אלרגיות תחילה והתפתחות ADHD בהמשך

קשר בין תרופות למחלות אטופיות, לבין הפרעת קשב והיפראקטיביות

Association between medication prescription for atopic diseases and ADHD, van der Schans Jurjen   Annals of Allergy, Asthma & Immunology, 2016

תוצאות מחקר הולנדי על הקשר בין מחלות אטופיות והפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) הן חד משמעיות. מטרת המחקר הייתה להעריך האם ילדים עם ADHD המקבלים טיפול תרופתי, יש סיכוי גבוה יותר לקבל טיפול באסתמה, נזלת אלרגית, או אקזמה לפני תחילת שימוש בתרופות ADHD וכדי לבחון את השפעה של הורים  המטופלים עם תרופות ל-ADHD ולמחלות אטופיות, על שימוש צאצאיהם בתרופות ADHD.
החוקרים ערכו מחקר רטרוספקטיבי בקרב ילדים (6-12 שנים), ממאגר מרשמי אוניברסיטת גרונינגן בהולנד. זוהו 4257 מקרים, ו-17,028 מקרי ביקורת. נכללו ילדים שלקחו לפחות 2 מרשמים של מתילפנידאט בתוך 12 חודשים. קבוצות בקרה הותאמו על פי גיל, מין, ואזור מגורים. נאספו גם נתוני מרשם של הורים, כדי להעריך את ההשפעה של הורים המקבלים תרופות ל-ADHD ולמחלות אטופיות, על שימוש בתרופות ADHD בצאצאיהם. 
טיפול תרופתי באסטמה, נזלת אלרגית, אקזמה היה נפוץ יותר בחולים לעומת קבוצת ביקורת. תרופות לנזלת אלרגית ואסטמה בקרב הורים היו קשורות לטיפול ב- ADHD בילדיהם. מחקר זה מספק הוכחה נוספת התומכת בהשערה שמחלות אטופיות קשורות ל- ADHD. הקשר הורים- צאצאים מרמז על מרכיב גנטי ו/או סביבתי אפשרי.
הערותיי: עבודה נוספת המוכיחה קשר בין ADHD למחלות אטופיות אלרגיות. נוכחתי בזה בעבודתי הקלינית כבר לפני שנים, שילדים שאבחנתי עם הפרעת קשב והיפראקטיביות, לרבים מהם היו או יש מחלות אלרגיה. לדוגמא, היו אצלי אף שתי בחורות שהיו חולות באסתמה ומטופלות במשאפים, שאבחנתי אותם עם ADHD ולדבריהן לאחר תקופה מסויימת של טיפול תרופתי ל- ADHD לא נזקקו יותר לטיפול עם משאף לאסתמה… על המשותף בין מחלות אלה עדיין אינו ידוע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s