בריאות הנפש בגיל 30, בפגים ששרדו משקל לידה פחות מ-1 ק"ג

פג נמצא בסיכון גבוה לפתח ADHD ובעיות פסיכיאטריות כמבוגר

המחקר נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת מקמאסטר, שפורסם בכתב העת Pediatrics, ואשר מומן על ידי מענק מחקר של המכון הקנדי לחקר בריאות. במחקר התגלה כי תינוקות במשקל לידה נמוך מאוד, פחות מ-1 ק"ג, וביחוד אלה שאימהותיהם קיבלו קורס של סטרואידים לפני הלידה, הם בסיכון גבוה יותר לפתח הפרעות פסיכיאטריות. וככל שהם היו קורבן להתעללות בילדותם, כך גדל הסיכון שלהם לפתח בעיות כמו דיכאון, חרדה, התנהגות אנטי חברתית או הפרעת קשב (ADHD) כמבוגרים.
הם מצויים גם בסיכון גבוה יותר להיות קורבנות ומאבקים בבית ספר, בגלל יכולות מוטוריות חלשות. ואלה שהיו קורבן להתעללות, היו בסיכון פי שניים לפתח בעיות נפשיות כמו חרדה, דיכאון, או ADHD כשהגיעו לגיל 20 לחייהם. עם זאת, הסיכון היה גבוה עוד יותר באלה שהיו קורבן להתעללות לעתים קרובות יותר. אולם אנשים שנולדו לתינוקות במשקל לידה נמוך מאוד, נוטים פחות מאחרים לפתח הפרעות אלכוהול או שימוש בסמים בבגרותם. אם כי, הם עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לסוגים אחרים של בעיות פסיכיאטריות.
זיהוי סיכונים פסיכיאטריים שעשויים להתפתח בתינוקות ששרדו משקל לידה נמוך מאוד, כשהם נהיים בוגרים, תסייע להבנה, לחזות, לזהות ולטפל טוב יותר בהפרעות נפשיות באוכלוסייה.
במחקר השתתפו 84 מבוגרים שנולדו במשקל של פחות מ -1,000 גרם, ו- 90 תינוקות עם משקל לידה תקין. כולם נולדו באונטריו בין השנים 1977-1982. המשתתפים רואיינו בגיל 8 שנים, 22 עד 26 שנים ו- 29 עד 36 שנים. השוו את בריאות הנפש שלהם, עם משתתפים שנולדו במשקל לידה רגיל שנולדו באותו פרק זמן ורואיינו באותם מרווחים.
המחקר מצא כי בשנות ה- 30 המוקדמות לחייהם, תינוקות שנולדו במשקל לידה נמוך, יש להם סיכוי פחות פי שלוש לפתח הפרעות התמכרות לאלכוהול או שימוש בסמים. אולם הם היו בסיכון גבוה יותר פי שניים וחצי פעמים, מאשר מבוגרים שנולדו במשקל לידה רגיל, לפתח בעיות פסיכיאטריות כמו דיכאון, הפרעת חרדה או הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).
זהו מחקר ראשון הממחיש את מלוא ההשפעה ארוכת הטווח של פגיעה בבריאות הנפשית של אלה שנולדו במשקל נמוך מאד. עם זאת, אותם תינוקות במשקל לידה נמוך מאוד שקיבלו קורס מלא של סטרואידים מצילת חיים לפני הלידה כחלק מהטיפול שלהם היו אפילו בסיכון גבוה יותר פי ארבע וחצי פעמים, לפתח בעיות פסיכיאטריות, והם גם לא היו מוגנים מפני הפרעת שימוש באלכוהול או בסמים.
הערותיי: יש היגיון בדבר, שלידת פג פחות מ-1 ק"ג, עלולה בסיכון גבוה, לגרום לפגיעה במערכת הנוירוביולוגית, ואיתה במערכת הנפשית שביטוייה יהיו הפרעות נוירו-התפתחותיות-נפשיות. מחקר זה ואחרים כמוהו שפורסמו כבר, תומכים בהערכה זו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s