פעילות קצרה משפרת סימפטומים של ADHD בצעירים

 פעילות קצרה משפרת מצב רוח ומוטיבציה בצעירים עם תסמינים של הפרעת קשב
Acute Exercise Improves Mood and Motivation in Young Men with ADHD Symptoms
KATHRYN M. FRITZ, PATRICK J. O’CONNOR. Medicine & Science in Sports & Exercise, 2016; 48 ,6

אפילו פעילות/תרגילי ספורט מועטה וקצרה, יכולה לעזור ולהקל על תסמינים של הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) באנשים צעירים, כך עולה ממחקר חדש מאוניברסיטת ג'ורג'יה.במחקר שפורסם החודש בכתב העת לרפואה ומדע בספורט ופעילות גופנית (JMSSE), נמצא כי לפעילות גופנית ישנם יתרונות פסיכולוגיים לאנשים עם סימפטומים קשים של ADHD.
כ 6% מהבוגרים האמריקאים מדווחים על סימפטומים עקביים של הפרעות קשב, אשר מובילים לחרדה, דיכאון, אנרגיה ומוטיבציה ירודים, ביצועים גרועים בעבודה או באקדמיה, וגם תאונות דרכים מוגברות.
"פעילות/תרגילים ידועה כבר כמפחיתה מתח ומאיצה מצב הרוח, ויש לה הפוטנציאל לעזור לסובלים עם סימפטומים של ADHD" אמר המחבר הראשי של המחקר פטריק אוקונור, פרופסור במכללה UGA במחלקת החינוך "בעוד תרופות מרשם ניתן להשתמש כדי לטפל בסימפטומים אלה, יש סיכון מוגבר של שימוש לרעה או תלות ותופעות לוואי שליליות. סיכונים אלה אינם קיימים עם פעילות גופנית."
המחקר בדק 32 גברים צעירים עם תסמיני ADHD חזקים, שרכבו על אופניים בעוצמות בינוניות במשך 20 דקות ביום אחד, וביום אחר ישבו ונחו במשך 20 דקות כמצב ביקורת השוואתי. המשתתפים התבקשו לבצע משימה הדורשת מיקוד, לפני ואחרי שני המצבים בתנאים השונים הנ"ל.החוקרים שמו לב לתנועות רגליים, מצב רוח, מוטיבציה עצמית וריכוז כדי לבצע את המשימה. החוקרים מצאו כי רק לאחר פעילות באופניים, המשתתפים חשו מוטיבציה לעשות את המשימה, וגם הרגישו פחות מבולבלים ופחות עייפים ויותר אנרגטיים. מעניין לציין, כי תנועות רגליים וביצועים במשימה לא השתנו גם לאחר התרגול, אם כי התרגול עזר לצעיר להרגיש טוב יותר בביצוע המשימה.
ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים המראים שאפילו תרגיל יחיד של פעילות גופנית מסייע לאנשים להרגיש אנרגטיים יותר. תוצאות המחקר: צעירים עם סימפטומים של ADHD יכולים להנות פסיכולוגית מאימונים קצרים, בדומה לתועלת שמפיקים בוגרים טיפוסיים העושים פעילות בחוץ. פחות תחושות של בלבול ומוטיבציה מוגברת לבצע משימה קוגניטיבית מראות כי סוגים אחרים של פעילות גופנית קצרה, גם עשויים להועיל לתפקוד הקוגניטיבי. החוקרים מעריכים כי משך הזמן ועצמה שונה של פעילות גופנית, מלבד רכיבה משעממת על אופניים בתנאי מעבדה סטרילית, עשויים להראות השפעות קוגניטיביות גדולות יותר עבור אלו הסובלים מסימפטומים של הפרעות קשב (ADHD).
תגובתי: מחקר חדש נוסף מיני רבים שפרסמתי באתרי (על "פעילות ספורט והפרעת קשב וריכוז"), מראה שיפור בסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז, בילדים העושים פעילות גופנית רצופה וקבועה. במחקר זה, הדגש על תוצאות פעילות גופנית מועטה וקצרה באנשים צעירים – ולא רק  פעילות גופנית רצופה וקבועה – המשפרת גם סימפטומים של ADHD. גם ללא מחקרים, ידוע כי פעילות ספורט טובה לגוף ולנפש, מה שכבר ידעו אבות אבותנו גם כן. אולם ראוי לציין, שכל המחקרים בתחום זה מבוססים בעיקרם על תצפיות והתרשמות ולא על רפואה מבוססת.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s