שליש מהנשים עם ADHD מדווחות על התעללות מינית בילדות

הקשר בין מצוקות מוקדמות לבין הפרעת קשב והיפראקטיביות
One-third of women with ADHD report being sexually abused during childhood
The relationship between early adversities and attention-deficit/hyperactivity disorder   Esme Fuller-Thomson, University of Toronto Child Abuse & Neglect April 15 2015

מבוגרים שיש להם הפרעת קשב וריכוז נוטים לדווח שהם עברו התעללות מינית ופיזית לפני שהגיעו לגיל 16 שנים, יותר מאשר בעמיתיהם ללא הפרעת קשב וריכוז, כך עולה ממחקר חדש, של חוקרים מאוניברסיטת טורונטו. בקרב נשים, 34% מהן עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) דיווחו כי עברו התעללות מינית לפני שהגיעו לגיל 18שנים. לעומת 14% מהנשים ללא ADHD שדיווחו כי הם חוו התעללות מינית בילדות. נשים עם ADHD דיווחו כי חוו התעללות פיזית בילדות פי שניים יותר מאשר נשים ללא הפרעת קשב והיפראקטיביות (44% לעומת 21%). המחקר מצא גם כי אחוז גבוה של גברים עם הפרעות קשב וריכוז, יותר מאשר גברים ללא ADHD, דיווחו כי עברו התעללות מינית (11% לעומת 6%) או התעללות פיזית (41% לעומת 31%), במהלך ילדותם.
החוקרים בדקו מדגם ארצי מייצג של 12,877 נשים ו- 10,496 גברים בסקר בריאות הנפש  הקנדי ​​הקהילתי מ- 2012. "ממצאי המחקר מראים שיש מגיפה שקטה של ​​התעללות בקרב ילדים ובמיוחד בנות עם הפרעת קשב וריכוז" אומרת החוקרות הראשיות של המחקר פרופ' פולר-תומסון, וסנדרה רוטמן מהפקולטה לעבודה סוציאלית בבית ספר לרפואה מאוניברסיטת טורונטו.
פולר-תומסון מדגישה כי הנתונים לא יכולים להסביר את הקשר בין ADHD במבוגרים לבין התעללות מינית או פיזית בילדות, אולם "יכול להיות שההתעללות מוקדמת משפיעה על התפתחות נוירו-ביולוגית", או "אפשר גם שילדים עם הפרעת קשב וריכוז הם פגיעים יותר להתעללות."
"השאלות בסקר לא זיהו מי המתעלל בילדים, זה היה יכול להיות בן משפחה או מבוגר שאינו קשור למשפחה", "לא משנה מי הוא העבריין, זה חשוב מאוד שאנשי מקצוע בבריאות העובדים עם ילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז, יאבחנו את אלה שהתעללו ו/או מתעללים בהם מינית ופיזית"
הערותיי: מחקר חשוב כהמשך למחקרים שנעשו בעבר, שיש להם השלכות מעשיות לעבודה בקליניקה. כשאנו מאבחנים ילד עם הפרעות קשב והיפראקטיביות יש לבדוק אם הילד סבל או סובל מהתעללות מינית או פיזית. חיוני מאד לאבחן ילדים כאלה כי הכרחי ואפשר לטפל ולעזור להם מאד.
איני תומך בהערכת החוקרים ש"יכול להיות שההתעללות מוקדמת משפיעה על ההתפתחות הנוירו- ביולוגית", אלא אני מעריך "שילדים עם הפרעת קשב וריכוז הנם פגיעים יותר להתעללות". התעללות עלולה להגיע מהורה שבעצמו לוקה בהפרעה נפשית מסויימת, ומכאן לא רב המרחק להתעללות בילדו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s