אבות מעל גיל 40 – ילדיהם מועדים לסיכון גדול לאוטיזם (ASD) והפרעת קשב (ADHD)

 אב מעל גיל 40 – ילדיו מועדים לסיכון גדול להתפתחות אוטיזם (פי 3,5) ולהפרעת קשב (פי 13)

גיל מבוגר של אב (מעל 40) עלול להוביל להפרעות התנהגותיות ונפשיות, אוטיזם והפרעות קשב אצל ילדיו – כך עולה ממחקרים מהעת האחרונה. זאת מכיוון שתאי זרע ותיקים תורמים להיווצרות מוטציות (עם שינוי בהרכב החומר הגנטי),הפוגעות בחלקים מרכזיים של מערכת העצבים. 
אף על פי שמחקרים הוכיחו כי לגיל האב השפעה מכרעת על התפתחות ההפרעות הללו, להערכתי קיימים גורמים מכריעים יותר לגידול במספר המאובחנים בהפרעת קשב וריכוז ובספקטרום האוטיסטי. למשל, הקלות באבחון ההפרעות הללו וטיפול יתר בהן.
גיל מבוגר של אב (מעל 40) עלול להוביל למגוון הפרעות אצל היילוד – כך עולה ממחקרים אחרונים אחרונים. בדומה לביציות האשה, שמאבדות מאיכותן עם השנים (מגיל 35 ומעלה), גם תאי הזרע של הגבר מזדקנים, והדנ"א (החומר הגנטי) שבהם הופך להיות פגיע יותר. אך בעוד ביציות ותיקות עלולות להיות בעיקר בעלות פגם כרומוזומלי בשלבים המוקדמים של התפתחותן, וכך עלולות להוביל להיווצרות תסמונות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון (המתבטאת בפיגור שכלי), תאי זרע ותיקים נוטים להשפיע בעיקר על היווצרות מוטציות הקשורות להפרעות התנהגות ונפש.
[זאת מכיוון שהם עלולים לייצר כמות לא מווסתת של חלבון FMRP ‏(fragile X-mental retardation protein) – הדרוש להתפתחות תקינה של סינפסות (אזור החיבור בין תא העצב המשדר מידע לתא המטרה הקולט‏) ושל סיבי עצב (האמצעי המרכזי בסינפסות שמעביר את אותות המידע מתא עצב לתא מטרה אחר) – וכך לפגוע בתפעול תקין של חלקים מרכזיים במערכת העצבים המרכזית].
פגיעה זו עלולה לגרום להפרעות נוירו-התפתחותיות, התנהגותיות ונפשיות ברמה מתונה עד חמורה. הפרעות אלו, כגון הפרעה בספקטרום האוטיסטי, הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות, דיכאונות ואפילפסיה, קשורות בליקויים באזורי המוח.
מחקר שפורסם באפריל השנה בכתב העת המדעי Psychiatry JAMA הראה כי לאבות מבוגרים, בני 49-45, היה סיכון גבוה מאוד (פי 3 עד פי 25) ביחס לאבות צעירים, בני 24-20, להביא לעולם צאצאים הלוקים בהפרעות רגשיות, נפשיות והתנהגותיות שונות. נמצא כי ילדים שנולדו לאבות שהיו בני 45 או יותר היו בעלי סיכון גבוה יותר פי 3.45 לאוטיזם, פי יותר מ-13 להפרעת קשב והיפראקטיביות, פי 2.07 לפסיכוזה, פי 25 להפרעה דו-קוטבית, פי 2.72 לניסיונות התאבדות ופי 2.5 לשימוש בחומרים ממכרים, ופי 1.65 להישגים נמוכים בלימודים וכישלון בבחינות.
המחקר, שבוצע באוניברסיטת אינדיאנה בארה"ב ובמכון קרולינסקה בשבדיה (אחד ממכוני המחקר הרפואי הגדולים באירופה), נחשב למקיף ביותר בתחומו. הוא אסף נתונים על תינוקות שנולדו בשנים 1973 – 2001 ל-2.6 מיליון איש.
עוד נמצא בו כי גיל מבוגר של אב עלול להזיק גם לנכדים. זאת בשל העברת "מוטציות שקטות" לילדים שעלולות להתפתח אצל הנכדים לכדי תחלואה נפשית. מניחים כי  הסיבה לתחלואה נפשית התנהגותית בהקשר זה, היא כי תאי זרע ותיקים ופגומים משפיעים בעיקר על חלקים במערכת העצבים המרכזית, אשר שם נמצאו ליקויים בהפרעות נפשיות (MRA).
מחקר קודם לזה כבר הוכיח שאצל אבות בני 40 ומעלה חלה ירידה דרסטית באיכות הזרע המעלה את הסיכון להעברת פגמים לצאצאים. דוגמה למחקר כזה היא מחקר שנערך במכון רייקאוויק לגנטיקה באיסלנד, שפורסם ב-2012 בכתב העת .NATURE מחקר זה הוכיח באופן ברור כי גם לגברים יש שעון ביולוגי, ואיכות תאי הזרע שלהם נפגמת ויורדת דרסטית עם השנים.
[איכות הזרע נמדדת בעיקר בספירת תאי הזרע (מינימום 20 מיליון תאי זרע לכל מ"ל נוזל זרע), במבנה שלהם (המורכב מהראש המכיל את המטען הגנטי של הזרע; הצוואר המספק אנרגיה לתנועה; והשוטון המבצע את תנועתו העצמית של הזרע), ובכיוון התנועה שלהם, זרע תקין הוא זרע שבו מעל ל-25% מהתאים נעים בצורה פרוגרסיבית, כלומר, לא במקום ולא בצורה אטית].
