מחקר חדש: חומרי הדברה נפוצים עלולים להעלות את הסיכון להפרעת קשב (ADHD)

חומרי הדברה נפוצים עלולים להעלות את הסיכון להפרעת קשב וריכוז (ADHD)
.Developmental pesticide exposure reproduces features of ADHD
 J. R. Richardson, Professor Department Environmental and Occupational Medicine at Rutgers Robert Wood Johnson Medical School FASEB Journal, Jan 29 2015 

"מחקר חדש מספק ראיות מוצקות, תוך שימוש בנתונים cמודלים של בעלי חיים ובני אדם, שחשיפה לחומרי הדברה שכיחים במשק בית עלולה להיות גורם סיכון להפרעות קשב וריכוז.חומרי הדברה הנמצאים בשימוש נפוץ עלולים לשנות את התפתחותה של מערכת הדופמין במוח – האחראית לביטויים רגשיים ולתפקוד הקוגניטיבי – ולהעלות את הסיכון להפרעת קשב וריכוז בילדים". כך עולה ממחקר חדש, אומר המחבר הראשי ג'ייסון ריצ'רדסון.
נתוני המחקר נלקחו מסקר המרכז לבקרת מחלות, על בריאות ותזונה לאומית (NHANES). במחקר ניתחו שאלוני בריאות ודגימות שתן של 2,123 ילדים ובני נוער. החוקרים שאלו את ההורים אם רופא אי פעם אבחן את ילדם עם ADHD ובדקו היסטורית לקיחת תרופות, תוך הצלבה של כל מרשם כדי לקבוע אם נרשמו תרופות הנפוצות ביותר ל- ADHD. המאמר פורסם בכתב עת של איגוד החברות אמריקאיות לביולוגיה ניסויית (FASEB), על ידי מדעני האוניברסיטה רטגרס ועמיתיהם מאוניברסיטת אמורי, ממרכז רפואי של אוניברסיטת רוצ'סטר.
במחקר התגלה כי עכברים שנחשפו לחומרי ההדברה deltamethrin pyrethroid, ברחם ודרך ההנקה הציגו מספר מאפיינים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) כתוצאה מאי התפקוד של דופמין במוח, שהתבטא בהיפראקטיביות, זיכרון עבודה, קשיי קשב והתנהגות אימפולסיבית. "למרות שאנחנו לא יכולים לשנות את הרגישות גנטית להפרעת קשב וריכוז, ייתכן שיש גורמים סביבתיים המשפיעים להתפתחום הפרעות קשב ADHD, הכוללים חשיפות לחומרי הדברה, שאנחנו צריכים לבחון ביתר פירוט" אומר ריצ'רדסון.
"הפרעת קשב והיפראקטיביות לרוב משפיעה על ילדים, עם 11 אחוזים מהילדים בגילאי 4-17 שנים.   כ- 6.4 מיליון ילדים אובחנו בהפרעה בשנת 2011. בנים מאובחנים פי שלושה עד ארבעה פעמים יותר מאשר בנות. בעוד סימפטומים מוקדמים, הכוללים חוסר יכולת לשבת בשקט, לשים לב, ולעקוב אחרי הוראות, מתחילים בגיל 3 עד 6 שנים, האבחון נעשה בדרך כלל לאחר שהילד מתחיל לימודיו בבי"ס".
"חשוב לציין, שבמחקר זה, עכברי הזכרים הושפעו יותר מנקבות העכברים, מצב דומה למה שנראה בילדים עם הפרעות קשב וריכוז. בהפרעת קשב (ADHD) ההתנהגויות התמידו בעכברים גם לגיל בוגר, למרות שחומרי ההדברה, שנחשבים לפחות רעילים נמצאים בשימוש במגרשי גולף, בבית, בגינות, מדשאות ובגידולי ירקות. יש עדויות מדעיות חזקות שגנטיקה משחקת תפקיד ברגישות להפרעה, אך לא נמצא גן ספציפי הגורם ל- ADHD ומדענים מאמינים כי גורמים סביבתיים עשויים גם לתרום להתפתחות מצב התנהגותי".
ילדים עם רמות גבוהות של מטבולית חומר הדברה pyrethroid בשתן שלהם, היו בסיכון יותר מכפול להיות מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. ילדים צעירים ונשים בהריון עשויים להיות רגישים יותר לחשיפה לחומרי הדברה משום שגופם לא מעכל כימיקלים במהירות, אומר ריצ'רדסון. 
"מחקרי למוד בבני אדם עשויים לקבוע כיצד משפיעה החשיפה על ההתפתחות העובר ועל ילדים צעירים. אנחנו צריכים לוודא שחומרי ההדברה אלה נמצאים בשימוש בצורה נכונה ולא יתר על המידה כדי למנוע חשיפה ממי שעלול להיות בסיכון גבוה יותר", אומר ריצ'רדסון.
הערותיי: לדעתי עדיין אין הוכחה חותכת שגורמים סביבתיים משפיעים על התפתחות הפרעת קשב, למרות מחקרים רבים שמתפרסמים בנושא, כולל מחקר זה. ייתכן ויש השפעה חלקית זמנית של גורמי הסביבה, אולם עדיין סביר להניח שהגורם המכריע להתפתחות ADHD הנו הגורם המשפחתי גנטי, למרות שלא בודד גן יחיד ספציפי אלא ישנם גנים רבים המשפיעים.
נ.ב. נתוני שכיחות ADHD בילדי ארה"ב גבוה כיום, יותר מאשר המצויין במחקר (11% נכון ל 2011).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s