שני קמפיינים הזויים להשמנה ולהפרעת קשב, ודווקא קמפיין למניעת אלימות בבני נוער חסר

 

קמפיין נגד השמנה גרם נזק ולא תועלת

לאחרונה היינו עדים לקמפיין מביש וחסר אחריות נגד השמנה בילדים, העלול לגרום או להחמיר את הנזק הנפשי באוכלוסיית ילדים זו. רק לחץ דעת הקהל הצליח להוריד קמפיין זה, ואילו המפרסמים טוענים שהקמפיין השיג את שלו. איזה הישג? זה רק גרם נזק ולא תועלת. פגיעה נוספת בילדים שממילא מרביתם רגישים מתוסכלים ופגיעים חברתית ונפשית.
היבט חשוב שלא הוזכר בדיון הציבורי שהתעורר הוא הקשר בין הפרעת קשב וריכוז (ADHD) לבין השמנה בילדים ומתבגרים. מחקרים רבים, ואחרונים עדכניים מלונדון וניו יורק הוכיחו שלמעלה מ- 50% ממתבגרים שמנים (Obesity) סובלים מ ADHD והפרעות נפשיות אחרות.
מסקנת המחקרים שסימפטומים של התנהגות אימפולסיבית וקשיים ארגוניים מובילים לבחירת מזון גרועה ולהרגלי אכילה בלתי מסודרים, דבר המצריך מעקב ממושך אחרי ילדים עם ADHD על סיכון להשמנה. ישנם גם מחקרים שטוענים כי דווקא מזון ג'אנק גורם בעקיפין להעלאת הדופמין במוח.
משמעות המחקרים שאין די בחינוך, וודאי שלא להיעזר בקמפיין פרסומי טיפשי מזיק, אלא עלינו לשים לב ולעקוב אחר ילדים שמנים לבדוק אותם לאבחן ולטפל במידת הצורך.

קמפיין חברת ינסן להפרעת קשב עלול להטעות את הציבור

אנו עדים לאחרונה על קמפיין פרסומי של חברת ינסן בעיתונות וברדיו. קמפיין העלול להטעות את הציבור. קמפיין המבשר לבנים ובנות פתרון המביא להצלחה במשך שתים עשרה שעות ביום ובכלל זה בלימודים.
נדהמתי לשמוע ברדיו ולקרוא בעיתונות קמפיין הזוי זה. ציפיתי שיורד אלא שזה לא קרה והקמפיין נמשך. היה צורך מלכתחילה להימנע מקמפיין כזה, וכעת נדרש להפסיק אותו מיד. הקמפיין עלול להתפרש כעידוד ללקיחת תרופות להפרעת קשב,בעוד ממילא ישנה עלייה בשימוש בתרופות אלה שבחלקו אינו נכון ומיותר.
קורה כאן לכאורה הטעיית ציבור בתחום רפואי שרק רופאים אמונים ואמורים לייעץ בו כי זה תפקידם ואחריותם. כרופאים המאבחנים הפרעת קשב אנו ממליצים על מתילפנידאט כתרופת בחירה ראשונה, למרות שגם אמפטמינים הם גם תרופת בחירה ראשונה עם יתרונות ייחודיים משלהם, אולם לא הוכנסו לארץ ולכן בפועל מתילפנידאט הוא כיום תרופת בחירה בלעדית.
אם כך, מדוע ינסן החליטה לצאת דווקא כעת בקמפיין כזה, האם בשל חשש מכניסה לשוק הישראלי של תרופות אמפטמינים הנותנים השפעה מלאה ל 12 שעות? הרי טובת הטיפול בילדים מצדיקה שתהיינה מספר תרופות בחירה שיאפשר להתאים ספציפית תרופה לכל ילד. כידוע משך השפעת תרופה מותאם אישית לילד עפ"י צרכיו. בנוסף אל לנו לעודד שכל ילד גם בגיל 5-7 שנים ייקח תרופה להשפעה למשך 12 שעות, אם לא נחוצה לו השפעה ארוכת טווח. קמפיין כזה פוגע גם בחברה ובאמינותה.
תטיב לעשות חברת ינסן שתוריד קמפיין שגוי זה המניח מקלות בגלגלים להענקת רפואה נכונה מבוססת ומותאמת לכל ילד. הקמפיין מתערב בתחום רפואי רגיש ובעייתי. אם ינסן לא תוריד את הקמפיין על משרד הבריאות לתבוע את הורדתו, ואם לא אני צופה שזה יובא לבג"צ והוא יפסוק לבטלו.

האם אלימות בני נוער זו רק תוצאה של חינוך גרוע?

לצערנו חווינו לאחרונה בתופעת אלימות בני נוער, המתנהגים בבבריונות, מכים קשישים, בוזזים, נוהגים שתויים וגורמים לתאונות קטלניות, אונסים, ורוצחים. הציבור והתקשורת רועשים לימים ספורים לאחר כל ארוע כזה, אולם לאחר זמן קצר זה נשכח מאיתנו.
בדיון הציבורי הושם הדגש לפתרון אלימות בני נוער בבעיית החינוך. אכן בראש וראשונה חינוך זה גורם מכריע, אולם יש היבטים וגורמים נוספים לבעייה הקשה המטרידה מאד את כולנו, ואלה בעיות רפואיות שכנראה חלק מנערים אלה לוקים בהן. זה מתחיל כילדים עם הפרעת התנהגות שאינה מטופלת ונגררים לשתיית אלכוהול עישון והתמכרויות, ומכאן הדרך קצרה מאד להידרדר לאלימות ועבריינות
בעבודה אחרונה סיכמתי מעקב אחר ילדים בגיל 5 – 18 שנים במשך 7 שנים, מצאתי כי ילדים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז קשה-חמורה (ADHD עם הפרעת התנהגות) מרביתם יוצאי עדות מזרח, אשר חלקם לא הסכים לטיפול. ילדים ונערים כאלה מועדים להחמרה בהתנהגותם ולהידרדרות לאלימות קיצונית.
בשנים האחרונות אני מתריע על הסכנות הטמונות בתופעה זו, ומציע שמשרד הבריאות עם משרד החינוך ומשרד הרווחה, יאתרו נערים אלה וינתבו דרכים לפתרון מניעתי למצוקתם הרפואית חברתית וחינוכית. בדרך זו, נוכל להפחית את אלימות בני הנוער. ראוי שמשרד הבריאות יוביל מהלך כזה.
נ.ב. שלושת המשרדים האמורים להיות מעורבים: בריאות, חינוך ורווחה (כולל תמיכת משרד האוצר) נמצאים בידי "יש עתיד". הידברות ביניהם קלה וזו הזדמנות שיוכיחו את פועלם בתחום קשה ומטריד זה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s