הפרעת קשב וריכוז והפרעה טורדנית כפייתית – TD+ ADHD + OCD

"שלומי שלום, ילד בן 14 שנים המאובחן כהפרעת קשב וריכוז, וברקע גם OCD – הפרעה טורדנית כפייתית. מה התרופה הראשונית המומלצת? האם ישנה התוויית נגד לריטלין? בתודה, רופא ממרפאת קשב וריכוז."
זה סוג שאלות המעסיקות את הרופאים המטפלים בהפרעת קשב וריכוז. כידוע, להפרעת קשב וריכוז מתלוות הפרעות נפשיות. לפיכך עלינו כרופאים המטפלים ב ADHD להכיר ולדעת לזהות, וגם לאבחן ולהעריך את ההפרעות הנפשיות הנלוות להפרעת קשב וריכוז. במידה ומאבחנים ילד עם הפרעת קשב מלווה הפרעה נפשית נלווית קשה, מומלץ להפנותו להתייעצות לפסיכיאטר ילדים שזה תחום מומחיותם.

 הפרעת קשב וריכוז והפרעה טורדנית כפייתית
ADHD + OCD

הפרעה טורדנית כפייתית זו הפרעה נפשית חרדתית. מתאפיינת: במחשבות טורדניות הגורמות לחרדה, וביצוע פעולות טקסיות כדי להפחית מחשבות לא הגיוניות, ולמנוע חרדה. אולם זה עוזר לזמן קצר. הפעולות הטקסיות גורמות לסבל, ואילו הימנעות מפעולות טקסיות מגבירות את החרדה אשר יוצרת תחושת דיכאון.
רקע :  שכיחות הפרעה כפייתית טורדנית (OCD) היא 1 ל- 200  ילדים ומתבגרים. תופעות ראשונות של ההפרעה מופיעות בגיל 9 – 13 שנים. הרקע משפחתי. ויש פגיעה מוחית. ילד יכול לפתח הפרעה טורדנית כפייתית ללא סיפור משפחתי, מאידך אם יש סיפור משפחתי לא בהכרח שלילד יהיה גם OCD.
סימפטומים :  סימפטומים בולטים בהפרעה טורדנית כפייתית הם אובססיביות בהתנהגויות ולטקסים. נמנעים מפעילות הכרוכה בלכלוך. רוחצים גוף וידיים עם הרבה סבון. חוזרים על פעולות מספר פעמים. בודקים ומסדרים ומונים חפצים שוב ושוב. חוזרים על מילים. לוקח להם הרבה זמן להתכונן ללכת לבי"ס ומאחרים לבי"ס. קשיי לימוד. לוקח להם זמן להכנה לשינה. דואגים לבריאות בני המשפחה שמא עלול לקרות אסון. בודקים פעם אחר פעם שחלונות ודלתות הבית סגורים ונעולים לפני שהולכים לישון, ומקלים על חרדתם. מרדנים. התנהגות לא שקולה. תחושת ריקנות, ניכור והתבודדות.
פגיעה תפקודית :  הפרעה טורדנית כפייתית מפריעה ומקשה על התפקודים בחיי היום יום, בחברה, בלימודים, ביחסים, בהתנהלות ובהתנהגות. חרדה ודכאון. יכולים להיות קשיי שינה.
ב OCD שכיחה הופעת טיקים מצמוצי עיניים ועד טיקים קוליים וטורט (Tourette). ואילו בילד עם טורט יכולה להתלוות OCD כהפרעה נלווית .
ילדים עם OCD עלולים לסבול גם מהפרעת קשב וריכוז (ADHD).  ואילו בילד עם ADHD יכולה להתלוות OCD כהפרעה נלווית . לשניהם יש בסיס נוירו ביולוגי עם פגיעה במערכת העצבים המרכזית. נוטים יותר להתמכרויות (SUD) , ואף להתאבדות.
טיפול ב OCD  אמור להיות מכוון לסימפטומים מהם סובל הילד והמתבגר.
במקרים קלים
– פסיכותרפיה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מכוון להפרעה טורדנית כפייתית.
במקרים קשים – עם סיפור משפחתי יש להוסיף טיפול תרופתי עם Seroxat- paroxemine : SSRI  Fluoxetine – Prozac; luvoxamine  ; Sertraline.
במקרים קשים מאד– יש צורך לעיתים בשילוב של אנטידפרסנט SSRI + אנטי פסיכוטי כמו Risperidone.
תחליף ל SSRI זה (TCAs (Tricyclic antidepressant כמו Clomipramine – Anafranil.
התאמת הטיפול התרופתי, ולהיווכח בתוצאות הטיפול, זה עשוי לקחת שבועות-חודשים.
הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) יחד עם הפרעת קשה וריכוז (ADHD) והפרעת טיקים כולל טורט (TD) – יש מצבים ששלושת הפרעות אלה מופיעות יחדיו בילד. וישנם מצבים שכל אחת משלוש ההפרעות יכולה להופיע כהפרעה ראשונית ובעוד שתי ההפרעות האחרות יופיעו כהפרעות נפשיות משניות.
במה מטפלים קודם? מטפלים קודם בהפרעה עם הסימפטומים הדומיננטיים המפריעים לתפקוד הילד.
א. אם ADHD  זו הפרעה ראשונית כמו במקרה המוצג מטפלים קודם בהפרעת קשב וריכוז. לפי אלגוריתם: מתיל פנידאט -> אמפטמין -> אטומוקסטין (סטראטרה) -> סטראטרה + סטימולנט -> אטיפיקלי בופרופריאון -> TCA כמו  דפרקסן (דסיפראמין) -> אלפה אגוניסט כמו קלונידין -> קלונידין + סטימולנט.
ב. אם TD טיקים הם הפרעה ראשונית מטפלים קודם בהם: אלפה אגוניסט קלונידין או גואנפצין -> אטומוקסטין סטראטרה -> טריציקלים, פראמיפקסול (דופמין אגוניסט).
ג. אם OCD היא הפרעה ראשונית מטפלים קודם בה כמפורט על פי חומרת המקרה: קל, קשה וחמור.
לאחר שמתגברים בטיפול על ההפרעה הראשונית הבולטת, עוברים לטפל בהפרעה המשנית.
לכל הפרעה יש אלגוריתם טיפולי משלה (ניתן למצוא זאת באתר שלי).
במקרה המוצג של ילד עם  ADHD כהפרעה ראשונית ו- OCD כהפרעה משנית –  עדיף בשלב ראשון לטפל תרופתית ב ADHD וטיפול קוגניטיבי פסיכולוגי ב OCD . אין מניעה לטיפול עם ריטלין ארוך טווח השפעה. תרופות מקבוצת אמפטמינים (אינם בסל הבריאות) הנם גם תרופת בחירה ראשונה ל ADHD .

מחשבה אחת על “הפרעת קשב וריכוז והפרעה טורדנית כפייתית – TD+ ADHD + OCD

  1. פינגבק: הפרעת קשב וריכוז (ADHD) בישראל – ד"ר שלומי ענתבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s