לא כל סימפטומים של חוסר קשב והיפראקטיביות זה ADHD

התראות טלפון חכם מגבירות חוסר קשב והיפראקטיביות
Smartphone alerts increase inattention, hyperactivity

שימוש נפוץ של החברה ויותר של הטכנולוגיה הדיגיטלית עלול לגרום תסמינים דמויי ADHD גם בקרב האוכלוסייה הכללית, כך עולה ממחקר חדש של סטודנטים שהוצג השבוע בסן חוזה, קליפורניה בכנס הדדיות (אינטראקציית) אדם-מחשב. מחקר חדש הוכיח שעם טלפון חכם בכיסים שלנו, אנחנו נוטים להיות פחות קשובים למשימות אחרות. חוקרים מאוניברסיטת וירג'יניה בשיתוף עמיתים מאוניברסיטת קולומביה הבריטית בצעו מחקר ניסיוני שהראה, כאשר תלמידים המשיכו להחזיק את הטלפונים שלהם על צלצול או רטט, הם דיווחו על יותר סימפטומים של חוסר קשב והיפראקטיביות מאשר כאשר החזיקו הטלפונים שלהם על שקט.
לפני פחות מעשר שנים הבטיח Steve Jobs ש"טלפונים חכמים יישנו הכול". עם אינטרנט בכיסים, אנשים מופגזים הודעות מדואר אלקטרוני, הודעות טקסט, מדיה חברתית, ויישומים חדשים – 'והם הולכים לשום מקום'. במחקר ניסו להבין כיצד זרימה קבועה של שטף הודעות משפיעה על מוחנו. הסקרים האחרונים הראו כי 95 אחוז ממשתמשי הטלפונים החכמים השתמשו בטלפונים שלהם במהלך מפגשים חברתיים; שבעה מתוך 10 אנשים השתמשו בטלפונים שלהם תוך כדי עבודה; ואחד מתוך 10 הודו שבדקו הטלפון שלהם בזמן קיום יחסי מין. אנשים משתמשים בטלפון חכם לפחות שעתיים ביום.
במחקר זה, נמצאו ראיות כי smartphone גורם לסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז, גם אצל אנשים ללא ADHD.
המחקר כלל 221 סטודנטים מאוניברסיטת קולומביה הבריטית שהוגרלו מכלל הסטודנטים, כאשר במשך שבוע אחד נחשפו להרבה הפרעות טלפון כאשר שמרו על טלפון פתוח להתראות, והטלפונים שלהם היו בהישג יד. במהלך השבוע השני מיזערו את הפרעות הטלפון למשתתפים, כאשר שמרו על טלפון סגור. בסוף כל שבוע, המשתתפים מילאו שאלונים להערכת חוסר קשב והיפראקטיביות שלהם. התוצאות הראו כי המשתתפים חוו רמות גבוהות משמעותיות של חוסר קשב והיפראקטיביות כאשר התראות הטלפון היו מופעלות.
תוצאות המחקר הראו שאפילו אנשים שלא אובחנו עם ADHD עלולים לחוות סימפטומים של ADHD, הכוללים: הסחת דעת, קושי בהתמקדות, השתעממו בקלות כאשר ניסו להתמקד, גילו עצבנות, התקשו לשבת בשקט, התקשו לעשות משימות ופעילויות בשקט, והיו חסרי מנוחה. כלומר, טלפונים חכמים עלולים לתרום, כמקור קל ומהיר, לסימפטומים של הסחת דעת.
עם זאת, יש להדגיש כי ADHD היא הפרעה נוירוהתפתחותית פסיכיאטרית עם אתיולוגיה מורכבת, ביולוגית וסביבתית. ממצאי המחקר מראים שטלפונים חכמים אינם יכולים לגרום ל- ADHD , ומאידך, הפחתה בהודעות חכמות אינה אמצעי לטפל ב ADHD. הממצאים מראים כי גירוי דיגיטלי קבוע, עלול לגרום להגברת הגירעון הבעייתי בתשומת הלב ובקשב בחברה מודרנית. פתרון הבעיה יכול להיות ע"י כיבוי הטלפון החכם. משמע, אנשים יכולים להפחית את ההשפעות המזיקות של גירוי יתר מטלפונים חכמים, פשוט ע"י שמירה על הטלפונים שלהם להיות 'על שקט', ומחוץ להישג יד קלה, ככל שניתן.
הערותיי:  מחקר נוסף המראה שטלפון חכם עלול לגרום אצל אנשים ללא ADHD, סימפטומים זהים כמו אלה בהפרעת קשב (ADHD): הסחת דעת, קושי בהתמקדות, משתעממים בקלות כשמנסים להתמקד, עצבניים, מתקשים לשבת בשקט, מתקשים לבצע משימות ופעילויות בשקט, והינם חסרי מנוחה. משמע, לא כל תלמיד וסטודנט, המראים סימפטומים של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) צריך לאבחנם ADHD, וכול שכן לא צריך לטפל בהם בתרופות בגלל סימפטומים כאלה, כפי שהדבר נעשה הרבה בארצנו. כשמאבחנים ADHD יש לקחת בחשבון שיש גורמים סביבתיים שונים, כפי שהוכח במקרים רבים וכמו במחקר כאן שזה הטלפון החכם, אשר גורמים לסימפטומים כמו בהפרעת קשב.
הגיעה העת שהגורמים המקצועיים על תחום זה במשרד הבריאות יפקחו ויעשו סדר,כדי שלא נגיע למצב שכל ילד חמישי יטופל בישראל (אנו לא רחוקים מזה). ואז גם יהיו מספיק משאבים לכול התרופות שאינן בסל כיום, לילדים הנזקקים וחייבים טיפול. קופו"ח אין ביכולתן לעסוק בזה בשל בעיות גלובליות שלהן, ואילו משרד בריאות כרגולטור תפקידו לפקח. אני מתריע שנים, ומצפה להתפכחות שייעשה דבר מה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s