מחקר חדש: ילדים עם ADHD ותוקפנות קשה – עדיף לטפל בשתי תרופות

טיפול בשתי תרופות יחד מפחית בילדים את הפרעות קשב וריכוז, תוקפנות וגם חרדה
Two drugs reduce teacher-rated anxiety, in addition to ADHD, aggression

Treatment of Severe Childhood Aggression  Studies. J. of Child and Adolescent Psychopharmacology, April 17, 2015. Study from Johns Hopkins University, Stony Brook University , University of Pittsburg, Ohio State University Wexner Medical Center

מחקר חדש הוכיח כי טיפול בילדים הסובלים מ- ADHD ומהפרעות התנהגות (ODD, CD) עם ריספרידון בנוסף לממריצים (סטימולנטים) ולהדרכת הורים, משפרים את החרדה ונסיגה החברתית (על פי דרוג מורים). שיפור בחרדה ובנסיגה חברתית (על פי דרוג מורה) תרם גם לשיפור בהתנהגות הקשה (דרוג הורה). ילדים שהראו חרדה מופחתת, הראו גם פחות התנהגויות קשות.
המחקר שבוצע ע"י חוקרים במרכז הרפואי אוהיו וקסנר בשיתוף שלושה מוסדות נוספים (הנ"ל), הראה שילדים עם הפרעות קשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) ותוקפנות פיזית חמורה, שטופלו עם שתי תרופות בסטימולנט ובאנטי פסיכוטית, בנוסף להכשרת הורים ומורה לניהול טכניקות התנהגות – הראו ירידה בהתנהגות הרסנית אגרסיבית.
במחקר נכללו 168 ילדים (גילים 6-12 שנים) שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז והפרעות התנהגות (disruptive behavior disorder DBD) המציגים תוקפנות פיזית קשה, חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: אחת, אלה שטופלו עם הדרכת הורים בתוספת סטימולנט ופלצבו, שניה, אלה שקיבלו הדרכת הורים בתוספת סטימולנט וגם תרופה אנטי פסיכוטית ריספרידון. כל המשתתפים קיבלו הדרכת הורים בתוספת סטימולנט רק ל 3 שבועות ראשונים של המחקר, שנמשך 9 שבועות. במחקר בקשו לבדוק אם יכולים להרחיב את הטיפול על ידי הוספת תרופה שנייה. לשם כך הוסיפו פלצבו לקבוצה אחת, והוסיפו ריספרידון לקבוצה שניה.
מסקנת המחקר: דירוג מורים לסימפטומים של חרדה, הראה יתרון משמעותי לקבוצה השנייה שקיבלה תרופה ממריצה + ריספרידון + אימוני הורה, בהשוואה לקבוצה הראשונה. רופאים צריכים לטפל בילדים עם הסימפטומים של רגשות פנימיים וסימפטומים התנהגותיים חיצוניים המתאפיינים באגרסיביות.
הערותיי: אכן במקרים קיצוניים של CD + ADHD קשה, לרוב צריך להוסיף תרופה אנטי פסיכוטית בנוסף לסטימולנטים, אולם אין הכרח לתת תמיד את שתי התרופות יחדיו כדי להשיג תוצאות טובות.  בדרך כלל כשלילד יש הפרעות קשב והיפראקטיביות והפרעות התנהגות, רצוי לטפל קודם כל בהפרעה הקשה הדומיננטית שהיא (במקרה זה) הפרעת התנהגות עם ריספרידון למשל, ולאחר שמתגברים על הפרעות ההתנהגות אפשר להוסיף תרופת סטימולנט, אם נדרש בגלל קשיי קשב וריכוז. יש גם מקרים שלאחר תקופה מסויימת אפשר להוריד את תרופת הריספרדון ולהישאר בטיפול עם סטימולנטים בלבד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s