גז צחוק כטיפול באוטיזם?

האם ניתן לתת גז צחוק לטיפול שניים בילד המקבל ריטלין? גז צחוק כטיפול באוטיזם? 

18.06.2015, שלום ד"ר שלומי ענתבי, קודם כל תודה על המאמרים ומידע רב שמוצאים באתר שלך.
בטיפולי משפחה לה 3 ילדים עם Pervasive development disorder אחד מהם מטופל גם בריטלין. מצאתי כמה מאמרים האומרים שטיפול בגז צחוק עלול להיות בעייתי.
הייתי מודה על חוות דעתך בנושא. ד״ר א. בורנשטיין. 
שלום רב ד"ר אנט, מודה לך על פנייתך. מידי פעם אני שומע שיש "המטפלים" בגז צחוק בילדים עם הפרעה בספקטרום האוטיסטי, אולם אין לזה שום סימוכין רפואיים בעבודות מחקר ראויות. כך ש"טיפול" בגז צחוק לילד עם אוטיזם אינו מבוסס בראיות ולכן אינו מקובל ואינו בשימוש בעולם הרפואי. כל מי שמנסה טיפול זה עושה זאת על אחריותו האישית. יש עוד כל מיני טיפולים חלטוריסטיים שממליץ לא להציע אותם למטופלים.
אגב, מאז פורסם DSM-5 כל שלושת ההפרעות: PDD ,ASPERGER, ואוטיזם, אוחדו להפרעה אחת על הספקטרום האוטיסטי – .ASD  בברכה, ד"ר שלומי ענתבי.
הרופאה: תודה לך, מצאתי מאמר בלנצט 2001 האומר שרק רופאים רשאים לטפל בגז צחוק בילדים צעירים מגיל 4, או במטופלים בתרופות פסיכו טרופיות. מה דעתך על ילדים המטופלים עם ריטלין?
ד"ר ש. ענתבי: לא הייתי מסתמך על מאמר בודד (שצרפת למכתבך) שלא נבדק ספציפית לילדים אוטיסטים, אלא נכתב ע"י רופא שניים (רופאים מרדימים ורופאי שניים משתמשים בגז צחוק לטיפול בילדים כנגד כאב ולהרגעה ורפיון שרירים). לפיכך, אני עדיין לא ממליץ להשתמש בטיפול זה בילדים אוטיסטים (שמקבלים ריטלין או בלי ריטלין). המחבר דווקא מדגיש שיש לנקוט בזהירות בטיפול בגז צחוק באלה עם סכיזופרניה והפרעה דו-קוטבית המטופלים בתרופות פסיכו טרופיות. השאלה למה את מייעדת את הטיפול, או במילים אחרות מה הפגיעה התפקודית העיקרית בילדים אלה שיש צורך לטפל בה מידית, ואז אפשר להתאים להם טיפול מכוון עדיף יותר. 
הרופאה: אני רואה שלא ציינתי שמדובר בטיפול שיניים. מתנצלת.
ד"ר ש.ענתבי: אני ממליץ לא לתת לילד ריטלין באותם ימים שהוא יקבל גז צחוק בטיפול שניים.
דר א. בורנשטיין: תודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s