האם טיפול תרופתי ב ADHD גורם להפרעות שינה?

השפעת מתילפנידאט על תפקוד השינה בילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD)
Effects of Methylphenidate on Sleep Functioning in Children with Attention-Deficit/ Hyperactivity Disorder, Becker, Froehlich, J Dev Behave Pediatric. 2016 Mar 22

מטרת המחקר לבחון השפעות של תרופות ממריצות על תפקוד שינה בילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), ולזהות מנבאים של בעיות שינה כתופעת לוואי לנטילת תרופות ממריצות.
במחקר נכללו 163 ילדים (72% בנים) בגיל 7-11 שנים שאובחנו עם  ADHD,(י120 בעיקר עם קשיי קשב, 43 עם ADHD משולב), שהשתתפו 4 שבועות, במחקר אקראי כפול סמיות. בדיקה מבוקרת פלצבו, במתן מתילפנידאט ארוך טווח פעם ביום. הורים דרגו בכל שבוע תופעות לוואי כולל בעיות שינה.
התוצאות הראו  כי ל- 10% מהילדים היו בעיות שינה מוקדמות, לפני תחילת טיפול תרופתי. בעיות שינה התגברו באופן כללי עם הגדלה במינון התרופה: פלצבו- 8%; מינון נמוך-18%; מינון בינוני-15%; מינון גבוה-25%. הבדלים התגלו בין ילדים (16) שהיו עם בעיות שינה טרם תחילת הטיפול, לבין אלה (147) ללא בעיות שינה קודם הטיפול. 23% מהילדים ללא בעיות שינה קודמות החלו לסבול מבעיות שינה במתן מינון הגבוה ביותר של מתילפנידאט, ואילו רק 37.5% מהילדים עם בעיות שינה קודם לטיפול עדיין נותרו עם בעיות שינה לאחר טיפול תרופתי במינון הגבוה ביותר. משקל גוף נמוך ומדד מסת גוף (BMI) נמוכה, היו קשורים עם בעיות שינה מוגברות במהלך טיטרציה של הטיפול.
מחקר זה הוכיח באופן כללי, על קשר בין מינון התרופה הגבוה, לבין בעיות שינה מוגברות אצל ילדים עם ADHD, במיוחד אצל ילדים עם משקל ו/או BMI נמוכים. עם זאת, חלק ניכר מהילדים עם קשיי שינה קודמים, כבר לא היו להם בעיות שינה במינון מתילפנידאט הגבוה ביותר. דבר העשוי לסייע להסביר ממצאים שונים שדיווחו עד כה, במחקרים שבחנו את ההשפעה של מתילפנידאט על תפקוד שינה בילדים עם ADHD.  לאור זה ממליצים שלא צריך להימנע ממתן מינון תרופתי גבוה אך ורק על הבסיס של בעיות שינה מוקדמות של ילד. מחקר עתידי נדרש כדי לשחזר ולהרחיב את הממצאים הללו לתחומים ספציפיים יותר של תפקוד שינה, וכדי לזהות הבדלים בין ילדים עם שינה מתמשכת או שיפור תפקוד שינה כתוצאת משימוש בתרופות ממריצות בילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).
הערותיי: במחקר זה מוקדשת שימת לב לשני נושאים: אלף,  10% מהילדים היו בעיות שינה מוקדמות לפני תחילת טיפול תרופתי. בית, מינון גבוה של סטימולנט עשוי לגרום להפרעות שינה. מניסיוני, כשיש בעיות שינה לילד, ברוב המקרים אני מנסה בכל זאת טיפול עם סטימולנטים ובד"כ זה מסתדר. באשר למינון תרופות, תמיד אני מתחיל בהדרגה במינון נמוך של 0.2 מ"ג/ק"ג ועולה בהדרגה, כאשר מרבית המקרים מסתדרים במינון של 0.3 מ"ג/ק"ג , וחלק קטן מהמקרים מקבל 0.4 מ"ג/ק"ג. מינון הדרגתי נמוך מפחית/מונע תופעות לוואי כלליות של טיפול עם סטימולנטים.
