האם בריאות הנפש אצל אנשים בגיל 31 שנ' מושפעת כתוצאה מלקויות בשפה ודיבור שהיו בילדותם?

האם בריאות נהפש באנשים בגיל 31 שנים מושפעת כתוצאה מלקויות בשפה ודיבור שהיו בילדותם?

Age 31 Mental Health Outcomes of Childhood Language and Speech Impairments, Joseph H. Beitchman, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry (JAACAP), 08 August 2014

זה מכבר ידוע כי הפרעות שפתיות קשורות לבעיות רגשיות נפשיות והתנהגותיות בילדות ובגיל התבגרות. למרות שמחקרים קליניים במדגמים קטנים מצביעים על כך שקשיים נפשיים ממשיכים לבגרות. אולם ההשלכות על בריאות הנפש במבוגרים בגלל הפרעות שפה בילדות אינן ידועות. מטרת מחקר אורך פרוספקטיבי זה, הוא לקבוע האם בגיל 31 השלכות על בריאות הנפש של האנשים שסבלו בילדותם מהפרעות שפתיות, שונות מתוצאות שבד"כ מתפתחות (בקבוצת בקורת).
שיטה: מחקר עוקבה של 26 שנה, אחר ילדים עם הפרעות שפתיות או דיבור, מגיל 5 שנים עד גיל 31  שנה. הילדים נבחרו מתוך מדגם אקראי של אחד לשלוש של בני 5 שנים. באמצעות תהליך מיון והערכה בן שלושה שלבים. עם קבוצת ביקורת מתאימה לפי מין, גיל, וכיתה או בית ספר גם נבחרו. האבחנות נקבעו בראיון לאבחון בינלאומי (Composite המאפשר איבחון על פי שתי מערכות הקריטריונים ICD-10 ו- DSM-V) ועם קריטריון נוסף להערכת התפקוד בציונים, לפחות באלה עם ליקויים קלים. נעשה גם שימוש בדיווח עצמי לממדים הפסיכולוגיים.
תוצאות: שיעורי האבחונים הרגשיים-נפשיים-התנהגותיים בגיל 31 שנים היו שווים בין המשתתפים שהיו להם הפרעות שפתיות בילדות וקבוצות הבקרה (עם התמודדות שימושית כדי להעריך תוצאות חסרות). לא ניתן לשלול הבדלים בשיעורי השפעה בהפרעות שימוש בחומרים ממכרים. כי השחיקה היא מקור פוטנציאלי להטייה במחקרי עוקבה אצל אנשים מבוגרים, בקבוצה עם הפרעות שפתיות, שהיו עם פחות סיכויים להשתתף בגיל 31 שנים. ציונים פסיכו-סוציאליים בשתי הקבוצות היו בטווח הנורמלי. אלה עם הפרעות שפתיות היו בבריאות פיזית פחותה (עפ"י דירוג עצמי) בהשוואה לקבוצות הביקורת.
מסקנה: להפרעות שפה קלות עד בינוניות בילדות, לא יכולות להיות השלכות משמעותיות לטווח ארוך בתחום בריאות הנפש במבוגרים צעירים.
הערותיי: מעניין. טוב לדעת. אם כי ראוי לשים לב כי יכול להיות מצב שהורה בילדותו היו לו הפרעות שפתיות עם הפרעת קשב והיפראקטיביות, ואז בגיל בוגר צעיר (31 שנים) הוא עדיין לוקה בהפרעות קשב והפרעה נפשית נלווית. מקרים רבים כאלה אני פוגש במרפאתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s