בעיות בקריאה נגרמות ישירות בגלל קשיי קשב בילדים עם ADHD

 קשיי קשב משפיעים על ביצועי קריאה בילדים עם ADD, דיסלקציה ובמצב משולב
Attentional dysfunction and its impact on reading performance in children with ADHD, dyslexia and the combined condition, Thomas Günther

הפרעות קשב וריכוז ודיסלקציה הן שתי הפרעות נוירו-התפתחותיות שכיחות הקורות לעתים קרובות יותר מהצפוי. המחקר הנוכחי נועד לבחון את הקשר בין פרמטרים של קשב לבין הפרעות שונות, וגם נבחנה ההשפעה של תשומת לב וקשב על ביצועי הקריאה.
במחקר בראשות תומאס גינטר, פסיכולוג קליני התפתחותי מגרמניה, העריכו החוקרים פרמטרים של קשב באמצעות מודל לגישה מכוונת, שכללה היבטים של פונקציות לעוצמת הקשב, סלקטיביות, הקשבה מרחבית, וגם תפקודים ביצועיים כמו ביצועי  קריאה (קריאת מילה, קריאה מזויפת של מילה, והערכת מיומנויות פענוח), אצל תלמידים (בכיתות ג' – ד' של בי"ס יסודי בגרמניה) עם הפרעת קשב וריכוז (n = 26), דיסלקציה (n = 22) ותחלואה נלווה (n = 24) בהשוואה לקבוצת ביקורת בריאה ( n = 27).
במחקר נמצאו הבדלים משמעותיים בביצועי קשב בין ארבע הקבוצות. ילדים עם דיסלקציה היו לקויים במיוחד בפרמטרים של עוצמת תשומת לב והסלקטיביות שלה, ואילו ילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) הראו ביצועים פחותים כמעט בכל משימות תשומת לב. חלק מהמשימות היו קשות יותר לילדים עם תחלואה נלוות, בהשוואה לילדים עם ADHD בלבד (למשל תשומת לב מרחבית). ילדים עם הפרעות קשב וריכוז היו עם ביצועי פענוח נמוכים יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת, ואילו הקריאה שלהם והבנת מילות קריאה היו דומות. משימות תשומת לב באופן מרחבי המתמשכות הסבירו כמות משמעותית של הווריאציה בפענוח, קריאה והבנת ביצועים, בכל הקבוצות. 
מסקנות המחקר מצביעים על כך שגירעונות תשומת לב-קשב יכולים להיות סיבה (חלקית) של בעיות בקריאה, ותשומת לב היא מאפיין חשוב לביצועי הקריאה. תוצאת מחקר זה יכולה להיות חשובה לפרשנות של הזמן הקשור למבחני הקריאה. בנוסף, נמצאו הבדלים משמעותיים בין ילדים עם ADHD וילדים עם תחלואה נלוות. לכן אפשר לשער שתחלואה נלוות הוא תת-קבוצה קלינית, ולא רק שילוב של שתי הפרעות קליניות עצמאיות.
הערותיי: מחקר חשוב המאיר את השפעת קשיי קשב בילדים על ביצועי הקריאה. יש להמשיך ולבדוק השפעה זו במחקרים גדולים יותר ולבססה.עובדה שתסייע לטיפול טוב יותר בילדים המתקשים בקריאה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s