האם חוסר ויסות רגשי זו תכונת ליבה באבחון הפרעת הקשב וריכוז?

האם חוסר ויסות רגשי צריך להיות תכונת ליבה באבחון הפרעת הקשב וריכוז?
Should emotional dysregulation be a core feature in the ADHD diagnosis
Professor Philip Asherson, King's College London, Professor in Molecular Psychiatry

 הפרעת קשב וריכוז מוגדרת ב DSM-5 על ידי רמה התפתחותית בלתי הולמת, ופוגעת ברמת הקשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. עם זאת חוסר ויסות רגשי (Emotional Dysregulation) נחשבת לתכונה הקשורה ותומכת באבחנת הפרעת קשב וריכוז. ההופעה המשותפת של חוסר ויסות רגשי (ED) להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), מעלה את השאלה האם יש לראות בחוסר ויסות רגשי כמרכיב ליבה של הפרעת קשב וריכוז או משקף מצב נלווה להפרעת קשב. 
במחקר זה ניסו לענות על שאלה זו בשלוש דרכים:
א. ע"י בדיקת הקשר בין חוסר ויסות רגשי לבין ירידה תפקודית בהפרעת קשב וריכוז.
ב. ע"י בדיקת ההשפעות של טיפולים תרופתיים ל- ADHD על הסימפטומים של ED 
ג. ע"י לקיחה בחשבון באיזו מידה יש השפעות גנטיות משותפות בין הסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז וחוסר ויסות רגשי. 
תוצאות מחקרים אלה הצביעו על קשר מאוד הדוק של חוסר ויסות רגשי עם הפרעת קשב וריכוז גם במקרים ש ED אינה נלוות, וגורם לירידה תפקודית גם לאחר התקנון לתסמיני הליבה של הפרעת קשב וריכוז, חוסר תשומת לב, היפראקטיביות ואימפולסיביות.
תרופות ממריצות (סטימולנטים) וגםatomoxetine   משפרים את תסמיני ED ושיפורים אלו קשורים לשינויים בסימפטומים של ADHD, מצביעים על תגובה משותפת לטיפול. 
מודל גנטי מציע תהליך משותף, שעולה בקנה אחד עם אחידות גנטית לחוסר קשב, היפראקטיביות-אימפולסיביות וחוסר ויסות רגשי. 
מסקנות: ממצאים אלו מצביעים על קשר הדוק בין הפרעות קשב וריכוז וחוסר ויסות רגשי. הבסיס הנוירו-פתולוגי המשותף להופעתן עדיין לא ברור, ועשוי להיות שונה בשלבי התפתחות שונים. 
השפעות הטיפול על הסימפטומים של ED עשויות להיות גדולות יותר במבוגרים מאשר בילדים עם הפרעות קשב וריכוז. זו נקודת המפתח, אשר הובילה אולי ש-ED שלא נכללה כתכונת אבחון ליבה בקריטריונים של DSM וICD, הוא חוסר הספציפיות להפרעת קשב וריכוז.
חוסר ויסות רגשי בא לידי הביטוי גם במצבים רבים בתחום בריאות נפש אחרים. עם זאת, מראיות הטיפול הקליני וממחקרים גנטיים מצביעים על כך ש- ED משקף רכיב ליבה של הפרעת קשב וריכוז.
הערותיי: ראוי לציין מספר עובדות: מרבית הילדים שמאובחנים על ידי עם הפרעת קשב וריכוז אופיינית לוקים גם בחוסר ויסות רגשי. מעשית, זה לא עקרוני לטיפול אם חוסר ויסות רגשי (Emotional Dysregulation) הוא מרכיב ליבה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) או משקף מצב נלווה להפרעת קשב, טיפול רפואי משולב רגשי ותרופתי משפר את הסימפטומים של שניהם. קלינית, נראה לי שסימפטומים של חוסר ויסות רגשי הם חלק מהסימפטומים הכלליים של ADHD, ואינם כהפרעה נלוות. אגב, בעבר היו שכינו את הפרעת קשב כבעיה רגשית, ועד היום יש המשתמשים בכינוי זה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s