קישוריות תפקודית של האמיגדלה משתנים בילדים בגיל הרך עם ASD

קישוריות תפקודית של אמיגדלה משובשת בילדים בגיל הרך עם הפרעה בספקטרום האוטיזם

Functional Connectivity of the Amygdala Is Disrupted in Preschool-Aged Children With Autism Spectrum Disorder Mark D. Shen, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Article in Press

המחקר בא לקבוע האם קישוריות תפקודית של האמיגדלה משתנית אצל ילדים בגיל הרך עם הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD) וכדי להעריך הרלוונטיות הקלינית של שינויים שנצפו בקישוריות האמיגדלה. המחקר יפורסם בכתב עת של אקדמיה אמריקאית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר. שיטת מחקר בהדמיה בתהודה מגנטית של קישוריות תפקודית של אמיגדלה (ומחקר מקביל של primary visual cortex) נערך ב-72 פעוטות. גיל ממוצע 3.5 שנים; 43 עם ASD, ו- 29 קבוצת ביקורת באותו גיל.
התוצאות הראו שקבוצת ילדי ASD היו עם קישורים חלשים יותר משמעותית, בין האמיגדלה לבין מספר אזורים במוח המעורבים בתקשורת חברתית ובהתנהגויות חוזרות, כולל קליפת המוח הקדם חזיתית, האונה הטמפורלית, וסטריאטום. קישוריות חלשות יותר בין האמיגדלה ולאונה הפרונטלית והטמפורלית היו קשורות משמעותית עם חומרת האוטיזם בקבוצת ASD. בניתוח מקביל לבחינת הקישוריות התפקודית של קליפת ראייה עיקרית, קבוצת ASD הראתה קישוריות חלשה משמעותית בין אזור קליפת המוח החזותי לבין אזורים סנסורי-מוטוריים. החולשה של הקישוריות בין האזור הוויזואלי בקליפת המוח לבין אזורים סנסורי-מוטוריים, לא הייתה מותאמת עם תסמיני הליבה של אוטיזם, אלא הייתה מתואמת עם רגישות יתר חושית מוגברת בתחום החזותי והשמיעתי.
הממצאים מצביעים שילדים בגיל הרך עם ASD הקישוריות תפקודיות משובשות בין אמיגדלה, לאזורים במוח אשר חשובים לתקשורת חברתית ושפה, ושעשויים להיות רלוונטיים קלינית,בגלל קישוריות חלשות הקשורים עם הגברת חומרת אוטיזם. אם כן, קישוריות אמיגדלה קשורים בתחומי התנהגויות שהם דיאגנוסטיים ל- ASD, שינוי בקישוריות של קליפת ראייה העיקרית היה קשורים עם רגישות יתר חושית.
הערותיי: עוד מחקר המוכיח שינויים מסויימים במוח בהפרעות נפשיות, הנצפים בהדמיה מוחית, כמו במחקר זה על השינויים במוח בילדים בגיל הרך הלוקים באוטיזם. צעד ועוד צעד, בסוף נגיע לאמת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s