מחקר חדש: יש קשר בין חשיפה לחומרי הדברה ביתיים לבין ADHD בילדים

מחקר מצא קשר בין חשיפה לחומרי הדברה לבין ADHD בילדים
Study links exposure to common pesticide with ADHD in boys

Tanya E Froehlich, Cincinnati Children's Hospital Medical Center, Association of pyrethroid pesticide exposure with attention-deficit/hyperactivity disorder in a nationally representative sample of U.S. children, Environmental Health, 06.2015

מחקר חדש, בראשות חוקרים מהמרכז הרפואי בבית החולים לילדים בסינסינטי, שהתפרסם בכתב העת לבריאות הסביבה, המייצג מדגם ארצי של ילדים בארה"ב, מצא קשר בין חומרי הדברה ביתיים נפוצים לבין הפרעות קשב וריכוז בילדים ובני נוער. המחקר מצא קשר בין חשיפה לחומר הדברה פירטרין (pyrethroid) חומר קוטל חרקים הנמצא בשימוש גם בארץ לבין הפרעות קשב וריכוז (ADHD) במיוחד להיפראקטיביות ואימפולסיביות (HD), יותר מאשר לחוסר קשב ותשומת לב (ADD). קשר זה היה חזק אצל בנים יותר מאשר בבנות.
החוקרים בדקו נתונים של 687 ילדים בגילאי 8 – 15 שנים. הנתונים הגיעו מהסקר הלאומי לבריאות ותזונה, שהנו מדגם ארצי המייצג את אוכלוסיית ארצות הברית, הנועד לאסוף מידע על בריאות הצבור. המחקר כלל ראיון ואבחון הסימפטומים של הילדים, והסמנים הביולוגיים של חומרי הדברה פירטרואיד בלבד. בוצעו מדידות חשיפה לחומר הדברה שנאספו במדגמי שתן אקראיים של מחצית הילדים בני 8-11 שנים, ושליש מהילדים בגיל 12-15 שנים. אבחנת הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) נקבעה על ידי ראיון הילדים ועמידה בקריטריונים לאבחון 34 סימפטומים של הפרעות פסיכיאטריות משותפות של ילדים ובני נוער, או על ידי דו"ח של רופא שביצע אבחון רפואי מוקדם במסגרת מרפאות ילדים.
בשל חששות לגבי השלכות בריאותיות שליליות, הסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה אסרה משנת 2001 על שימוש ביתי למגורים בשני חומרי הדברה אורגנו-פוספטים הנפוצים מאד (תרכובות אורגניות המכילות זרחן). האיסור הוביל לשימוש מוגבר בחומרי הדברה פירטרין, שכיום נמצאים בשימוש נפוץ מאד כחומרים להדברת מזיקים במגורים ולמטרות בריאות ציבור, ונמצאים גם בשימוש גדול בחקלאות.
פירטרואידים נחשבים לעתים קרובות כבחירה בטוחה יותר משום שהם אינם רעלים חזקים כמו זרחנים אורגניים שנאסרו לשימוש. לעומת זאת, מחקרים בבעלי חיים (עכברים), הראו השפעה עם פגיעות מוגברת בחשיפת לפריטרואיד על היפראקטיביות, אימפולסיביות והפרעות במערכת הדופמין. דופמין חומר נוירו-כימי במוח הנחשב כמעורב בפעילויות רבות, כולל אלה השולטים על הפרעת קשב וריכוז.
בנים עם בדיקת שתן המזוהה עם 3-PBA הסמן הביולוגי של חשיפה לפירטרואידים, היו פי  שלוש פעמים יותר עם הפרעת קשב והיפראקטיביות ((ADHD, בהשוואה לבנים שזוהו  ללא 3-PBA. היפראקטיביות ואימפולסיביות גדלו בבנים ב- 50% על כל עלייה של פי 10 ברמת 3-PBA.
סמנים ביולוגיים לא היו קשורים עם סיכון מוגבר לאבחון הפרעת קשב וריכוז או לסימפטומים בבנות.
"בהתחשב בשימוש ההולך וגובר של חומרי הדברה מסוג פירטרין, והתפיסה שהם יכולים לייצג חלופה בטוחה, ממצאי מחקר זה עשויים להיות בעל חשיבות רבה לבריאות ציבור", ציינה ד"ר טניה פרליך, ממחברות המחקר רופאה מומחית להתפתחות הילד מסינסינטי. אם כי, המחקר העריך את החשיפה לפירטרואיד באמצעות ריכוז 3-PBA בדגימת שתן בודדת". בהתחשב בכך שפירטרואיד אינו עקבי וחילוף החומרים שלו מהיר, מדידות לאורך הזמן תספקנה הערכה מדויקת יותר של החשיפה הטיפוסית. לכן מומלצים מחקרים עתידיים נוספים לפני שאפשר יהיה לומר בוודאות אם יש לתוצאות השלכות על בריאות ציבור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s