גם במחקר זה התופעה מוסברת ב"הזדקנות" תאי הזרע התורמת ליצירת מוטציות גנטיות חדשות שהן הסיבה לתחלואת הצאצאים. 
במחקר, נעשתה אנליזה גנטית ל-78 משפחות שילדיהן היו על הספקטרום האוטיסטי או אובחנו כחולי סכיזופרניה, גילה כי מקורן של 97% מכלל המוטציות הגנטיות הגורמות לסכיזופרניה ואוטיזם הוא בתאי הזרע הפגומים אצל גברים מבוגרים. עוד נמצא כי הסיכון של ילד לאב בן 40 לסבול ממוטציה גנטית שכזו גבוה פי 2.5 מהסיכון של ילד לאב בן 20. בנוסף, החוקרים השוו את האנליזות הגנטיות המשפחתיות למאות פרופילים של משפחות בריאות, ונמצא כי על כל שנה נוספת בגילו של האב, לילד היו שתי מוטציות נוספות. בעוד אב בן 20 העביר כ-25 גנים עם מוטציות, אב בן 40 העביר לא פחות מ-65 מוטציות. אימהות העבירו כ-15 מוטציות, ללא קשר לגילן. בעוד נמצא כי מספר המוטציות שהגיעו מאימהות נשאר קבוע לאורך החיים, אצל האבות נצפתה הידרדרות לאורך שנים. כפי הנראה מכיוון שהביציות בגוף האישה נוצרות עוד ברחם, ואילו גבר מייצר תאי זרע לאורך החיים.
גם מחקר ישראלי חדש, שפורסם בחודש שעבר ב"הארץ", מצא כי שכיחות האוטיזם בקרב ילדים ובני נוער בחברה החרדית והערבית נמוכה פי שניים-שלושה ביחס לשאר האוכלוסייה בארץ. לטענת החוקרים, בראשות ד"ר מיטשל שערץ, שהתבססו על מאגר מידע ובו נתונים על 450,000 ילדים ובני נוער עד גיל 18 בישראל, הסיבה להיווצרות הפער לא נעוצה בתת-דיווח בקרב החברות הללו, וקשורה אולי בכך שהן נוהגות להביא ילדים בגיל צעיר. (הערתי:צריך לקחת בחשבון כי בחברות אלה יש פחות מאובחנים בגלל: חוסר מודעות, אי רצון לאבחן ולטפל בילדיהן, ופחות נגישות וזמינות לרופאים מומחים)
הערותיי למחקרים אלה: אם נטמיע תוצאות מחקרים חשובים אלה, נשאלות השאלות הבאות:
1. האם מחקרים אלה ודומיהם, מצביעים על הסיבה העיקרית לעלייה הדרמטית שחלה בשנים האחרונות באבחונים של הפרעה בספקטרום האוטיזם, ובהפרעות קשב והיפראקטיביות?
2. אם כך הדבר, אזי לאור מגמת הגידול בגיל הגברים הנישאים, עלולים אנו להיווכח שבעתיד צפויים להתגלות יותר ילדים הסובלים מהפרעות אלה, וכתוצאה מזה שכיחותן בילדים תעלה עוד יותר?
3. לאור זה, האם יש מקום להציע לגברים צעירים להקפיא את זרעם אם הם מתעתדים להביא לעולם צאצאים רק בגיל מבוגר?
4. האם עלינו כרופאים לפעול להעלאת המודעות לנושא, כדי שגברים יוכלו לקבל החלטות מושכלות באשר להקמת משפחה?
5. אלה שאלות אתיות רפואיות שעלינו כרופאים לחשוף בפני הציבור.
אך עם זאת, עלינו לזכור שקיימות סיבות נוספות לגידול במספר הילדים המאובחנים בהפרעת קשב וריכוז ובאוטיזם.  אף על פי שמחקרים כמו אלו שתוארו במאמר זה, הוכיחו מדעית כי לגיל מבוגר של האב ישנה השפעה גדולה על התפתחות הפרעות התנהגותיות ונפשיות, קיימים גם גורמים נוספים:
א.  במחקרם החוקרים לא לקחו בחשבון את האיתיולוגיה הגנטית, המהווה גורם עיקרי לאוטיזם, להפרעת קשב וריכוז, להפרעות נפשיות והתנהגותיות נוספות, שקיים ללא קשר לגיל האב. כדי לקבל תמונה מדוייקת חשוב היה לבדוק במחקר למי מהאבות המבוגרים הייתה הפרעה כלשהי ולמי אין.
ב.  משתנה נוסף, הקלות באבחון יתר של הפרעות אלה וטיפול יתר בהן, מגמה המתגברת בשנים האחרונות. זאת בשל הגמשת הקריטריונים על ידי DSM-5 (ספר אבחנות פסיכיאטריות האמריקאי).
ג.  רופאים גמישים בקביעת אבחנות של הפרעה בספקטרום האוטיסטי והפרעת קשב והיפראקטיביות.  לציין שמחובתנו כרופאים לא להסתפק בהגדרות מקצועיות של סימפטומים הנדרשים לאבחון ההפרעה, אלא להתחשב בתפקוד יומיומי של הילד בחברה, במשפחה, ובבי"ס, ולהקפיד על תהליך אבחון מלא. 
ד.  הכללתן של לקויות וקשיי למידה במסגרת אבחנת הפרעת קשב וריכוז, למרות שאינן כאלה.
ה.  גורמים סביבתיים עשויים להחמיר את ההפרעות (או להקל עליהן), אם כי לאחרונה יש מעט עבודות הטוענות שבגלל גורמים סביבתיים ההפרעות מתפתחות(?) נכון להיום, גנטיקה היא עיקר האיתיולוגיה.
נ.ב. מאמרי זה פורסם ביום 26.10.2014 בעיתון "הארץ" במדור בריאות, בעריכת רונה מור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s