חשיפה טרום לידתית לפרצטמול עלולה להגביר סימפטומים של ASD ,ADHD, בילודים

קשר בין שימוש בפרצטמול בהיריון להתפתחות נוירולוגית בפונקצית קשב וסימפטומים של אוטיזם
Claudia B. Avella-Garcia, Acetaminophen Use in Pregnancy and Neurodevelopment: Attention Function and Autism Spectrum Symptoms. International Journal of Epidemiology, July 2016

מחקר חדש של חוקרים מברצלונה ספרד, שפורסם ע"י אוניברסיטת אוקספורד, מצא כי שימוש נרחב במהלך הריון באקמול (פרצטמול) יש קשר סימפטומטי חזק לספקטרום האוטיזם (ASD) אצל בנים, ולתופעות הקשורות בקשב והיפראקטיביות (ADHD) אצל שני המינים.
הממצאים פורסמו בכתב העת הבינלאומי לאפידמיולוגיה. זהו מחקר ראשון מסוגו המדווח על קשר בין שימוש באקמול בתקופת היריון לספקטרום האוטיזם בילדים. זהו גם מחקר ראשון המדווח על תופעות שונות אצל בנים ובנות. בהשוואת לילדים שלא נחשפו, המחקר מצא גידול של 30% בסיכון לפגיעה בכמה פונקציות קשב, ועלייה בסימפטומים קליניים בספקטרום האוטיזם אצל בנים.
חוקרים בספרד גייסו 2,644 זוגות אם-ילד במהלך ההיריון. 88% הוערכו כשהילד היה בן שנה, ו 79.9% הוערכו כשהיו בני חמש שנים. האמהות נשאלו על השימוש שלהם פרצטמול במהלך ההיריון, ותדירות השימוש סווגה: מעולם לא לקחה, באופן לא סדיר, או מתמיד. את המינונים המדויקים לא יכלו לציין, כי האמהות לא היו מסוגלות לזכור אותם בדיוק.
כאשר הוערכו בגיל חמש, ילדים שנחשפו היו בסיכון גבוה לסימפטומים היפראקטיביות ואימפולסיביות, בפרט בילדים שהיו חשופים בהתמדה, שהראו סימפטומים של חוסר קשב, אימפולסיביות ועיבוד חזותי מהיר. בנים הראו גם יותר סימפטומים בספקטרום האוטיסטי כאשר הם נחשפו בהתמדה לאקמול. החוקרים מציינים שלמרות שנמדדו סימפטומים ולא אבחנות, גידול במספר סימפטומים שיש לילד, יכול להשפיע על תפקודו, גם אם הם אינם חמורים דיים כדי להצדיק קביעת אבחנה קלינית של הפרעה נוירו- התפתחותית. החוקרים מעריכים את הגורמים האפשריים להשפעות של אקמול על התפתחות המוח. אקמול יכול להזיק להתפתחות המוח מכמה סיבות, קודם כל זה מקל על הכאב באמצעות פעולה על קולטנים קנבינואידים במוח. מכיוון שקולטנים אלה עוזרים לקבוע כיצד נוירונים בוגרים מתחברים אחד עם השני, ואקמול יכול לשנות תהליכים חשובים אלה. זה גם יכול להשפיע על התפתחות מערכת חיסון או להיות רעילים ישירות לעוברים שאין להם אותה קיבולת ויכולת כשל מבוגר כדי לעכל לתרופה זו, או ע"י יצירת סטרס חמצוני. ניתן הסבר גם מדוע בנים נוטים יותר לסבול מסימפטומים בספקטרום אוטיזם, כי המוח הזכרי פגיע יותר מהנקבי להשפעות המזיקות במהלך חייו המוקדמים. תוצאות המגדר השונות מראות כי מוח זכרי יכול להיות רגיש יותר להפרעה אנדוקרינית אנדרוגנית.
מסקנות המחקר כי חשיפה נרחבת של תינוקות לאקמול בעודם ברחם עלול להגדיל את מספר הילדים שיסבלו מסימפטומים של ADHD וסימפטומים של בספקטרום האוטיזם (ASD). עם זאת, נדרשים מחקרים נוספים שיבדקו את המינונים המדויקים יותר של אקמול הנלקחים, וכן שיקבעו את הסיכונים מול יתרונות של שימוש אקמול במהלך הריון.
הערותיי: 
זה לא מחקר ראשון בנושא זה, עם תוצאות דומות. המחקר מתיימר להיות ראשון המבדיל בתחום זה בין המינים. המתדולוגיה של המחקר לא משהו, לכן איני משוכנע בתוצאות. ברור שבעתיד נדרשים מחקרים נוספים מפורטים ומדוייקים שייתכן ויוכלו להאיר טוב יותר בסוגיה הרצינית הנדונה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s