האם יש קשר בין תרופות להפרעות קשב וריכוז לבין מחלת סרטן?


הקשר בין תרופות להפרעות קשב וריכוז ומחלת סרטן
The association between medication for ADHD and cancer
Hans-Christoph Steinhausen, Professor of Child and Adolescent Psychiatry, University of Zurich, Journal of Child and Adolescent Psychopharmacology

מחקר קודם על אבנורמליות בכרומוזומים העלה את החששות כי טיפול תרופתי עם ריטלין (מתילפנידאט MPH) בהפרעות קשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) עלול להגביר את הסיכון לסרטן. במחקר הנוכחי המבוסס על נתונים דניים ארציים, בוצעה בדיקה קפדנית על הקשר בין מחלת הסרטן לבין ריטלין (מתילפנידאט) ותרופות אחרות המשמשות להפרעות קשב וריכוז.
נתוני המחקר כללו מידע על 21,186 פציינטים עם הפרעות קשב וריכוז (ADHD), שיעורי מרשמים של התרופות שלהם, וקשר לאבחנות סרטן בשנים 1994 עד 2010. זה מחקר מדגמי גדול ומייצג, שבו הפציינטים אובחנו וטופלו על פני תקופה של 17 שנים.
קבוצות המחקר כללו אלה שטופלו: עם מתילפנידאט (ריטלין) בלבד; עם אמפטמינים בלבד; עם תרופות ספציפיות אחרות ל- ADHD; עם תרופות נוגדות דיכאון בלבד; עם תרופות אנטי פסיכוטיות בלבד; עם תרופות מעורבות; וקבוצת ביקורת של חולים עם הפרעת קשב וריכוז שמעולם לא לקחו תרופות.
השוו את שכיחות אבחנות מחלת סרטן בקבוצות אלה. נותחו גם הנתונים על הסיכון היחסי להתפתחות סרטן, ושיעורי ההישרדות בתת-קבוצות השונות.
זמן התצפית הממוצע לתרופות השונות נע בין 1.3 שנים ל- 10.8 שנים. שיעור מקרי הסרטן הכולל  בכל הקבוצות הסתכמו ב- 1.27 על כל עשרת אלפים שנות אדם – לפני טיפול, ועל 4.33  לכל עשרת אלפים שנות אדם לאחר תחילת הטיפול. התדירות של הסרטן הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי (p = 0.05) לאחר הטיפול בתרופות מאשר לפני הטיפול, רק בתת-הקבוצה שקיבלו תרופות אנטי-פסיכוטיות. יתר על כן, לקבוצה עם תרופות מעורבות, תדירות הסרטן בתת-קבוצה זו היה גבוה באופן משמעותי (p <0.05) לאחר תחילת טיפול בתרופות, מאשר בתת-קבוצה שלא קיבלה טיפול בתרופות. ניתוח סטטיסטי מצביע על כך שאף אחת מהתרופות לא ייצגה גורמי סיכון, ואילו מינון גבוה יותר (p <0.001) וגיל מבוגר יותר (p <0.05) היו גורמי סיכון להתפתחות מחלת הסרטן.
מסקנות המחקר: לא נמצא תימוכין לחששות, שילדים הלוקחים ריטלין או תרופות פסיכו-טרופיות אחרות על פני תקופות זמן ארוכות, נמצאים בסיכון משמעותי לפתח סרטן.
הערותיי: המימצאים של המחקר אינם נהירים לחלוטין, מה עם הילדים שקיבלו תרופות מעורבות ו/או תרופות אנטי פסיכוטיות? מה קורה במינון גבוה וגיל מבוגר? עם מתילפנידאט יש ניסיון טיפולי רפואי של 30 שנה ועד כמה שידוע עד כה לא פורסמו אירועים חריגים של מחלות סרטן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s