טיפול בשלבים לילד עם הפרעת קשב (ADHD), הפרעה מרדנית מתנגדת (ODD) ותוקפנות

השפעות טיפול עם ריספרידון בנוסף להדרכת הורים ותרופות ממריצות על: הפרעת קשב והיפראקטיביות, הפרעה מרדנית מתנגדת, הפרעת התנהגות, ותוקפנות

Risperidone Added to Parent Training and Stimulant Medication: Effects on Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder, Oppositional Defiant Disorder, Conduct Disorder, and Aggression, Kenneth D. Gadow and al, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Volume 53, September 2014

מחקר אחרון זה, שפורסם בספטמבר 2014, בכתב העת הרפואי הנחשב JAACAP, בדק את היעילות היחסית של שילוב טיפול רפואי: הכשרת הורה, תרופה ממריצה (מתיךפנידאט או אמפתמין) ופלצבו, לעומת: הדרכת הורים, תרופה ממריצה, וריספרידון, ע"י בדיקת השפעת הטיפול על הפרעות קשב וריכוז (ADHD), הפרעה מרדנית מתנגדת (ODD), הפרעת התנהגות (CD) ותוקפנות.
במחקר נכללו 168 ילדים בגיל 6-12  שסובלים מתוקפנות פיזית קשה, הפרעות קשב , ו-ODD / CD, שטופלו עם הדרכת הורים ותרופות ממריצות למשך 3 שבועות. משתתפים שלא הצליחו להראות תגובה קלינית אופטימלית חולקו באקראי לאלה שקיבלו טיפול פלצבו או ריספרדל ל- 6 שבועות נוספים.
תוצאות המחקר הראו כי בהשוואה לטיפול פלצבו, בילדים שקבלו טיפול עם ריספרדל חלה ירידה גדולה יותר בחומרת הסימפטומים של ODD ותוקפנות, זאת עפ"י דירוג הורה, אולם ללא השפעה על תסמיני ADHD או CD. לעומת זאת, דירוג מורים הראה שבטיפול עם ריספרדל חלה ירידה גדולה יותר בחומרת הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז, אך לא לסימפטומים של ODD או CD או תוקפנות כלפי בני גילם.
מסקנת המחקר: טיפול בריספרדל היה עדיף על טיפול פלצבו בהפחתת חומרת הפרעת קשב וריכוז והפחתת הסימפטומים של ODD, ותוקפנות. השיפור הקליני וגודל האפקט נע בין השפעה קטנה לבינוני.
הערותיי: מניסיוני הקליני רצוי לטפל בילד עם ADHD ו- ODD בדרך זו בשלבים:
א.  טיפול בילד עם הפרעות קשב וריכוז ו- ODD קל, ממליץ להתחיל בטיפול עם תרופה ממריצה.
ב.  במידה והתנהגות מחמירה יש לעבור לטיפול עם ריספרדל (קורה גם בילדים עם הפרעה אוטיסטית). בניגוד לדירוג מורים במחקר, מניסיוני ריספרדל כן משפר סימפטומים של מרדנות מתנגדת (ODD).

ג.  לאחר שמתגברים על קשיי התנהגות, אפשר להוסיף תרופה ממריצה (מתילפנידאט או אמפתמין) להפרעות קשב וריכוז, ובמידת האפשר להוריד את הטיפול עם ריספרדל. ואם לא ניתן להוריד את ריספרדל, יש להשאיר את שתי התרופות יחדיו, ממריצה + ריספרדל. 
ד.  ילד עם הפרעות קשב והפרעת התנהגות בולטת דומיננטית (CD), רצוי להתחיל מראש בטיפול עם ריספרדל, אולם במשנה זהירות במינון, ובמשך הטיפול, בשל תופעות הלוואי שלו. 
נ.ב. טעות נפוצה של רופאים בטיפול בילד בשלב השני הנ"ל (ב') שהם עוברים מטיפול עם ממריץ מתילפנידאט (סטימולנט) שלא צלח, לטיפול עם אמפטמינים (שהם גם מקבוצת סטימולנט שכבר נוסה ולא עזר לשיפור ההתנהגות), במקום לעבור לטיפול עם ריספרדל המתאים יותר למצבים כאלה.

2 מחשבות על “טיפול בשלבים לילד עם הפרעת קשב (ADHD), הפרעה מרדנית מתנגדת (ODD) ותוקפנות

  1. שלום ד"ר,
    בני בן 7 אובחן ODD + ADHD. מטופל בריספונד 1.5 מ"ג + ויואנס 30 מ"ג. לפני הויואנס טופל בריטלין LA ואח"כ פוקלין XR. בהתחלה הריטלין וריספונד 1 מ"ג עבדו נהדר, אך נראה שלאחר מס' חודשים פתאום התרופות לא משפיעות והתקפי הזעם האלימים חזרו.. השילוב עם פוקלין לא השפיע בכלל. החלפנו לויואנס וריספונד עלה ל1.5 זה עבד טוב כחודש וחצי ואז שוב חזרו התפרצויות.
    מה עוד ניתן לעשות? זה כאילו אחרי תקופה קצרה הילד מפתח עמידות והתרופות לא משפיעות. אובדת עצות…

    • ילד עם הפרעת קשב והיפראקטיביות בשלוב מרדנות מתריסה (ODD+ADHD) זו דרגת הפרעה קשה על פי הסיווג שלי להפרעת קשב, ולעיתים עקשנית לטיפול תרופתי, אבל תמיד אפשר להגיע גם בילדים אלה לטיפול תרופתי אופטימלי שיאזן וישפר את התנהלותם/התנהגותם. ברור שלשם כך רופא צריך לאבחן ולהכיר היטב את הילד, ולהעריך מתוך שתי הבעיות מהי הבעיה הדומיננטית של הילד המקשה יותר על תפקוד הילד ולהתרכז בטיפול בה, אם זו בעית התנהגות (ODD) או בעית קשב והיפראקטיביות (ADHD).במקרה המתואר נראה שבעיית הילד הנה יותר התנהגותית (ODD) ולכן יש להתרכז בטיפול תרופתי בה, ולאחר שמתגברים עליה ניתן להוסיף טיפול תרופתי ל- ADHD (יש מקרים שאפשר להפסיק הטיפול להתנהגות לאחר תקופה מסויימת).
      חשוב לציין שטיפול תרופתי חייב להיות מלווה בטיפול פסיכולוגי התנהגותי, כדוגמת CBT.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s