הקשר בין הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) לבין לקויות ראיה בילדים

בילדים עם לקויות ראיה יש 15% עם ADHD, לעומת 8.3% בילדים ללא לקויות ראיה
Link between ADHD, vision impairment in children

מחקר חדש מאוניברסיטת אלבמה בברמינגהם, שפורסם ב- 25 בפברואר 2016, בכתב העת הרפואי  Optometry and Vision Science שופך אור על קשר בין בעיות ראיה שלא טופלו ותוקנו, לבין הפרעת קשב (ADHD) בילדים. תוצאות סקר גדול של 75,000 ילדים, מראות עלייה בסיכון להפרעת קשב והיפראקטיביות בקרב ילדים עם בעיות ראיה, שלא תוקנו עם משקפיים או בעדשות מגע, או עם עיוורון צבעים או עין עצלה, ביחס לילדים אחרים ללא בעיות ראיה. ממצאי מחקר זה מצביעים על כך, שבילדים עם לקויות ראיה, יש צורך להיות ערניים ולבדוק תסמינים של הפרעת קשב (ADHD), כך שניתן יהיה להתמודד טוב יותר עם לקויות ראיה והפרעת קשב יחדיו.
מחקר זה כלל ילדים בגילאי 4 -17 שנים מנתוני סקר הבריאות הלאומי הכללי בילדים. יותר מ- 15% מהילדים שהיו עם לקויות ראיה אובחנו ADHD, בהשוואה ל- 8.3% מהילדים עם ראיה תקינה. אבל הקשר בין ילדים עם בעיות ראיה שלא תוקנו עם משקפיים או עדשות מגע, לבין ADHD, אינו אומר שאחד גורם לשני או להיפך. מכיוון שלא יודעים אם הקשר הוא סיבתי, אין המלצות למניעה. חשוב שהורים יבינו, כי ילדים עם בעיות ראיה לא יכולים להבין שהם לא רואים כמו כל ילד אחר. האם בילדים עם בעיות ראיה, הורים צריכים להיות מודאגים מאפשרות התפתחות ADHD אצלם? לא צריך להיות מודאגים, אלא לעשות בדיקת עיניים ולראות אם זה פותר את בעיית קשיי הקשב.
הערותיי: מוכר, שלקויות ראיה בילדים עלולות לגרום לקשיי קשב וריכוז, ויש היגיון בדבר. לכן לאבחן קשיי ראייה ולטפל בהם. קשה להניח שלקויות ראיה בילד גורמת להפרעת קשב והיפראקטיביות, לפי הגדרתה על כל מאפייניה ותסמיניה. אולם, האם הפרעת קשב והיפראקטיביות שכיחה יותר בילדים עם לקות ראייה, והתשובה היא כן, על פי תוצאות סקר גדול במחקר הנוכחי. אם כן נשאלת השאלה, האם יש קשר גנטי או ביולוגי, בין לקויות ראיה ל ADHD, כיום איננו יודעים, אולם בעתיד קרוב או רחוק נדע זאת. אותו דבר, בקשר לשכיחות גדולה של ADHD בילדים עם אלרגיה,אסתמה,צליאק,השמנה, ועוד.
במאמר קודם, גם מאוניברסיטת אלבמה, דווחו על שכיחות מוגברת של הפרעת קשב והיפראקטיביות בקרב ילדים, בקליניקה של רפואת עיניים. אם כך, ראוי לבדוק בקליניקות גדולות של אלפי ילדים עם ADHD (כמו שלי) אם יש אחוז גדול  של ADHD בילדים עם לקויות ראיה מאשר באוכלוסיה הרגילה.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s