ילדי ADHD ישנים גרוע ופחות זמן

ילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות שנתם פחותה וגרועה
Children with ADHD sleep both poorly and less
Anne Virring, University of Copenhagen Journal of Sleep Research,May 2016

לפי מחקר דני חדש, יש אמת לטענת הורים שילדיהם עם הפרעת קשב היפראקטיביות (ADHD) מתקשים יותר להירדם, וכי הם ישנים יותר גרוע מאשר ילדים אחרים. מחקרים הראו כי 70% מהורים לילדים עם ADHD מדווחים כי ילדיהם מתקשים להירדם וכי הם מבלים זמן רב להשכיב אותם לישון. עם זאת, מחקרים מדעיים המודדים את איכות שינה באמצעות אלקטרודות טרם הצליחו עד כה להוכיח קשר בין איכות שינה ו- ADHD. אך מחקר דני חדש מראה כעת כי ילדים עם ADHD מתקשים להירדם וישנים גרוע יותר מאשר ילדים אחרים. אם מסתכלים על אורך שינה, ילדי קבוצת ADHD ישנים 45 דקות פחות מאשר ילדים בקבוצת הביקורת.
לשניים מתוך שלושה ילדים עם ADHD יש אבחנה פסיכיאטרית נלוות נוספת לפחות אחת או יותר בנוסף ל- ADHD, שככל הנראה מגבירה את הסיכון של הפרעות שינה. כאשר חוקרים מסתכלים על ילדים שאובחנו רק עם ADHD, הם רואים הבדל גדול בדפוסי השינה של קבוצת ADHD לעומת קבוצת הביקורת. שלא כמו בערב/לילה, המחקר הראה כי ישנה מגמה של בילדים עם ADHD להירדם מהר יותר במהלך היום, מאשר ילדים בקבוצת הביקורת. זה מעט מפתיע כשלוקחים בחשבון כי ADHD קשורה במאפיינים של היפראקטיביות. אבל גם היפראקטיביות יכולה לשמש כהתנהגויות מפצות על כך שהם לא מסוגלים לנמנם במשך היום, ושאפשר יהיה לפתח טיפולים טובים יותר בטווח הארוך.
76 ילדים עם ADHD בגיל ממוצע של 9.6 שנים השתתפו במחקר. קבוצת הביקורת כללה 25 ילדים בריאים. שני סוגי מחקר בוצעו: בדיקות שינה עם אלקטרודות במהלך הלילה (polysomnography). בדיקות שינה מרובות אשר מדדו כמה זמן לקח לילדים להירדם. המחקר הוא הגדול ביותר שנערך עד כה שכלל את שתי שיטות מחקר, וכלל ילדים עם ADHD וללא אבחנת ADHD.
למחקר זה חשיבות הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, מחד, הורים ורופאים שמחים מאוד לקבל אישור כי לדפוסי שינה ירודה יש כנראה קשר עם אבחנת הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD). בשלב מחקר הבא, יש לגלות איפה המתאם הזה טמון, שלדפוסי שינה ירודה יש קשר עם האבחנה ADHD כדי שאפשר יהיה לפתח טיפולים טובים יותר בטווח הארוך.
תגובתי:
דברים ידועים, ופוגשים אותם יום יום בעבודה הקלינית, אולם הגורמים לכך, טרם ידועים. ברוב המכריע של המקרים אין צורך בבדיקות ספציפיות כמו בדיקה במעבדת שינה, וודאי לא להמליץ על מתן תרופות לשינה. הפתרון, לסגל אורח שינה בריא כפי שפרטתי ותארתי בפרוטרוט פעמים רבות באתרי. להלן כניסה לקישור –>      הפרעות שינה בילדי ADHD
ראוי לשימת לב מיוחדת, שהדנים מציינים שבשני שליש (67%) מילדי ADHD בדנמרק, יש הפרעה נפשית נלווית לפחות אחת או שתיים, וזו מהות הפרעת הקשב (ADHD) הקלסית. לפיכך, למעשה ברור מדוע בכל מדינות סקנדינביה, וגם בחלק ממדינות מערב אירופה המתקדמות (ברווחה, שיוויון, ובמערכות חינוך מתאימות), רק 3% עד 5% מילדים עד גיל 18 מאובחנים ומטופלים עם הפרעת קשב, ואילו אצלנו בארץ שכיחות ADHD נעה בין 15%- 20% ! מצב גרוע מאד בהיבט בריאות הציבור ואף עלול להחמיר, ולהגיע מהר מאד, שאחד מכל 4 ילדים יאובחנו עם ההפרעה ויקבלו טיפול תרופתי. צריך למנוע בהקדם שיקרה מצב כזה בארץ. חייבים למנוע זאת בנקיטת צעדים מתאימים, למשל, ע"י הפעלת תוכנית שתרכז תארגן ותפקח על תהליכי אבחון ADHD בילדים, ובכך יימנעו אבחוני היתר הלא נכונים ואינם נחוצים ותפחית במחצית את אבחוני ADHD ו"שכיחותה" בארץ תהיה עד למקסימום 7% מהילדים. דבר זה יכול להתבצע ע"י עבודה קלינית משותפת במרפאות הקהילה של רופאי ילדים ופסיכיאטרים לילד, לאבחון וטיפול בהפרעת קשב ונלוותיה. עכשיו ניתן ליישם התוכנית,שכבר לפני חמש שנים הצגתי אותה "תוכנית מודל מיטבי לטיפול בהפרעת קשב בילדים". כיום, לאור העברת אחריות בריאות הנפש לקופות חולים, ניתן ללא קושי לעשות את תחילת הדרך, ולממש תוכנית כשלי או אחרת, לשילוב במרפאות הקהילה פסיכיאטרים עם רופאי ילדים יחד, לאבחון וטיפול בהפרעות קשב ונלוותיה, כדי למנוע אבחונים מיותרים ולהעניק איכות רפואה טובה לילדים ומתבגרים.
תכנית אסטרטגית לטיפול מיטבי בהפרעות קשב בישראל

מחשבה אחת על “ילדי ADHD ישנים גרוע ופחות זמן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s