האם הפרעות שפה ודיבור בילדות משליכות על בריאות הנפש בבוגרים בגיל 31 שנים

האם והפרעות שפה ודיבור בילדות משליכות על בריאות הנפש בבוגרים בגיל 31 שנים
?Do Language Disorders in Childhood Seal the Mental Health Fate of Grownups

Age 31 Mental Health Outcomes of Childhood Language and Speech Disorders
Joseph H. Beitchman, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Volume 53, Issue 10 , Pages 1102-1110, October 2014

ידוע כי הפרעות שפה או דיבור, קשורות לבעיות רגשיות והתנהגותיות בילדות ובגיל התבגרות. למרות שמחקרים קליניים (עם מדגמים קטנים) מצביעים על כך שקשיים נפשיים ממשיכים לבגרות, השלכות של הפרעות שפה ודיבור בילדות על בריאות הנפש במבוגרים אינן ידועות. מטרת מחקר אורך פרוספקטיבי זה, שפורסם החודש באוקטובר 2014 בכתב העת של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה לילד ולמתבגר, לקבוע האם בגיל 31 שנים תוצאות בריאות הנפש של אנשים שסבלו מהפרעות שפה או דיבור בילדותם, שונות מהתוצאות של קבוצת הבקרה עם מתפתחות רגילה בילדות.
המחקר עקב במשך 26 שנה אחר ילדים עם הפרעות שפה או דיבור מגיל 5 שנים עד גיל 31 שנים. הילדים בני 5 שנים נבחרו מתוך מדגם אקראי של 1 מתוך 3 באמצעות תהליך בן  3 שלבים למיפוי והערכה. קבוצת ביקורת מתאימה נבחרה לפי מין, גיל, כיתה ובית ספר. אבחנות נקבעו על פי ראיון לאבחון בינלאומי, ובנוסף הקריטריון להערכת תפקוד ציונים המעריכים לפחות ליקוי קל. השתמשו גם באמצעי דיווח פסיכולוגיים עצמיים.
תוצאות: שיעורי אבחון בריאות הנפש בגיל 31 בשנים היו שווים בין המשתתפים שהיו להם הפרעות שפת ודיבור בילדות לבין קבוצת הבקרה. הבדלים בשיעורים של הפרעות שימוש בחומרים ממכרים לא ניתן לשלול בקבוצה עם הפרעות שפה ודיבור. ציונים פסיכוסוציאליים לשתי הקבוצות היו בטווח הנורמלי. לקבוצה עם הפרעות שפה ודיבור הייתה בריאות פיזית פחות טובה, על פי דירוגם העצמי, בהשוואה לקבוצת הביקורת.מסקנה: להפרעות שפה קלות/בינוניות אין השלכות משמעותיות לטווח ארוך בתחום בריאות הנפש בבגרות מוקדמת.
הערותיי: מחקר חשוב. לעיתים הרושם מניסיון קליני מראה אחרת, שיש כן קשר בין הפרעות שפה ודיבור בילדות לבין קשיים נפשיים בבגרות. יש לקחת בחשבון שהמחקר מתייחס להשלכות של הפרעות שפה ודיבור קלות בילדות.ומה קורה עם הקשות? נדרשים מחקרים נוספים כדי ללבן יותר סוגיה זו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s