האם להמליץ לאם מניקה להמשיך לקחת ריטלין?

דיון רופאי ילדים ותגובתי בשאלה: האם להמליץ לאם מניקה להמשיך לקחת ריטלין?

ד"ר שלומי ענתבי: מפאת חשיבות הנושא ולאור תגובות החברים אסכם ואבהיר היטב את עמדתי.
1.  אני מעריך ומכבד מאד את כל הרופאים שהגיבו, אולם סבורני שאנו עלולים ליפול בפח אם ננהג בגישה ליברלית בלתי מבוססת מחקרית.
2.  מדידות רמת מתילפנידאט בפלסמה לא תסייע לנו במקרה זה. כבר בחודש פברואר 2012 בדקתי בספרות ופרסמתי באתרי את הסוגייה: "האם יש משמעות לרמת סטימולנט בפלסמה? עד היום, לא נמצא קשר (אסוציאציה) בין ריכוז מתילפנידאט בפלסמה לבין המינון שמטופל מקבל, קצב הלב, לחץ דם סיסטולי ודיאסטולי. כלומר גם אם נשיג סטנדרדיזציה ברמת מתילפנידאט בפלסמה, אין לנו עדיין הוכחה המבהירה לנו את משמעות הדבר". נכון להיום זה המצב. אם כך, כלומר עדיין איננו יודעים על ריכוז מתילפנידאט בפלסמה והעברתו בהנקה והשפעתו על התינוק היונק.
3.  אל לנו להסתמך על מחקרים בודדים עם 3-4 אמהות "המתירים" כביכול ומסיקים שאין בעיה עם הנקה של אם המטופלת עם ריטלין. אלה לא מחקרים רציניים ובבדיקה מעמיקה יסתבר שהם לא אובייקטיביים ונעשו מטעם. ציינתי מחקרים אלה וצירפתים למכתבי הראשון בעניין זה מיום 31.12.2013.
4.  כל עוד אין מחקרים מבוססים המבהירים לנו את הדילמה, אין מקום לדעתי לקחת סיכון ולו המזערי ביותר להתפתחות התינוק.
5.  במשך השנים האחרונות היו אצלי מספר נשים להתייעצות שנכנסו להיריון ולוקחות ריטלין. בחנתי אחת לאחת והערכתי שניתן לוותר על לקיחת ריטלין בתקופת ההריון, מכיוון שיכולות להסתדר גם בלי הריטלין וכמובן שהמלצתי להם לא לקחת ריטלין גם בתקופת ההנקה.
6.  רופאה ציינה: "יש אמהות שהפרעת הקשב שלהן פוגעת בתפקוד יומיומי, או כאלה שהאימפולסיביות שלהן אפילו עלולה לסכן את התינוק". במרבית המקרים אפשר להתגבר על פגיעה בתפקוד היום יומי לתקופת ההנקה  ללא הריטלין. ואילו אמא "המסוכנת לתינוקה" זה סיפור וטיפול אחר שיש לדון בו פרטנית, כי ריטלין במקרה כזה לא יושיע לאם המסוכנת לתינוקה.
7.  לפיכך עד שלא יהיו מחקרים רבים ומבוססים, המלצתי לנקוט במשנה זהירות ולא לקחת ריטלין בתקופת ההנקה. ונטיב לעשות אם ננהג עפ"י כלל הרפואה הראשון – "Primum non nocere".
8. ישנן שלוש חלופות: א. לקחת ריטלין ולהניק. ב. לקחת ריטלין ולא להניק. ג. להניק ולא לקחת ריטלין.
אני סבור שעל פי רוב האפשרות העדיפה הגיונית והבטוחה היא להניק ולא לקחת ריטלין.
9.  אגב, עורכי הדין ממתינים בפינה והחלו לצייץ ולחפש "פרנסה" בתחום הפרעת קשב וריכוז כמו: אבחון לא נכון המסתמך על מבחנים ממוחשבים, טיפול תרופתי שגוי ועוד. ואם יגיע תינוק עם פגיעה התפתחותית שינק מאימא שלקחה ריטלין – האם על פי הידוע לנו כיום נוכל להגן ולומר שמאה אחוז אין לריטלין נגיעה בזה? מסופקני. שבוע טוב, שלומי ענתבי. 

