ילד ADHD מטופל בהצלחה במדבקת ריטלין, ייתכן יש גם OCD – כיצד לטפל?

ד"ר ענתבי שלום,
אני רופאת ילדים בקופת חולים לאומית באזור מרכז, חברה גם ב-Ipros, ומבקרת באופן תכוף באתר שלך על מנת להתעדכן בחידושים שאתה מספר עליהם, וכן ללמוד מסיפורי המקרים.
ראשית, רציתי להודות לך על כל הידע והמומחיות שאתה חולק איתנו, ולציין שהחומרים שאתה מלקט עוזרים לי מאוד בהתנהלותי המקצועית אל מול המטופלים שלי.
ראיתי שאתה מתייחס מידי פעם להתייעצות מטעם רופאים, על כן רציתי להתייעץ לגבי אחד ממטופלי: ילד בן 9.5, הסובל מ-ADHD וכנראה במקביל מבעיית התנהגות. האם טוענת שמדובר בילד מבריק וחכם, שמתקשה בלימודים בעקבות קשיי הריכוז מהם הוא סובל. הילד התחיל טיפול בריטלין (דאיטרנה) לפני כחצי שנה, עם שיפור ניכר בריכוז וגם שיפור מסויים בבעיות ההתנהגות. הילד מטופל בדאיטרנה (על אף מצבה הכלכלי הירוד האם משלמת מהכסף שאין ברשותה על המדבקות), מאחר והילד מסרב בכל תוקף לקחת כדורים ואפילו אבקות דרך הפה.
המינון שהוא לוקח הוא מדבקה של 40, והיא מספיקה לו ל-9 שעות לימודים. אז הוא מוריד את המדבקה. הבעיה נוצרת בשעות אחרי הצהריים, אז לאחר הפסקה של כ-3 שעות יש עוד שעתיים של לימודים, ואז המורה ב"חדר" מתלונן שהילד לא מצליח בכלל לשמור על ריכוז, ומפריע בכיתה.
אציין כי להבנתי יש כאן גם מרכיב פסיכולוגי/פסיכיאטרי, יתכן אף פוביה או חרדה מן הסיטואציה של לקיחת הכדורים, וכן מרכיבים התנהגותיים נוספים, ולכן הפניתי את האם לטיפול פסיכולוגי במקביל.
האם ביקשה ממני לעזור לה, ולהמליץ קודם כל האם להוריד או להשאיר את המדבקות (שאמורות בכל מקרה לעבוד רק ל-12 שעות), או למצוא פתרון אחר לאחה"צ. אשמח אם תוכל לייעץ לי בנושא – האם כדאי להשאיר את המדבקות מעבר ל-12 שעות? אולי כדאי להגביר את המינון?
בנוסף, אני שואלת האם לנסיונך, שילוב כזה של ADHD והפרעת התנהגות מתאים להתייחסות של פסיכולוג, בעיקר לאור התרשמותי שיש מרכיב של OCD, שיכול להיות מטופל לדעתי גם בגיל כזה ע"י טיפול קוגניטיבי, או שיש צורך בהתערבות פסיכיאטרית?
תשובת ד"ר שלומי ענתבי: שלום רב ד"ר נכבדה,
חן חן על המשוב שלך לאתרי על ADHD. אני משתדל להנחיל מהידע ונסיוני ב- ADHD לרופאים העוסקים או מתעניינים בזה. סיפוק רב לי לשמוע מרופאים כמוך שהנך נעזרת בו להתנהלות המקצועית בעבודתך.   ולעניין שאלתך, תארת היטב מטופל שלך ילד בן 9.5, שעל פי תאורך:
1. סובל מהפרעת קשב וריכוז מלווה במרדנות מתנגדת (ODD) ו/או הפרעת התנהגות (CD), ו/או OCD.
2. הילד מטופל עם מדבקת ריטלין (דייטרנה) של 40. אני מניח שכוונתך שהוא לוקח מדבקה דייטרנה 15 שהיא שוות ערך ל- 40 מג' מתילפנידאט, ואינו לוקח מדבקה 40 שהיא שוות ערך ל- 110 מג' ריטלין, שזה ודאי מינון חריג מאד לילד בן 9.5 שנים.
3. במקרים כאלה של הפרעת קשב עם הפרעת התנהגות נלווית ו/או OCD יש לשלב תמיד טיפול פרטני קוגניטיבי התנהגותי פסיכולוגי ( BCT או אחר) שיינתן ע"י פסיכולוג ילדים קליני. וכמו כן רצוי הדרכת הורים.
4. לאור צורכי הילד הייתי משאיר את המדבקה עד סוף היום ולא מוציאה לאחר 9 שעות, בציפייה שזה יספק לו פתרון לשעות הלימוד אחה"צ. אם אכן לוקח דייטרנה 15, אפשר במקרה הצורך לעלות את המינון של דייטרנה ל- 20 שזה שווה ערך למתילפנידאט 55 מג'. (להתחשב כמה שוקל?)
5. שילוב טיפול תרופתי עם טיפול קוגניטיבי יכול לספק בשלב זה. אולם אם תחול החמרה בהתנהגותו או ב OCD למרות הטיפול – רצוי יהיה להפנותו להתייעצות לפסיכיאטר ילדים. ואז יישקל טיפול תרופתי אחר ספציפי להתנהגות ול- OCD.
6. באתרי דנתי בסוגיית ADHD + OCD להלן שני קישורים לזה:(לפתיחה לסמן וללחוץ על כפתור שמאלי) א. רצ"ב קישור  ב.  הפרעה כפייתית טורדנית .
מקווה שהשבתי על שאלתך, אם תבקשי לברר עוד אשמח לעמוד לרשותך. בברכה, ד"ר שלומי ענתבי.

תודה על תשובתך, מומחית ברפואת ילדים מקופ"ח לאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s