מחקרים רבים נכתבו בשלושים השנים אחרונות בנושא אם תרופות ל- ADHD פוגעות בשינה. חוקרים מתמודדים בשאלה שנויה במחלוקת עם עדויות סותרות, על השפעת סטימולנטים (ריטלין ואמפתמין) על השינה והפרעות קשב. חלק מהחוקרים מצאו כי התרופות הפריעו לשינה, במיוחד אם נלקחו בהמשך היום. ויש חוקרים האומרים שבעיות שינה נגרמות כאשר התרופות מתפוגגת קרוב לפני מועד השינה. לעומתם, חוקרים אחרים טוענים שתרופות משפרות בילדי ADHD את היכולת לישון, ע"י הקלה בסימפטומים והפחתת ההתנגדות לשינה.
במחקר שפורסם בדצמבר 2015, חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת UNL ערכו מטה-אנליזה על תוצאות כל המחקרים האחרונים. נמצא כי תרופות ממריצות (סטימולנט),כמו ריטלין (מתילפנידאט), ואדרל (אמפטמין) גרמו להפרעות שינה, ללא הבדלים בין שתי התרופות. בילדים שקיבלו תרופות סטימולנטים להפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) היה קשה באופן משמעותי יותר להירדם עם איכות שינה ירודה, ושינה לתקופות קצרות יותר, והיה קושי יקיצה בבוקר. נמצא כי מינון לקיחת תרופה ביתר תכיפות הקשו יותר על הילדים להירדם. התרופות גורמות יותר לבעיות שינה בבנים מאשר בבנות. לכן, החוקרים המליצו לרופאי ילדים לפקח לעתים קרובות על ילדים עם ADHD שמקבלים תרופות ממריצות, עם תשומת לב להשפעות שליליות אפשריות על השינה.
לאור ניסיוני הקליני, יש אכן תופעת לוואי של הפרעות שינה מטיפול עם סטימולנטים, אולם ישנם דרכים כיצד להתמודד איתם. במרפאתי מטופלים אלפי ילדים ונערים עם סטימולנטים ל- ADHD, המתלוננים על תופעות לוואי של הפרעות שינה היא 5% עד 7% מהמטופלים. בנוסף לכ- 23% מהילדים שאבחנתי מלכתחילה עם הפרעות שינה, הנלוות להפרעת קשב (ADHD). מרבית הילדים מצליחים להתגבר על הפרעות שינה, הן לאחר הסתגלות והן בנקיטת אורח שינה מתאים לילד. כדי לסייע לשינה רגועה בילדים מומלץ: לאכול ארוחת ערב עד שעה 19:00 ולאחר מכן לאכול ירקות ופירות. לא לצרוך בערב קפה, שוקו, שוקולד וכדומה. בערב הליכה ו/או ריצה קצרה (מנוצל כזמן איכות לילד עם הורה). להכשיר תנאים ואוירה נוחים לשינה, חשיכה, ללא טלויזיה אייפון ואייפוד (להפסיק שימוש בהם שעתיים לפני השינה). רק אצל מיעוט מזערי מהילדים, אני נאלץ לשנות תרופות כדי להתאים לילד תרופה שאינה גורמת לו להפרעות שינה, כמו סטראטרה.

 

מחשבה אחת על “האם טיפול תרופתי ב ADHD גורם להפרעות שינה?

 1. שלום.
  ראיתי את המחקר, וחיכתי להערות שלך עליו.
  מחקר בלי הערות שלך, בעיני זה לא מחקר בגלל שזה לא נותן אף פעם תמונה חדה וברורה,
  עד שאתה מאיר את העיניים.
  תודה!
  אלכסנדר מושקוביץ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s