שלום דר' ענתבי, מסכימה איתך במאה אחוז, שמישהו ירים הכפפה שיבצע עבודת מחקר. אמא שזקוקה לריטלין כדי לא לפגוע בתינוקה אסור להשאיר את התינוק ברשותה ללא השגחה. הרי הריטלין לא נותן כיסוי של 24 שעות ומה יהיה לגבי התנהגותה כלפי תינוקה בשעות שהיא ללא ריטלין? ד"ר מינה גורביץ.
שני רופאים טוקסיקולוגים: בוקר טוב, אמנם ע"פ המידע שהצטבר עד כה, כנראה שריטלין מופרש בחלב בכמות קטנה אך כמות המידע, גם ב LACTMED, זעומה (כ4-5 דיווחי מקרה) עם מעקב לא לאורך זמן רב. אין ספק שיש מקום למחקר ועבודות נוספות בנושא חשוב זה. שבוע טוב לכולם.
רופאת ילדים: איני מסכימה עם האמירה  "לא יקרה לה דבר" . יש אמהות שהפרעת הקשב שלהן פוגעת בתפקוד יומיומי, או כאלה שהאימפולסיביות שלהן אפילו  עלולה לסכן את התינוק. אמנם זה לא הרוב, אך יש אמהות שלא יכולות להסתדר בלי התרופה והן ממש לא מכורות. נתקלתי בכך לא אחת במרפאתי. לדעתי יש לשקול כל מקרה לגופו , מה הנזק ומה התועלת ומה הסיכון – כמו כל דבר ברפואה – ואז לקבל החלטה מותאמת אישית.
רופאת ילדים: גם את עניין הנזק מהפסקת הנקה צריך לקחת בפרופורציה . היתרונות הגדולים של חלב אם ידועים לכולנו ואין תומכת גדולה יותר בהנקה ממני אבל כולנו יודעים שמיליוני תינוקות בעולם ניזונים מתמ״ל ועם כל הכבוד לחלב אם, מתפתחים היטב וגדלים היטב. מרבית בני הדור שלי שנולדו בארץ לא ינקו ״ כעיקרון״ ובאותה תקופה לא רק שלא הומלץ על הנקה אלא שעודדו אימהות לא להניק ויותר מכך , מרבית בני דורי גדלו על חלב פרה מדולל ולמרות זאת יצאנו ״ לא רע״. הכלל הראשון ברפואה הוא do no harm ולדעתי כאשר איננו יודעים בוודאות את ההשפעות האפשריות של ריטלין בחלב אם לאורך זמן, עדיף שלא להמליץ על המשך הנקה מלאה במצב זה.
ד"ר שלומי ענתבי משיב: באופן כללי, אשה שלוקחת ריטלין רגיל 10 מג׳ המשפיע לארבע שעות אינו אמור להיות טיפול רציני להפרעת קשב, ולכן לא יקרה דבר אם תפסיק את הריטלין לתקופת ההנקה. זה נראה יותר כהתמכרות מאשר טיפול ראוי להפרעת קשב. ברור מאליו שיש לדון בכל אשה ספציפית, ולבחון מדוע היא לוקחת את הריטלין הקצר, והאם אינה לוקחת או לא לקחה תרופות אנטי דיכאוניות בתקופת הריונה. כל זה צריך לבדוק ולבחון ולפעול בהתאם. שורה תחתונה בנתונים שנמסרו על אשה זו עדיף שתמשיך בהנקה ללא ריטלין מאשר תיקח ריטלין ולא תניק. בברכה, ד"ר שלומי ענתבי.
רופאת ילדים: לדעתי כדאי להציג בפני האם את המידע הקיים ולהבהיר לה את הסיכון האפשרי בהפסקת נטילת הריטלין לעומת האפשרות לנזק לתינוק במידה ותמשיך להניק תוך נטילת הריטלין, וכן , לדעתי יש לאפשר לאם את האופציה של מתן תמ״ל ( לפחות חלקי) במקרה שבו אינה מסוגלת להפסיק את נטילת הריטלין. עלינו לדעת לא להיות קיצוניים ולאפשר דרכי אמצע עבור המטופלים ובעיקר לא להעמיס עוד קושי על אם שרק ילדה ומתמודדת עם קשיי השבועות הראשונים לאחר לידה והפרעת קשב שאין לי ספק מגבירה את קשיי ההתמודדות עם המצב החדש. בברכה, רופאת ילדים.
