שתי אחיות עם לקות למידה, מנת משכל נמוכה וקשיי קשב – כיצד לעזור להן?

שתי אחיות עם לקות למידה, מנת משכל נמוכה וקשיי קשב – כיצד לטפל בהן?

לפני שבועיים הגיעו למרפאתי שתי אחיות, הבכורה בת 10.7 וצעירה בת 8.9, עם תמונה קלינית זהה.
הסיפור שלהן: לומדות בבי"ס ממלכתי דתי בכיתות רגילות. עברו אבחון פסיכודידקטי שמצא בשתיהן: לקות למידה ופער לימודי גדול, עם מנת משכל (IQ) לבכורה 81 ולצעירה 76. באבחון פסיכודידקטי נמצאו סימפטומים של הפרעת קשב (ADHD), ולפיכך הוחל אצלן בטיפול תרופתי עם ריטלין LA במינון של 0.5 מ"ג/ק"ג (לא העריכו שקשיי קשב וריכוז נבעו מקשיי הלימוד והפער הלימודי בו הן מצויות).
אלי הגיעו לאחר שקיבלו מספר חודשים טיפול תרופתי,עם תלונות מבי"ס, שלאחרונה שתיהן נהיו יותר לא קשובות מתוסכלות רגישות ועם התפרצויות כעס, במילים אחרות בי"ס ממליץ להעלות מינון הריטלין. באבחון קליני אבחנתי אצל שתיהן סימפטומים דלים של הפרעת קשב שמבחינתי לא ניתן להגדירם כאבחנת הפרעת קשב וריכוז (ADHD). להערכתי עיקר בעייתן היא מנת משכל נמוכה מהנורמה ולקות למידה שבעטיין נוצר פער לימודי ניכר, וכתוצאה מזה הופיעו אצלן סימפטומים של קשיי קשב עם רגישות תסכול ואף התפרצויות כעס. כלומר קשיי קשב הנם משניים שנבעו ממצבם הלימודי הנחות. והיה צורך לטפל בבעיתן העיקרית הלימודית, ולאו דוקא באמצעות טיפול תרופתי עם ריטלין.
לאור זה, בראש וראשונה המלצתי לשבצן במסגרת לימודית מתאימה לכישוריהן ויכולותיהן, כמו בי"ס מיוחד. משגה היה לאור נתוניהן הנ"ל להותירן ללמוד בכיתות רגילות, שהחמיר את פער הלימודים שלהן, שעשה אותן יותר חסרות בטחון ומתוסכלות, ועם התפרצויות כעס.
שנית, לאור מצבן הרגשי נפשי חיוני ואף הכרחי להעניק להן טיפול רגשי קוגניטיבי התנהגותי פסיכולוגי.
שלישית, במצב זה לא נותרה בידי ברירה אלא להמשיך בטיפול עם ריטלין ארוך טווח במינון נמוך. (מניסיוני במקרים של לקות למידה ללא הפרעת קשב, די במינון נמוך מאד של ריטלין 0.2-0.3 מ"ג/ק"ג).

שוב נשאלת השאלה, מתי ייפסקו מקרים כאלה שבתי ספר "מאיצים לטפל בריטלין" במקום למלא את תפקידם וחובתם "לטפל בלימודים"?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s