זה מול זה: ניו יורק טיימס מול AACAP בעניין "מגיפת" ADHD

ניו יורק טיימס תוקף שוב את AACAP על ריבוי תופעת ADHD

אלן שוורץ עיתונאי בכיר מניו יורק טיימס (מיום 14.12.13)תוקף שוב במאמר מערכת את הגידול האדיר באבחון הפרעת קשב וריכוז מ-5%  ל- 15% בתלמידים. לשם כך מגייס לצידו את הפסיכולוג ד"ר קונרס מאוניברסיטת דיוק, וד"ר רוג'ר גריגס שפרסם לראשונה את אדרל בשנת 1994. שוורץ תוקף את חברות התרופות על שמנהלות קמפיין אגרסיבי להגברת מודעות ADHD בקרב רופאים, מחנכים והורים. מבקר קשות רופאים המקבלים כספים רבים על מחקריהם מחברות תרופות, ומצטט מדבריהם של פסיכאטרים מוביךים בתחום ADHD: "אם ילד מבריק אבל הוא רק תלמיד .O.K בבי"ס אז הוא זקוק לטיפול תרופתי שיביא לתוצאות מצויינות." "מי שמטופל בתרופות להפרעת קשב שלא יעזוב את הבית ללא התרופה" "תרופות מאפשרות לפציינטים לחוות הצלחות חיים בכל יום". שוורץ תוקף  גם את הפרסומים של חברות תרופות במיליוני דולרים בעיתונים הרפואיים המובילים בתחום זה בארה"ב כמו JAACAP, ואת התמיכה הכספית הגדולה הניתנת לארגונים הפועלים בתחום והמדריכים ומעדכנים הורים ומחנכים כמו CHAAD.
שוורץ טוען שהתפשטות ההפרעה למבוגרים עלולה להיות אף חמורה מזו בילדים.לדעתו חברות התרופות גילו אפיק זה במבוגרים ומשווקות זאת בכל מרצן. בהקשר זה מוזכר פסיכיאטר מג'ונס הופקינס ומנהל היחידה של ADHD במבוגרים במרילנד, אשר לטענת שוורץ מעביר קורסים על ADHD במבוגרים בתמיכת חברת Shire, ומציין בהם עד כמה קל לאבחן מבוגרים עם ADHD.
אגב, פגשתי פסיכיאטר זה בהרצאתו במפגש CHAAD בוושינגטון (11.2013) והתרשמתי ממנו מאד מקצועית, אובייקטיביות ויושרה. ארצה לפוגשו בבולטימור (בה אני נוהג לבקר ) ולשמוע מפיו על זה.

רצ"ב הקישור –> לקריאת המאמר מניו יורק טיימס  על הפרעת קשב מיום 14.12.2013.

כתגובה הסברתית AACAP מציג "מדריך תרופות להורים" על ADHD

מאידך האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה לילד ולמתבגר ואיגוד הפסיכיאטריה האמריקאי פרסמו לאחרונה "מדריך תרופות להורים" ל ADHD (יולי 2013) . חוברת בת 45 עמודים בה מגינים על העלייה במספר המאובחנים והמטופלים בהפרעת קשב וריכוז, ומסבירים את העלייה במודעות להפרעה, באבחון מגיל צעיר 4 שנים, ביותר מתבגרים מאובחנים, יותר בנות מאשר בעבר, ויותר מבוגרים. הם טוענים גם שמחקר מצביע על כך שלמרות העלייה במספר המאובחנים עדיין יש הרבה ילדים עם ADHD שאינם מאובחנים. אגב, ראוי לקרוא חוברת זו למעמיקים בסוגיית הפרעת קשב וריכוז כי יש בה הכול על ADHD.
רצ"ב הקישור –> לחוברת המלאה
הערותיי: זה קרב בין ענקים, מצד אחד ענק התקשורת ניו יורק טיימס, העיתון הנחשב והמשפיע המבקר בחמת זעם כל מה שקשור להפרעת קשב וריכוז בהסתמכו על רופאים מובילים כמו קונרס וגריגס. מצד שני עומד AACAP האורים והתומים להפרעות נפשיות בילדים המגן בכל הכלים האפשריים על הגידול הניכר במספר מאובחנים ומטופלים ב ADHD. מנהלים קרבות זה מול זה, שתי עמדות נוגדות לחלוטין. לדעתי אף אחד לא יכריע בנוק אוט בסוף המלחמה. כמו בדר"כ האמת מצויה באמצע. אי אפשר להכחיש שיש גידול ניכר באבחון ובטיפול בהפרעה זו, הנובע בעיקרו מהוספת קשיי למידה כחלק אינטגרלי מההפרעה שזה בד"כ אינו נכון. זה להערכתי חייב להיפתר ע"י הפרדת קשיי למידה מהשתייכות להפרעה. אולם לי עדיין צורמים ומבהילים הגילויים על מעורבות חברות התרופות ושיתוף הפעולה של רופאים איתם, העלול לשבש כל מחקר רפואי רציני בתחום זה ולחשוד בו כלא אמין. זה חייב גם להיפתר ויש חברות תרופות לאחר שניכוו החלו כבר ללכת בכיוון פתרונות לבעייה.
לכן מעשית קלינית, אני סבור שבנושאים בתחום בריאות הנפש עדיף שלא להסתפק במחקר מבוסס דיו, אלא לשלב בו גם ניסיון קליני עשיר, המאפשר להגיע לתוצאות טיפול טובות.
לסיכום, אני מעריך שיגיע העת שבו הנהגת הפסיכיאטריה לילד בארה"ב תתעשת ותחזיר לשפיות את ADHD, כך שנחזור לשכיחות מירבית של 5% ADHD לגילאי 4 – 18 שנים, כפי שהיה עד לא מזמן.
כל מי שמתמחה בתחום הפרעת קשב וריכוז ראוי שיקרא את המאמר והחוברת וישפוט על פי שיקול דעתו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s