תרופות ADHD מפחיתות התנהגויות מסוכנות בקרב ילדים ובני נוער

סקס, סמים ו- ADHD: השפעות של טיפול תרופתי ב- ADHD על התנהגויות מסוכנות בבני נוער
Sex, drugs, and ADHD: The effects of ADHD pharmacological treatment on teens' risky behaviors. Anna Chorniy, Princeton University, Labor Economics, July, 2016

מחקר חדש הוכיח לראשונה שתרופות הנלקחות ע"י מיליוני ילדים אמריקאים לטיפול בהפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), יש יתרונות לטווח ארוך.
11% מהילדים בארה"ב בגיל 4-17 שנה מאובחנים עם ADHD, וכמעט 70% מהם מטופלים עם תרופות. ילדים שאובחנו עם ADHD במצב כרוני, עלולים להיות בסיכון גבוה יותר להתנהגויות מסוכנות כגון נהיגה מסוכנת, שימוש בסמים והתנהגות מינית מסוכנת.
המחקר התבסס על ניתוח תיקים רפואיים מ- Medicaid (תכנית ביטוח ציבורית), של 150,000 ילדים שאובחנו עם ADHD בדרום קרוליינה בשנים 2003 עד 2013. החוקרים מצאו כי טיפול בילדים בתרופות ADHD עשוי להפחית השלכות התנהגויות מסוכנות כגון מחלות המועברות במגע מיני, שימוש בסמים ופציעות במהלך נערותם. הפרעת קשב וריכוז היא בעיה רצינית, אבל נראה שאף אחד לא יוכל לתת תשובה מדויקת חד משמעית להשפעה ארוכת הטווח של התרופה. באוכלוסיית המחקר, נצפו כל מי שאובחנו עם ADHD ונעשה מעקב אחר בריאותם לאורך זמן כדי לזהות את היתרונות הפוטנציאליים של התרופות או המגרעות שלהן.
בהשוואה לילדים שאובחנו עם ADHD אך לא קבלו טיפול תרופתי, אלו שנטלו תרופות היו 3.6 אחוז פחות סיכוי להידבק במחלת מין, 7.3 אחוז פחות סיכוי להפרעת התמכרות לחומרים ו- 2.3 אחוז בפחות סבירות להיפצע. במספרים מוחלטים במדגם של כ- 14,000 בני נוער שאובחנו עם ADHD, זה מתורגם ל- 512 נערים עם פחות מחלות מין מדבקות ו- 998 עם פחות הפרעת התמכרות לסמים ואלכוהול. וגם 6122 פחות מקרי פציעות בשנה בילדים ונערים מתחת לגיל 19 שנה.
בעוד מחקרים קודמים הדגימו את היעילות של תרופות בטיפול בסימפטומי הליבה של ADHD, מעט ידוע על השפעות הטיפול על תוצאות בריאות, התנהגותיות וחינוכיות לטווח ארוך. ראיות עד כה הצביעו על השפעה חיובית על כמה מהתוצאות אך לא מחקרים אחרים. כמו מחקר משנת 2014 שפורסם ע"י הכלכלן פרינסטון ג'נט קורי וחוקרים אחרים, שמצאו כי טיפול תרופתי היה קשור עם ירידה בהישגים הלימודיים, בהידרדרות היחסים עם הורים, והייתה קיימת סבירות גבוהה של דיכאון. לעומת זאת, עבודה אחרת הראתה ירידה בביקורים בבית-חולים ופחות התנגשויות עם משטרה.
אנשי מקצוע והורים רבים עדיין בספק על קיומן של השפעות תועלתיות ארוכות טווח בתרופות ADHD, לכן, זה מאוד חשוב לאסוף ראיות מוצקות יותר על ההשפעה של תרופות ADHD. המחקר של Chorniy הוא דוגמה מצוינת כי הערכות ההשפעה הם מאוד אינפורמטיביות להשלכות של תרופות ADHD. המאמר הנוכחי הוא הראשון מבין מספר פרויקטים מחקריים שבו Chorniy מציירת תמונה ברורה יותר של איך ADHD מאובחן ומטופל, כמו גם השפעות קצרות וארוכות טווח של התרופות, ומספקת הסבר לעלייה המסחררת באבחון ADHD וטיפול בה, ובוחנת את השפעת התרופות שאושרו לאחרונה עבור הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).
מחקרים אלה יחד יתנו תמונה ברורה יותר של הסיבות מאחורי הגידול העצום (הפיצוץ) של ADHD ואת השפעות של תרופות ADHD, בהתחשב בכך שילדים ונערים מעוטי יכולת מבוטחי  Medicaid (תכנית ביטוח ציבורי), מאובחנים באופן לא פרופורציונלי עם ADHD, אלה הן שאלות מדיניות חשובות להתייחסות: מדוע יש יותר ילדים שלוקחים תרופות לטיפול ב- ADHD היום מאשר לפני עשור, ומה היתרונות שהם מספקים ובאיזה מחיר.
תגובתי: 
הדברים די נהירים, שתרופות ADHD מפחיתות התנהגויות מסוכנות בקרב ילדים ונערים, באותה עת שלוקחים תרופות. אולם ספק, אם ישנן השפעות תועלתיות ארוכות טווח לתרופות ADHD, החיזוי כאן מבוסס יותר על גנטיקה משפחתית, אם יש הפרעות התנהגויות בבן משפחה, ו/או הפרעה נפשית כמו חרדה ודיכאון בהורה או קרוב משפחה בוגר, אזי הסיכון ש ADHD בילד יתמיד.
הערכה שילדים ונערים מעוטי יכולת (במחקר, מבוטחי Medicaid, תכנית ביטוח ציבורי), מאובחנים באופן לא פרופורציונלי עם ADHD, היא נכונה ונראית גם בארץ בייחוד במקרי ADHD קשים.
לשאלה מטרידה, מדוע חל גידול עצום במספר ילדים מאובחנים ADHD ונוטלים תרופות, מחקר כזה אינו יכול לספק מענה כפי שהחוקרים סברו. לשאלה זו ישנן הערכות מבוססות שדנתי בהן רבות באתרי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s