האם יש התקדמות בהדמיה מוחית להבנת הפתו-פיזיולוגיה של ADHD?

25 שנות הדמיה מוחית: התקדמות לקראת הבנת הפתו-פיזיולוגיה של הפרעת קשב (ADHD)
 25 Years of neuroimaging: Progress towards understanding  pathophysiology of ADHD   F. Xavier Castellanos, M.D. Director of Research at the NYU Child Study Center

סיכום הרצאתו של ד"ר קסטלון מוביל במחקרי מדעי המוח הדמיה וגנטיקה של המוח:
"מטרת הרצאתי לספק סקירה אישית על שני "דורות" ראשונים של מחקר על הדמיה מוחית בהפרעת קשב וריכוז (ADHD), תוך הערכה סובייקטיבית של נושאים המתעוררים בתחום.

מערכות ביולוגיות מקיפות ומורכבות ובלתי נתפסות, וברגע שמתחילים להבינן הן אלגנטיות בפשטותן. הדמית מוח כמותית של הפרעת קשב וריכוז כבר נערכה לפני רבע מאה, ואילו העקרונות של מבנה המוח ותפקודו בהפרעות מוחיות בסיסן טרם נגלה באופן ברור. הרלוונטיות של עיכובים בגדילה, במבנה ובתפקוד המוח נראה שמהווים מפתח אחד לאלמנט הפתו-פיזיולוגי של הפרעת קשב וריכוז. חלקם של התהליכים הגלובליים הכלליים לעומת אלו המשפיעים על פונקציות או מעגלים ספציפיים – נשאר פתוח. עם זאת, כמה תהליכים גלובליים התפתחותיים מוקדמים שכנראה מעורבים, נותנים עדות מתמשכת על ירידה בנפח הכללי של המוח, עובי קליפת המוח, ומדדי האנרגיה הדיפוזיים. לבסוף, יישום שיטות אנליטיות מבוססת רשת ברמות שונות, מציעות את האפשרויות של קישור גנטי מוחי פנוטיפי וחשיפת רשתות סביבתיות, עם הפוטנציאל לחשיפת המגוון הנוירו-ביולוגי העומד בבסיס ההטרוגניות הקלינית של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) והפרעות הנלוות לה.
התמודדות עם האתגר לפענוח המורכבות הקלינית של מצבים והפרעות נפשיות, מחייבת מאגרי מדע פתוחים בקנה מידה גדול המתחילים להיווצר עם האבולוציה של שיטות חדשניות בביצוע מדע סיליקון".
הערותיי:  שני חוקרים ידועים (קסטלנוס ופראון) בתחום, ומוכרים לי מהרצאות רבות ששמעתי מהם בנושאים אלה. לדעתי, לפחות בחמש השנים האחרונות, למרות המחקרים הרבים, עדיין אין פריצת דרך ולא התקדמות חדשה להבנת הנוירוביולוגיה, הפתו-פיזיולוגיה, הגנטיקה והאיטיולוגיה להפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD). מזה שנים שמרצים כאלה מסתובבים ברחבי העולם להרצות בכינוסים, בעוד החומר המחקרי הבסיסי שבידיהם לא השתנה ועדיין אין התקדמות בולטת הראויה לציון. מחקרים שונים על הדמיה מוחית ב ADHD מראים "שינויים" כל שהם, אולם אין אלה שנויים מבניים פונקציונליים, שאכן נוכל לקבוע הנה אלה הגורמים להפרעת קשב וריכוז, אנו רחוקים מזה מאד. כי זאת עלינו להבין  שהפרעת קשב וריכוז הקלסית התנהגותית (ולא הלימודית !) הינה בעיה מורכבת והטרוגנית, רב גונית ומולטיגנטית, שביטוייה בד"כ מתאפיינים גם בסימפטומים של הפרעות נפשיות אחרות,כמו חרדה דכאון, הפרעת התנהגות ועוד. ופענוח ADHD יתאפשר רק יחד עם הבנתן ופיצוחן של הפרעות נפשיות אחרות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s