיבלה ל- 4 שעות ראשונות 45 מג' ריטלין (ריטלין רגיל 20 מג' של 4 שעות + 25 מג' ריטלין LA), כלומר ריטלין במינון 0.9 מ"ג/ק"ג  ( 45 מג' : 50 ק"ג ). טיפול התחלתי עם ריטלין במינון גבוה כזה אינו מקובל ואינו נכון ואף מזיק רפואית.  ב. ידוע בספרות כי להפרעת קשב וריכוז הגורמת לקשיים לימודיים עדיף מינון נמוך של ריטלין (פורסם באתרי).  ג. תמיד ראוי להתחיל טיפול במינון נמוך ולאחר טיטרציה לקבוע את המינון המתאים.  ד. לקיחת ריטלין IR  בשילוב עם ריטלין LA כמנה יומית בבוקר, אינו מקובל ואין צורך "להעצים" את ריטלין LA. יש מקרים נדירים מאד שריטלין LA מתחיל להשפיע רק לאחר שעתיים (במקום 30-45 דקות כרגיל) ואז אפשר לשקול הוספת ריטלין IR אולם לא מיד עם התחלת טיפול. ה. זו דוגמא אחת מיני רבות המצביעה על צורך מדיקולגלי שרופאי ילדים הרושמים מרשמים ל- ADHD שהומלצו ע"י רופאים מקצועיים, יהיה בידיהם המידע הנחוץ והבנה על התרופות ויכולת בקורת על המינונים.

תרופת סטימולנט-מתילפנידאט ארוך טווח נוזלי –  QUILLIVANT XR

תרופת סטימולנט מתילפנידאט ארוך טווח נוזלי יצא בינואר בארה"ב וניתן כבר לרכוש אותו בארץ. הפטנט של Tris Pharma פותח ומיוצר ע"י  NextWave Pharmaceuticals עבור חברת Pfizer . התרופה יוצרה מלכתחילה עבור ילדים עד גיל 12 שנים שאינם בולעים כדורים (לטענת חברת פייזר שליש מהילדים בגיל זה אינם בולעים כדורים). ולדעתם יתרון נוסף לסטימולנט נוזלי שניתן לעשות טיטרציה עדינה למינון התרופה מה שלא ניתן לעשות בכדורים או בקפסולות ריטלין. אושר לטיפול ע"י FDA לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, בילדים מעל גיל 6 שנים, במתבגרים ובוגרים, להגברת קשב וריכוז ולהפחתת היפר אקטיביות. במחקר: התחילו בטיפול יומי בבוקר במינון 20 מג' תוך טיטרציה והגיעו למינון מקסימאלי עד 60 מג', תוך התאמה לכל ילד. שיפור משמעותי בסימפטומים הוכח החל מ- 45 דקות לאחר קבלת התרופה עד 12 שעות.
התכשיר  QUILLIVANT XR (methylphenidate) 5mg/1ml syrup מגיע בבקבוקים עם ארבעה נפחים: 60 מל', 120 מל', 150 מל', 180 מל'. חברה יבואנית מהארץ מציעה מחיר אחיד של 1200 ₪ לכל בקבוק. קבלת המרשם בטופס 29ג'.
הערותיי: עיקר הבעיה לבליעת תרופות זה בילדים מתחת לגיל 6 שנים אולם התרופה אינה מאושרת לילדים מתחת לגיל 6. ומעל לגיל 6 שנים בד"כ ניתן ללמד את הילד לבלוע כדורים. כך שיתרון מתן התרופה לגיל צעיר אינו רלוונטי, מה עוד שמחיר התרופה גבוה מידי. יתרון התרופה בטיטרציה למינון דייקני יותר – לעיתים יכול לסייע, אם כי ניתן להסתדר גם בלעדיו. אולם שוב יש לשקול עלות מול תועלת.

25 התרופות השימושיות ביותר בארה"ב להפרעת קשב וריכוז והפרעות נפשיות לשנת 2011

מהטבלה הרצ"ב אנו נוכחים שיש גידול משמעותי בצריכת תרופות להפרעת קשב וריכוז מקבוצות האמפטמינים ומתיל פנידאט. ביחוד חלה עלייה ניכרת באמפטמינים ובויואנס. כידוע אצלנו תרופות אמפטמיניות אינן בסל השרותים.
. http://psychcentral.com/lib/2012/top-25-psychiatric-medication-prescriptions-for-2011/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s