רופאת ילדים: באמירה לא לינוק (לאמא שלא יכולה להסתדר בלי) מסכנים את בריאות והתפתחות התינוק באופן כן ידוע. זה גם חלק מקודם כל אל תגרום נזק.
רופא ילדים טוקסיקולוג: שלום לכולם, אני מסכים עם אשר אור נוי גם בקשר לריטלין בהריון וגם בקשר להנקה. אנחנו אכן מסוגלים לבדוק רמות ריטלין (מתילפנידאט) בחלב אם. לכל אלו המעוניינים בכך, ניתן לפנות אלי במייל האישי שלי (על מנת לא להעמיס על המערכת).
רופא ילדים מינהל משרד הבריאות: שלום לכולם, אנחנו עוסקים במרכז הייעוץ הטרטולוגי בירושלים הרבה בנושא ההנקה תוך כדי טיפול תרופתי. אמנם אין מידע לגבי ריטלין בהיריון או בהנקה. ממידע שיש לנו לגבי היריון, ככל הנראה אין בעיה, אולם לא ידוע כלום על הנקה. מאידך, מדובר במינון נמוך (10 מיליגרם) עם מחצית חיים קצרה יחסית – שכן מדובר בריטלין קצר טווח. לכן ניתן, לדעתי, להניק לפני לקיחת הריטלין, ולחכות כ4 שעות עד להנקה הבאה. יש לשים לב להתנהגות התינוק. אני גם מציע לפנות לרופא ילדים טוקסיקולוג אולי הוא יוכל לבדוק את ריכוז הריטלין בחלב.
ד"ר שלומי ענתבי משיב: המדיניות המקובלת היום להמנע מנטילת ריטלין בתקופת הריון ובזמן ההנקה. אני לא הייתי ממליץ לקחת סיכון כלשהו שהאם המניקה תמשיך בטיפול עם ריטלין בכל מינון ושילוב שיהיה.מאמר מאתר תרופות מסחרי הרצ"ב טוען שמתילפנידאט ייתכן ועובר מעט בחלב אם, אולם לא משפיע על התינוק. ואם לא ריטלין הם מציעים כתחליף אמפתמין. למרות זאת אני לא הייתי ממליץ לאם יונקת לקחת ריטלין וגם לא אמפתמין. אני הייתי מציע לאם להפסיק לקחת ריטלין בתקופת ההנקה לא יקרה לה דבר. ואם אינה יכולה להפסיק את הריטלין, אזי יתכן והיא כבר מכורה לריטלין ויש לטפל בה בעניין זה.
http://www.drugs.com/breastfeeding/methylphenidate.html
שנה אזרחית טובה ובריאה, שלומי ענתבי.
רופא ילדים שואל: האם מישהו יודע אם מותר לקחת ריטלין בזמן הנקה . בספרות לא מצאתי אינפורמציה האם ריטלין מופרש בחלב האם ( כתוב שעקב גודל מולקולה לא ניתן לשלול שיכול לעבור ) . איןנגם אינפורמציה האם משפיע על התינוק במידה ואכן כמות כלשהיא מופרשת . הסיבה לשאלה מטופלת שמניקה ולוקחת ריטלין רוצה להפסיק להניק כי לא מסתדרת ללא ריטלין . מכיוון שלוקחת 10 מג׳ הצעתי לה להניק וב 4 שעות הבאות לנסות לתת תמל או חלב שתשאב מלפני נטילת הכדור .האם למשהו יש מידע לגבי הפרשה בחלב ? בתקופה שיש אינפלציה יתכן ומידע כזה נדרש ? יש מקום לאסוף מידע ? מחקר ?? הצעות נוספות לאמא ? תודה מראש . רופא ילדים.

2 מחשבות על “האם להמליץ לאם מניקה להמשיך לקחת ריטלין?

  1. מה לגבי אם מניקה לתינוק בן שנה וחצי, האם בגיל כזה זה גם בעיתי (נוטלת קונצרטה) התינוק כבר גדול אבל בכל זאת חבל לי להפסיק עם ההנקה. ניסיתי כמה פעמים לקחת קונצרטה וזה ממש משמעותי בשבילי בתפקודי כאם וכעקרת בית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s