בהשמנה והפרעת קשב מעדיפים גמול מיידי מאשר עתידי

קשר עקבי בין היכולת לדחות סיפוקים לבין הפרעת קשב (ADHD) והשמנה (OBESITY)
Consistent links between capacity to delay gratification, ADHD, obesity, Mackillop MD, McMaster University, Biological Psychiatry, 14 June 2016

שני מחקרים עדכנים מאוניברסיטאות מקמאסטר וסנט ג'וזף, שפורסמו בכתב העת לפסיכיאטריה ביולוגית, מצאו כי אנשים שאובחנו עם ADHD או OBESITY, הנם בסיכוי גבוה יותר להעדיף גמול מיידי קטן יותר מאשר תגמולים עתידיים גדולים יותר. יכולת מופחתת זו לדחות סיפוקים אצל אנשים רבים שאובחנו עם ADHD או השמנת יתר, עשוי להוביל לגישות חדשות לטיפול קליני בשני מצבים רפואיים אלה. ממצאי מחקרים חדשים אלו מקבילים למחקר משנת 2011 שנעשה ע"י אותם חוקרים, שמצאו כי היכולת לדחות סיפוקים פחתה אצל אנשים שאובחנו עם הפרעות התמכרות.
בהקשר להתמכרויות, קיימת הערכה גוברת כי צריכים לשפר את הטיפול שמספקים לחולים עם העדפה פחותה משמעותית לתגמול בעתיד, שני מחקרים אלה מצביעים על הערכה פשוטה שתופעה זו עשויה גם לסייע לרופאים להבין טוב יותר חלק מהמטופלים שאובחנו עם ADHD והשמנה.
המחקרים הם מתה-אנליזות, או מחקרים המשלבים ממצאים של מחקרים קודמים רבים, כדי לזהות דפוסים עקביים או לא עקביים של הממצאים. במקרה של המחקר על ADHD, מטה-אנליזה בשילוב ממצאי 21 מחקרים קודמים כולל כ- 4,000 משתתפים. במחקר על השמנה, מטה-אנליזה בשילוב ממצאים מ- 39 מחקרים, הכוללים מעל מ- 10,000 משתתפים. למרות שהתוצאות של מחקרים קודמים היו מעורבות, בשני מחקרים חדשים אלה נמצאה ירידה עקבית מאוד ביכולת לדחות סיפוקים בשני מצבים רפואיים של הפרעת קשב והשמנה. אמנם לא כל האנשים שאובחנו עם ADHD והשמנה מציגים את הדפוס הזה של יכולת מופחתת לדחות סיפוקים, אולם הקשר בין תופעה זו להתמכרויות, להפרעת קשב ולהשמנה ברור.
מסקנות המחקר: בהקשר של השמנת יתר במיוחד, ממצאים אלה עשויים לסייע בקבלת גישות קליניות לניהול המשקל, ע"י הגברת מיקוד הפרט כלפי התמורה לטווח הארוך של ירידה במשקל. ממצא חשוב שני, בשני המחקרים היה כי, למרות שהשיטות השתנו באופן ניכר לאור המחקרים הקודמים, העזרה בשיטות שונות, לא גרמו לשינוי הממצאים הכוללים במידה ניכרת. שני מחקרים אלה מראים כי למרות משימות ניסויים שונות, הנטייה להעדפת תגמול מיידי עלתה ויציבה בהפרעת קשב והשמנה.
הערותיי: עוד תכונה נוספת משותפת, אחת מיני רבות, להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) ולהשמנה (OBESITYׂ). שני מצבים רפואיים עם סימפטומים רבים משותפים, שדנתי בהם רבות באתרי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s