בנערים עם ADHD קיימת החלשה ביעילות פרה-פרונטלית לזיכרון עבודה חזותי

הפחתה ביעילות פרה-פרונטלית לזיכרון עבודה חזותי בהפרעת קשב והיפראקטיביות

Reduced prefrontal Efficiency for visuospatial Working Memory in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder, Jeffrey H. Newcorn MD, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Volume 53, September 2014.

" ליקויי זיכרון עבודה מעורבים בפתו-פיזיולוגיה של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD). עם זאת, רוב המחקרים התמקדו בהפרעות קשב וריכוז והקושרת העצבית. מחקר זה בדק פעילות המוח וקישוריות פונקציונלית לזיכרון עבודה בבני נוער עם ובלי הפרעת קשב וריכוז.
במחקר השתתפו 24 בני נוער עם הפרעות קשב וריכוז ו- 21 נערים בריאים בקבוצת הביקורת, עם התאמה לגיל ומין, שנסרקו עם הדמיה בתהודה מגנטית תפקודית.
תוצאות: שתי הקבוצות הציגו ביצועים דומים במשימות, והפגינו דפוסים דומים של הפעלה פרונטו- פרוטלית, ללא הבדלים בעומס זיכרון מוגבר. עם זאת, בני נוער עם הפרעות קשב וריכוז הראו הפעלה רבה יותר בקליפת מוח הקדם חזיתית דורסו-לטרלית שמאלית (DLPFC), והפחתה של קישוריות DLPFC שמאל עם קליפת שמאל midcingulate, בהשוואה לקבוצת ביקורת. ניתוח מחודש בגישה סטטיסטית שמרנית יותר הניב גם הבדלים בין שתי הקבוצות כנ"ל.
מסקנות :נוער עם ADHD מפחית את יעילות של DLPFC לזיכרון העבודה בעומס גבוה, והסתמכות רבה יותר על מעגלי תשומת לב מרחביים אחורי לאחסון ולעדכון המיקום המרחבי, מאשר בני נוער בריאים בקבוצת הבקרה.  הממצאים צריכים להיות משוכפלים במדגמים גדולים יותר. "
הערותיי: עוד מחקר מיני רבים המוכיח באמצעות הדמיה בתהודה מגנטית תפקודית, כי יש שוני בפעילות באזורי המוח אצל נערים עם הפרעות קשב, לעומת נערים ללא ADHD. במחקר זה נמצאה החלשה ביעילות פרה-פרונטלית לזיכרון עבודה חזותי בבני נוער עם הפרעת קשב והיפראקטיביות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s