האם טיפול קוגניטיבי התנהגותי טלפוני למתבגרים עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) מספיק טוב?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי טלפוני למתבגרים עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD)

Telephone Cognitive-Behavioral Therapy for Adolescents with Obsessive-Compulsive Disorder: A Randomized Controlled Non-Inferiority Trial, Cynthia M. Turner, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Article in Press

למתבגרים רבים עם הפרעה טורדנית כפייתית (אובססייה כפייתית OCD) אין גישה לטיפול מבוסס ראיות. מחקר שנערך במרפאת מומחים OCD ניסה להעריך את יעילותו של טיפול קוגניטיבי התנהגותי באמצעות הטלפון (TCBT) לבני נוער עם OCD בהשוואה לטיפול CBT סטנדרטי פנים מול פנים. 

במחקר השתתפו 72 בני נוער בגיל 11-18 שנים עם OCD ראשוני, שהוריהם חולקו אקראית לקבלת TCBT ע"י מומחה או CBT. ההתערבות הייתה שונה רק בשיטה (מתודולוגיה) של העברת הטיפול.
כל המשתתפים קיבלו עד 14 מפגשים של CBT, המשלבים חשיפה עם מניעת תגובה (E / RP), שניתנה על ידי מטפלים מנוסים. מדד הערכה העיקרי היה בקנה מידה של ייל-בראון: Children’s Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale: CY-BOCS
דירוגי הערכה עיוורים התקבלו לאחר טיפול של 3 חודשים, 6 חודשים, ו- 12 חודשי מעקב.
התוצאות הראו שטיפול קוגניטיבי התנהגותי בטלפון (TCBT) לא היה נחות מ- CBT פנים אל פנים, לאחר טיפול ומעקב של 3 חודשים, ו 6 חודשים. לאחר 12 חודשי מעקב, נמצאו הבדלים לא משמעותיים בין הקבוצות. אם כי השיפורים שנעשו במהלך הטיפול נשמרו עד ל- 12 חודשי מעקב. כל המשתתפים דיווחו על רמות גבוהות של שביעות רצון מההתערבות שקיבלו.משמע, TCBT טיפול יעיל ואינו נחות מ- CBT לפחות עד 6 חד'. הוא מספק אמצעי לקבלת טיפול מקצועי נגיש יותר לבני נוער רבים עם OCD.
הערותיי: אם אכן יוכח כי CBT  טלפוני יעיל כמו CBT רגיל, ייתכן וזה יאפשר ליותר ילדים ומתבגרים לקבל טיפול נגיש וזמין. לצערי, המצב כיום שישנם ילדים רבים הזקוקים ל- CBT שאינם מקבלים אותו.
אגב, בחודש החולף הגיעו למרפאתי להתייעצות  5 מקרים של ADHD + OCD . כל ילד/ה היה שונה בביטויו. שניים היו מטופלים עם פסיכוסטימולנט, אחד קיבל SSRI, אחר קיבל ריספרדל, אחר קיבל רק CBT. כל החמישה וודאי אמורים לקבל CBT, ומסיבות שונות לא קיבלו (פרט לאחד).
הפרעה טורדנית כפייתית (אובססיבית כפייתית OCD) לעיתים היא עקשנית וקשה, לכן כל ילד ADHD עם חשד ל- OCD יש להפנות מיד להערכה וטיפול אצל פסיכיאטר ילדים שם מקומו.
לידיעה, האלגוריתם הכללי לטיפול ב- OCD  (עם ADHD) הוא כפי שציינתי בעבר באתרי:
OCD קל – פסיכותרפיה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מכוון להפרעה טורדנית כפייתית.
OCD קשה – עם סיפור משפחתי יש להוסיף טיפול תרופתי עם Seroxat- paroxemine : SSRI  Fluoxetine – Prozac; luvoxamine  ; Sertraline.
OCD קשה מאד- יש צורך לעיתים בשילוב של אנטידפרסנט SSRI +  אנטי פסיכוטי כמו Risperidone

מחשבה אחת על “האם טיפול קוגניטיבי התנהגותי טלפוני למתבגרים עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) מספיק טוב?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s