האם לקויים בקשב וריכוז מצויים רק בילדים עם ADHD, או שיש ספקטרום רחב של קשיי קשב גם באוכלוסייה הכללית?

האם לקויים בקשב וריכוז מצויים רק בילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), או שיש ספקטרום רחב של קשיי קשב גם באוכלוסייה הכללית?

Genetic Risk for Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder Contributes to Neuro- developmental Traits in the General Population, Joanna Martin, Anita Thapar, Cardiff University School of Medicine and the University of Bristol, Biological Psychiatry, 15 October 2014

האם חסרים בתשומת לב מצויים רק באלה עם הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD), או שיש ספקטרום של פונקציית קשיי קשב גם באוכלוסייה הכללית? בתשובה לשאלה זו, ישנן השלכות על תקיפות אבחנות פסיכיאטריות ועל החברה בכללותה.
מחקר חדש, שפורסם בכתב העת האחרון (10/2014) של Biological Psychiatry ע"י חוקרים מבי"ס לרפואה של אוניברסיטת בריסטול ואוניברסיטת קארדיף, מצביע על כך שיש ספקטרום של תשומת לב, היפראקטיביות, אימפולסיביות ותפקוד שפתי בחברה בכללותה, בדרגות ליקוי שונות, הקשורים במקבצים של גנים הנוטים לסיכון להפרעות קשב וריכוז (ADHD). האם נכון לראות בפונקציות אלה כממדים או כספקטרום באוכלוסייה הכללית, בניגוד להשקפה המסורתית של הפרעות קשב וריכוז כקטגורית מחלה.
כדי לענות על שאלה זו, חוקרים בראשות החוקרת הבכירה ד"ר אניטה תאפר, השתמשו בנתונים גנטיים מחולים עם הפרעות קשב וריכוז, כמו גם נתונים מ- Avon Longitudinal Study של הורים וילדים (.(ALSPAC מחקר גדול מתמשך מבוסס באנגליה, של הורים וילדים, שהיו במעקב מאז הלידה בתחילת שנת ה -90. יצרו polygenic risk scores – ציון להשפעות גנטיות המהווה מדד לסיכון גנטי – להפרעות קשב וריכוז ב-  8,229 משתתפי ALSPAC.
החוקרים מצאו כי סיכון פוליגנטי להפרעות קשב והריכוז, היה קשור באופן חיובי עם רמות גבוהות יותר של תכונות של היפראקטיביות/אימפולסיביות וחוסר תשומת לב בגילים 7 עד 10 שנים באוכלוסייה הכללית. אשר היה גם קשור באופן שלילי עם יכולות שפה פרגמטיות, כמו אי יכולת להשתמש כראוי בשפה בהגדרות חברתיות.
"המחקר מגלה, כי קבוצת סיכונים גנטיים מזוהים מחולים בבריטניה, עם אבחנה קלינית של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בילדות, ניבאה גם רמות גבוהות יותר של קשיים התפתחותיים אצל ילדים ממחזור האוכלוסייה בבריטניה, ALSPAC," אמרה החוקרת הראשית אניטה תאפר. 
המחברת הראשונה ג'ואנה מרטין הוסיפה כי "תוצאות המחקר מספקות תמיכה ברמה הגנטית לטענה שאבחון הפרעת קשב וריכוז מייצג רק את הספקטרום הקיצוני של הקשיים. תוצאות המחקר חשובות גם מכיוון שהן מצביעות על כך שאותו הסט של סיכונים גנטיים, תורמים להיבטים שונים של התפתחות הילד, עם תכונות אופייניות להפרעות התפתחותיות, כמו הפרעת ספקטרום אוטיסטי (ASD) והפרעות קשב וריכוז (ADHD)."
"זה יכול להיות המקרה שבשלב מסוים ציוני סיכון פוליגנטי עשויים, בשילוב עם מידע קליני אחר, לעזור לזהות ילדים שיתקשו בבית הספר, ובצרכים תובעניים אחרים בשל קשיים בתשומת לב," אמר ד"ר ג'ון קריסטל, עורך כתב העת "פסיכיאטריה ביולוגית", בו פורסם המחקר . "סוג זה של זיהוי מוקדם יוכל לספק תמיכה לילדים הנמצאים בסיכון לקשיים, כדי למנוע בעיות בבית הספר."
הערותיי: מחקר חדש חשוב שייתכן ומהווה תחילתה של פריצת דרך, שתוכיח לנו גנטית שיש ספקטרום רחב של תכונות בתשומת לב, היפראקטיביות, אימפולסיביות ותפקוד שפתי באוכלוסייה הכללית (כפי שאני מכנה אותם מזה מספר שנים "קשיי קשב וריכוז") שהם אינם "הפרעת קשב וריכוז – ADHD". כפי שטענה ג'ואנה מרטין "שתוצאות המחקר מספקות תמיכה ברמה הגנטית לטענה שאבחון הפרעת קשב וריכוז מייצג רק את הספקטרום הקיצוני של הקשיים."

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s