האם ניתן להשתמש בסמארטפונים לטיפול בילדים הסובלים מדיכאון?

פער בספרות: תפקיד קליני עבור יישומי טלפון חכם לטיפול בדיכאון בבני נוער?
A Gap in the Literature: Clinical Role for Smartphone Applications for Depression Care among Adolescents? Gordon Harper, JAACAP

למרות התקדמות בטיפול קליני, הדיכאון נותר בעיה בריאותית פסיכיאטריות ציבורית רחבה בקרב מתבגרים. כ- 9% מהמתבגרים סובלים מדיכאון, לפסיכיאטרים לילד ומתבגר נחוצים כלים חדשים כדי להרחיב את הטווח ולפתח הגישה שלהם לטיפול בהם. הסמרטפון מציע פלטפורמה משלימה טובה שעשויה לעזור לפקח בזמן אמת על הסימפטומים, ואפילו להרחיב הטיפול באמצעות טלפונים ניידים. לאור בעלות ושימוש גבוהים מאד בסמארטפונים  בקרב הדור הצעיר, הטיפול באוכלוסייה זו יכול להיות מעשי מאוד באמצעות טלפונים חכמים. מחקרים קודמים על טיפול בדיכאון בעזרת טלפונים חכמים בחולים מבוגרים הוכיחו היתכנות ויעילות, אולם פחות ידוע על המצב הנוכחי של מחקרים על טיפול עם סמרטפון, בדיכאון בילדים ומתבגרים.
החוקרים במחקר זה, ערכו סקירה בספרות להבין טוב יותר את המצב הנוכחי של ראיות קליניות, על שימוש בסמארטפונים לטיפול בדיכאון אצל חולים מתחת לגיל 25 שנים.
המחקר שפורסם החודש (יולי 2016) ב- JAACAP, ביצע סקר מקיף בספרות שנערך ב- 5 בפברואר 2016, מתוך מסדי נתונים ביבליוגראפיים (PubMed, EMBASE, Web of Science, PsycINFO, PsycARTICLES). נאספו עותקי טקסט מלא של כל המאמרים שעשויים להיות רלוונטיים או מאמרים עם מידע לא מספק באופן המופשט כדי לקבוע אם יוכלו להתקבל. מאמרי ביקורת שנבחרו נבדקו לזהות מאמרים נוספים שאולי הוחמצו ע"י חיפוש מילות המפתח. הקריטריונים להכללה כללו מחקרים שחקרו טלפונים חכמים, באוכלוסייה קלינית של חולים הסובלים מדיכאון מתחת לגיל 25 שנים, ונתונים קליניים הקשורים ישירות לשימוש בטלפון החכם. לא נכללו מאמרים, שלא כללו קריטריונים של סמרטפון, שהאוכלוסייה הייתה בוגרת מ-25 שנה, והתמקדו בדבקות בתוצאות ושביעות רצון ממדידות שאינן רלוונטיות קלינית. סה"כ
נאספו 743 מאמרים, אבל 721 מאמרים נפסלו בגלל שלא התייחסו לנושא. 22 מאמרים נבחרו כבולטים ביותר. מתוכם, רק 4 מאמרים הציגו תוצאות קליניות על ילדים בשימוש בטלפונים ניידים. רק במחקר אחד השתמשו בסמארטפון מודרני, 3 אחרים התמקדו בחרדה ולא דיכאון.
לאור זה, לא נמצאו מאמרים שפורסמו, אם ניתן להשתמש עם סמארטפונים בטיפול בילדים או מתבגרים הסובלים מדיכאון.

למרות שטלפונים חכמים אינם המגמה העיקרית לטיפול קליני, בשירות וביעילות שלהם בפסיכיאטריה, העובדה שבמחקר זה החוקרים לא מצאו מאמרים שפורסמו על מחקרי סמרטפון לילד ולמתבגר עם דיכאון, היא מפתיעה. כמו כל כלי, טלפונים חכמים הנם עם סיכונים ותועלת, אולם ללא מחקר קליני שחקרו שאלות אלה, הפסיכיאטרים לילד ולמתבגר אינם מסוגלים להעריך את הפוטנציאל הקליני שבהם, או להבין היטב את הסיכונים שלהם.
עם זאת, השקעות פרטיות ותעשייתיות לאפליקציות טיפוליות עם סמרטפון שממוקדות לילדים ומתבגרים עם דיכאון, ממשיכות לגדול, זה יהיה חשוב וחיוני לקבל ראיות מדעיות בלתי משוחדות להשוואת טענות התעשייה. למרות השיעור הגבוה של בעלות ושימוש בטלפונים חכמים, הם אינם יכולים להיות פתרון יעיל באוכלוסיית חולים זו; במקום להניח תאוריות באשר לעתיד של טלפונים חכמים לטיפול בדיכאון בפסיכיאטריה לילד ומתבגר, עלינו ללמוד את זה טוב יותר ולעקוב אחר העדויות הקליניות.
הערותיי: עבודה חשובה. מסקנותיה שבמצב הנוכחי, לא נמצאו מאמרים שפורסמו בספרות, המראים שניתן להשתמש עם סמארטפונים בטיפול בילדים או מתבגרים הסובלים מדיכאון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s