שינויים ביולוגים דומים במוח נמצאו בילדים עם ADHD, ASD ו- OCD

מחקר דימות בילדים עם ADHD, ASD, OCD מצא דימיון בליקויים במוח בשלוש האבחנות שלהם סימפטומים משותפים

A Diffusion Tensor Imaging Study in Children with ADHD, ASD, OCD, and Matched Controls: Distinct and Non-Distinct White Matter Disruption and Dimensional Brain-Behavior Relationships. Stephanie H. Ameis, American Journal of Psychiatry, July 2016

מחקר MRI הראה קשר משותף בין ביולוגית המוח לסימפטומים הקורים במצבים נפשיים שונים, כך מצא צוות מדענים דמיון בליקויים במוח, בילדים עם הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD), הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD), והפרעה אובססיבית כפייתית (OCD). ישנם סימפטומים משותפים ל-ASD ,ADHD ו- OCD, שבחלקם קשורים ע"י אותם הגנים. עם זאת, היסטורית הם נחקרו ונלמדו כהפרעות נפרדות. בשלוש הפרעות התפתחותיות אלה לוקים 15% מהילדים ובני נוער.
המחקר, פורסם החודש בכתב העת American Journal of Psychiatry, ע"י צוות מדענים ממרכז להתמכרויות ולבריאות הנפש: CAMH, the Hospital for Sick Children and Holland Bloorview Kids Rehabilitation Hospital
נבדקו בהדמיה מוחית החומר הלבן של 200 ילדים עם אוטיזם, הפרעות קשב והיפראקטיביות, OCD , ואלה ללא אבחנה. המחקר הוא חלק מיוזמה גדולה של אונטריו לחקר הפרעות רשת נוירו- התפתחותיות, אשר בוחנת הפרעות שונות במוח הקשורות בילדות, כדי להבין טוב יותר את הדמיון והשוני ביניהם, ולפתח טיפולים יותר יעילים וממוקדים.

החומר הלבן במוח מורכב מחבילות של סיבי עצב המחברים גופי תא על פני המוח, ומאפשר תקשורת בין אזורי מוח שונים. במסלול (קבוצת סיבי עצב היוצרים מסלול בתוך הגוף) החומר הלבן המיוחד הזה, קורפוס קלוזום, הוא הגדול ביותר במוח מבין הראשונים המתפתח.
נמצאו ליקויים בחומר לבן במערכת הראשית המחברת את ההמיספרות הימנית והשמאלית בקרב ילדים עם אוטיזם, או הפרעת קשב או OCD, בהשוואה לילדים בריאים בקבוצת ביקורת. החוקרים גילו שילדים עם אוטיזם והפרעת קשב הראו ליקויים חמורים יותר המשפיעים יותר על החומר הלבן, מאשר בילדים עם OCD. ממצא זה משקף את העובדה שהפרעת אוטיזם וגם הפרעת קשב, בדר"כ מתפרצות בגיל צעיר יותר מאשר OCD, בזמן שמסלולי חומר לבן במוח עוברים התפתחות מהירה.
רבים מהתנהגויות שתורמות לליקויים ב- ASD, ADHD ו- OCD, כגון קשיים בשימת לב וקשיים חברתיים, קורים בשלוש ההפרעות, ונבדלים בחומרתם מאדם לאדם. במחקר נמצא כי אופי מבנה החומר הלבן במוח קשור בנוכחות ספקטרום סימפטומים התנהגותיים באבחנות אלה. ילדים עם ליקויי מוח גדולים, סבלו מפגיעות גבוהה בתפקוד בחיי יום יום,לא משנה מה היא אבחנתם. לממצא זה יש השלכות להבנת טבע/אופי של הפרעות הקשורות למוח. ע"י הוכחה ביולוגית שאופן מבנה המוח קשור לנוכחות מגוון של סימפטומים התנהגותיים החוצים מצבים התפתחותיים שונים, דבר המדגיש את הביולוגיה המשותפת בין הפרעות אלה. גם לפוטנציאל של טיפולים ממוקדים לספקטרום של התנהגויות, עשויים להיות רלוונטיים לכל 3 ההפרעות.

 ScanBrains (stock image). Autism, ADHD and OCD have common symptoms and are linked by some of the same genes. Yet historically they have been studied as  separate disorders

 


הערותיי: 
לדעתי זה אחד המחקרים החשובים שהתפרסמו לאחרונה. מחקר פורץ דרך, אמנם פורסמו לאחרונה מחקרים דומים, אולם פחות חד-משמעיים כמו זה. כבר לפני כשלוש עשרה שנה, בתחילת דרכי בתחום זה, נוכחתי בעבודתי הקלינית שיש חפיפה גדולה בסימפטומים ודימיון רב בין הפרעות התפתחותיות-נוירולוגיות-נפשיות בילדים, כמו שצפיתי, בדימיון הרב בין ADHD קשה התנהגותית לבין הפרעה אוטיסטית קשה עם בעית התנהגות. מאז במהלך השנים, לאור ניסיוני הקליני פרסמתי באתרי פעמים רבות על עמדתי זו בפרוט. לדעתי, זה הכיוון הנכון להבנת פסיכיאטרית ילדים לאבחון וטיפול בה, על ידי איחוד אבחנות ולא "גילוי" הפרעות נפשיות חדשות כביכול, ובכך להגדיל מעגל האבחנות.

מחשבה אחת על “שינויים ביולוגים דומים במוח נמצאו בילדים עם ADHD, ASD ו- OCD

 1. שלום ד"ר ריידלר,
  שמעתי על שיטת אירלן ממספר מטופלים שהתנסו בזה,
  ולדבריהם לא צפו שיפור בסימפטומים של הפרעת קשב שלהם.
  לא התעמקתי בשיטת אירלן, אולם ידוע על שיטות טיפול שונות ומגוונות שלא קצרו הצלחה.
  רצ"ב כתובת האתר שלהם, עם פרוט רב על השיטה: http://www.irlen.co.il/home.html
  אפשר לקרוא ולהתרשם אם יש בסיס עובדתי מוכח לשיטתם.
  בברכה, שלומי ענתבי.

  2016-08-15 20:26 Rima Reidler
  ד"ר ענתבי, שלום רב !
  תודה רבה על מאמרים מעניינים.
  אני רופאת ילדים, סיימתי קורס ADHD ועברתי התנסות במרפאתך בראשון לציון.
  קראתי לאחרונה ב- YNET מאמר על "תסמונת אירלן" , האם ידוע לך משהוא בנושא ?
  אשמח לקבל תגובתך.
  בברכה, ד"ר רימה ריידלר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s