האם צבעי מאכל, משקאות ממותקים, ומשקאות אנרגיה גורמים לסימפטומים של ADHD?

צבעי מאכל והפרעת קשב והיפראקטיביות  – Food Dye and ADHD
האם סוכר גורם לסימפטומים של ADHD? האם צבעי מזון גורמים להיפראקטיביות?
?does sugar cause symptoms of ADHD?  Can food dye cause hyperactivity

האם צבעי מאכל יכולים לגרום להיפראקטיביות? במשך יותר מ 30 שנים, מדענים בחנו את הקשר בין צבעי מאכל והתנהגות היפראקטיבית בילדים, אבל התוצאות מעורבות. נכון להיום, לא נמצאו ראיות חותכות שמראות כי צבעי מאכל גורמים לסימפטומים של ADHD. אם כי חלק מהמחקרים, הראו קשר בין השניים. מניחים כי הפרעת קשב נגרמת ע"י שילוב שינויים במבנה מוח, גורמים סביבתיים, ותורשה.
מחקר שנערך ע"י הסוכנות לתקני מזון בבריטניה הראה כי הצריכה של מזונות המכילים צבעים יכולה להגביר התנהגות היפראקטיבית בילדים. במחקר שכלל ילדים בגילאי 3, 8 , 9 שנים, הילדים קבלו לשתות שלושה סוגים שונים של משקאות, וההתנהגותם הוערכה על ידי מורים והורים. החוקרים מצאו כי התנהגות היפראקטיבית על ידי הילדים בגיל 8 ו- 9 שנים התגברה עם שתי תערובות המכילות תוספי צבע מלאכותי. היפראקטיבית של ילדים בני 3 התגברה עם המשקה הראשון אך לא בהכרח עם השני. החוקרים הסיקו כי התוצאות מראות השפעה שלילית על התנהגות ילדים לאחר צריכה של צבעי מאכל.
מה הוא צבע מזון? צבעי מאכל מורכב מכימיקלים המשמשים להוספת צבע למזון. צבעי מאכל) מתווסף לעתים קרובות למזון מעובד, משקאות, ותבלינים. הם משמשים לשמר או לשפר את המראה של המזון. יצרנים בדרך כלל נוטים להוסיף צבע מהסיבות הבאות: כדי להוסיף צבע למזונות חסרי צבע,  כדי לשפר את הצבעים, כדי למנוע אובדן צבע בשל גורמים סביבתיים, וכדי לספק עקביות כאשר קיימות סטיות בצבע של המזון. ה- FDA קבע כללים ותקנות לתוספי צבע על מנת להבטיח שהם בטוחים למאכל אדם. התקנות מסייעת להבטיח כי מזונות עם צביעה יירשמו במדויק, כך שהצרכנים ידעו מה הם אוכלים.
האם סוכר גורם לסימפטומים של ADHD? סוכרים ופחמימות מעובדים עשויים להשפיע על רמת הפעילות של ילד. סוכרים אלה מייצרים עלייה מהירה ברמות סוכר בדם, כי הם נכנסים למחזור הדם במהירות רבה. ילד עלול להיות פעיל יותר בשל האדרנלין המיוצר על ידי רמת סוכר גבוה בדם. לפעמים ירידה בפעילות הילד נצפית כאשר רמות אדרנלין נופלות. עם זאת, לא הייתה שום הוכחה לכך שהסוכר גורם למעשה ל- ADHD.

 משקאות אנרגיה מגדילים סימפטומים של היפראקטיביות וחוסר קשב בבני נוער
Energy Drinks and Youth Self-Reported Hyperactivity/Inattention SymptomsJournal Academic Pediatrics, Feb 2015, Prof. Jeannette Ickovics, director of CARE  (Community Alliance for Research and Engagement) School of Public Health Yale Uni

מחקר חדש מגלה שמשקאות אנרגיה מגדילים באופן משמעותי את ההיפראקטיביות בילדי בית ספר. המחקר נערך בבי"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת ייל (פורסם בפברואר 2015) מצא שילדי בית ספר תיכון שצורכים הרבה משקאות אנרגיה ממותקים נמצאים בסיכון של 66% יותר להיות עם תסמיני היפראקטיביות וחוסר תשומת לב. לממצאי המחקר השלכות על הצלחה בלימודים בבי"ס ותומכים בהמלצות הקיימות להגביל את כמות המשקאות הממותקים שתלמידים שותים. המחברים ממליצים כי ילדים ימנעו ממשקאות אנרגיה, שבנוסף לרמות גבוהות של סוכר מכילים לעתים קרובות גם קפאין. ממצאי המחקר פורסם בכתב העת אקדמית לרפואת ילדים. בסקר השתתפו 1,649 תלמידי בית ספר תיכון שנבחרו באופן אקראי מבית ספר העירוני במחוז קונטיקט.החוקרים מצאו כי בנים נטו יותר לצרוך משקאות אנרגיה מאשר בנות ושנערים שחורים והיספאנים היו עם סיכוי גבוה יותר לשתות משקאות אלה מאשר עמיתיהם הלבנים. הגיל הממוצע של המשתתפים היה 12.4 שנים. המחקר מבוקר למספר וסוגי משקאות ממותקים שהתלמידים צורכים. 
ככל שהמספר הכולל של משקאות ממותקים עלה, כך גם גבר הסיכון להיפראקטיביות וחוסר תשומת לב בקרב תלמידי בית ספר התיכון. החוקרים אומרים כי תוצאות מחקרם תומכות בהמלצות האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAPA) שהורים צריכים להגביל ילדיהם בצריכה של משקאות ממותקים, ושלא יצרכו כלל משקאות אנרגיה.
משקאות מסוימים ממותקים ומשקאות אנרגיה פופולריים אצל ילדים מכילים עד 40 גרם סוכר. התלמידים במחקר זה צרכו בממוצע ליום מעל לשני משקאות מסוכרים, עם מגוון רחב של אפס עד שבעה או יותר משקאות. מומחי בריאות ממליצים כי צריכה מרבית של סוכר ליום הוא 21-33 גרם (בהתאם לגיל). בנוסף לפעילות יתר וחוסר תשומת לב, משקאות מסוכרים משפיעים להשמנה בילדים, ומשקאות ממותקים הם גורם מוביל לתוספת קלוריות בתזונה של ילדים שמנים. נכון לעכשיו, כשליש מתלמידי בית הספר בארה"ב נמצאים בעודף משקל או השמנת יתר.
יש צורך במחקרים נוספים כדי להבין טוב יותר את ההשפעות ומנגנונים המקשרים משקאות ממותקים והיפראקטיביות. מחקרים קודמים הראו קשר חזק בין ילדים עם הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD) ותוצאות לימודיות נמוכות שלהם, וקשיים רבים בקשרים חברתיים, והגדלת הסיכון לפציעות. קשר זה לא נבדק בקרב ילדי מיעוטים, ומחקרים קודמים הראו תת-אבחון של הפרעת קשב וריכוז בילדים שחורים והיספאנים.
הערותיי: ייעשו עוד מחקרים רבים על השפעת סוגי המזון, צבעי המאכל, משקאות ממותקים, ומשקאות אנרגיה, על הופעה/החמרת סימפטומים של הפרעת הקשב ריכוז והיפראקטיביות, אולם כנראה שלא ניתן יהיה לקבל תשובה החלטית. לדעתי, בילדים מסויימים משקאות אנרגיה ומשקאות ממותקים עלולים להשפיע לשעות מספר בהחמרת סימפטומים אולם לא מעבר לזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s