ילדים עם ADHD עשויים להפיק תועלת מהסתגלות והתנהלות באורח חיים בריא

הקשר בין אורח חיים להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) בילדים
The Association of Lifestyle Factors and ADHD in Children. Holton, J. of Attention Disorders, May 2016

מחקר חדש, הראה כי ילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) נוהגים באורח חיים פחות בריא מילדים ללא ADHD . בני נוער עם ADHD עשויים להפיק תועלת משיפור סגנון חיים, כגון הגדלת צריכת מים, קיצור זמן מסך, ופעילות גופנית לפחות שעה אחת ביום.
המחקר בדק התנהגויות של אורח חיים על פי מדד אורח חיים שיצרו, אצל 184 ילדים (בגיל 7-11 שנים) עם ADHD לעומת קבוצת ביקורת של 104 בני נוער שאינו ADHD. הפרעת ADHD בדרך כלל מטופלת בהצלחה בתרופות כמו Adderall או ריטלין, אם כי הורים רבים מודאגים לגבי תופעות לוואי של תרופות אלה, ומעוניינים דרכים חלופיות כדי להקל על תסמינים בילדיהם. המחקר חדש זה, הוא הראשון שבדק את ההתנהגויות של אורח חיים בריא בילדים עם ADHD, לעומת ילדים ללא ADHD עם התפתחות רגילה. "הורים רבים של ילדים שאובחנו עם ADHD אינם רוצים שילדיהם יקבלו תרופות, התנהגויות של אורח חיים בריא יכולות להוות התערבות יעילה לצד או במקום תרופות ל- ADHD מסורתיות." אמרה פרופ' קטלין הולטון, מובילת המחקר, מהאוניברסיטה האמריקנית למדעי בריאות ומדעי המוח.
המלצות כוללות המקובלות: זמן מסך – לא יותר מ 1 עד 2 שעות ביום; פעילות גופנית -לפחות שעה אחת מדי יום; הגבלת הצריכה של משקאות ממותקים בסוכר; שעות שינה – 9 עד 11 שעות בכל לילה; שתיית מים – 7 עד 10 כוסות מים ביום, בהתאם לגיל. על פי תוצאות המחקר, ילדים עם ADHD היו בסבירות גבוהה יותר לצרוך מיצים המכילים ממתיקים מלאכותיים; פחות סביר שיקראו ספר במשך יותר משעה ביום; סביר להניח שיהיו חשופים ליותר משעתיים זמן מסך ליום; וסביר יותר שיעסקו פחות שעות של פעילות גופנית במהלך השבוע; הורים לילדים עם ADHD דווחו הרבה יותר כי ילדיהם מתקשים להירדם, ועל בעיית הרגלי השינה של ילדיהם, ופחדם שבעיות שינה עלולות להוביל לבעיות התנהגות. אסוציאציות אלה החזיקו אפילו אצל ילדים שלא לקחו תרופות ADHD, אשר ידועה כגורם הפרעות שינה. הורים לילדים עם ADHD צריכים לדון עם רופא הילדים שלהם, כיצד לשפר התנהגויות בריאות, כגון הגבלת זמן מסך, פעילות גופנית, שיפור שגרת שעת שינה, ושתיית מים במקום משקאות אחרים.
במרבית מחקרי ADHD, הילדים מוערכים לעתים קרובות רק על ידי שאלת סקר אחת על אבחנות רפואיות בעבר. ואילו מחקר קפדני זה כלל דוחות הורים, ראיונות אבחון, וקונצנזוס של שני מומחים רפואיים לאבחון ADHD והפרעות פסיכיאטריות נוספות. המחקר מוגבל בעובדה שהוא בחן התנהגויות הילדים בנקודת זמן אחת. עם זאת, התוצאות הראו כי מחקר ניסוי קליני בעתיד נדרש להעריך את ההשפעה של התערבות באורח חיים על הסימפטומים של ADHD.
יתכן ששינוי התנהגויות סגנון חיים מרובות בבת אחת, יכול להוביל להתנהגויות בריאות אחרות. לדוגמא, פעילות גופנית מגבירה את הצמא, עושה את צריכת המים כאטרקטיבית יותר. פעילות גופנית גם יכולה לקזז זמן מסך ויכולה לשפר את איכות השינה. באופן דומה, הסרת משקאות המכילים קפאין מונעת השפעה משתנה שלהם, עוזרת לעליה בצריכת מים, ויכולה לעזור למנוע הפרעות שינה. מחקר כזה על תוצאות בריאותיות בילדים עם ADHD ממשיך לספק תובנה חדשות, תוך התמקדות במספר הכולל של התנהגויות של אורח חיים בריא אשר עשויים להיות חשובים וחיונים.
הערותיי: מאמר קליל, ותו לא. אינו מבוסס דיו, ולא מחדש דבר. יש אלפי "מחקרים" המתפרסמים, שלהערכתי אינם מקצועיים דיים, ולכן איני מציין אותם באתרי. אולם, מידי פעם, אני מוצא לנכון להביא לידיעה בודדים מתוכם. בשורה תחתונה, אורח חיים נכון, טוב לכול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s