אנשים עם הפרעת קשב וריכוז בסיכון כפול למות בטרם עת

אנשים עם הפרעת קשב וריכוז בסיכון כפול למות בטרם עת, לעתים קרובות עקב תאונות דרכים  
People with ADHD are twice as likely to die prematurely, often due to accidents
 תמותה בילדים, מתבגרים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז: מחקר ארצי
Mortality in children, adolescents, and adults with attention deficit hyperactivity disorder: a nationwide cohort study. Søren Dalsgaard, the Lancet, February 25, 2015

לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD) תוחלת חיים נמוכה יותר ויש סיכוי גבוה יותר פי שניים למות בטרם עת מאנשים שאין ההפרעה, על פי מחקר חדש שפורסם בכתב העת  Lancet בהובלת אוניברסיטת ארהוס בדנמרק. זה מחקר ארצי גדול שעקב אחרי כ 2 מיליון אנשים מהמאגר הלאומי הדני, הכולל יותר מ 32,000 אנשים עם הפרעות קשב וריכוז, מיום הולדתם עד לשנת 2013 (מקסימום 32 שנים). זה מחקר ראשון השופך אור על הקשר בין הפרעת קשב וריכוז למוות בטרם עת. סיבות המוות בטרם עת הוערכו והשוו באנשים עם וללא ADHD. תאונות הן הסיבה השכיחה ביותר למוות באנשים עם הפרעת קשב וריכוז, והסיכון היחסי למוות הוא הרבה יותר גבוה בנשים מאשר גברים, באנשים עם הפרעות קשב וריכוז שאובחנו בנערותם. במהלך תקופת המעקב, 107 אנשים עם הפרעת קשב וריכוז מתו. אנשים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז היו עם סבירות גבוהה פי שניים למות בטרם עת כאנשים ללא ההפרעה, גם לאחר תקנון לגורמים העשויים להשפיע על הסיכון למוות מוקדם הכוללים גיל, מין, היסטוריה של הפרעות פסיכיאטריות, גיל אימהי ואבהי, והשכלת הורים.
סיכון מוגבר של מוות בטרם עת באנשים עם הפרעת קשב וריכוז היה בעיקר ממקרי מוות מסיבות לא טבעיות, יותר ממחציתם נגרמו על ידי תאונות (42 מקרי מוות מקרב 79 אנשים שסיבת המוות הייתה ידועה). הסיכון למוות בטרם עת עולה עם הגיל בעת שנקבעה האבחנה.
לדוגמא, אנשים שאובחנו בגיל 18 שנים ומעלה היו יותר מארבע פעמים בסיכוי גבוה למות מוקדם בהשוואה לאלו ללא הפרעות קשב וריכוז באותו הגיל; בעוד שילדים שאובחנו לפני גיל 6 שנים היו בסיכון כפול למוות בהשוואה לאלה הבריאים.
הממצאים חושפים הבדל בין המינים, בנערות ונשים עם הפרעות קשב וריכוז הסיכון גבוה יותר יחסית למות בטרם עת, בהשוואה לנערים וגברים עם הפרעות קשב וריכוז. אנשים עם הפרעות קשב וריכוז עם הפרעות נפשיות נלוות כמו מרדנות מתנגדת, הפרעת התנהגות, ושימוש בחומרים ממכרים, היו פי שמונה פעמים יותר בסיכון למות מוקדם יותר מאנשים עם ADHD ללא הפרעות נפשיות נלוות.
לדברי החוקרים, הממצאים של המחקר מדגישים את חשיבות אבחון הפרעות קשב וריכוז מוקדם, במיוחד בנערות ונשים, וטיפול בהפרעות הנפשיות הנלוות. ולדעתם, חשוב עם זאת להדגיש כי למרות שהסיכון היחסי למוות בטרם עת הוא גדל בהפרעות קשב וריכוז, הסיכון האבסולוטי נמוך.
הערותיי: לא קופץ מהתלהבות מהמאמר למרות שפורסם בכתב עת רפואי רציני "לנצט". אין פריצת דרך, מחקר סביר הגיוני ולא מעבר לזה. אנשים עם ADHD נוטים לאי שקט וחוסר מנוחה, להתנהגות אימפולסיבית רגזנית ובלתי מתחשבת ונוהגים במהירות ובאי זהירות, נמצאים בסיכון גבוה יותר מהרגיל למות מתאונות דרכים. וככל שההפרעה קשה יותר כאשר נלוות לה הפרעות נפשיות כך יגדל הסיכון למות בטרם עת. ואם הפרעה מאובחנת בגיל בוגר יותר, בדר"כ היא קשה יותר. אולם אין הסבר הגיוני מדוע שכיחות למות בטרם עת גבוהה יותר בנערות ונשים. המחקר לא סיפק הסבר או הערכה לכך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s