כיצד מתפקדים מבוגרים עם ADHD עקשני שאובחן בילדותם?

תוצאות תפקוד בוגרים לאחר 16 שנים שאובחנו כילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות
Functional Adult Outcomes 16 Years After Childhood Diagnosis of ADHD: MTA Results

במחקר חדש בראשות פרופ. Lily Hechtman פסיכיאטרית לילד ומתבגר, שיפורסם בקרוב בכתב העת של אקדמיה אמריקנית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר (JAACAP). השוו בוגרים צעירים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) מתמידה ועקשנית, את תחומי החינוך, תעסוקה, חוק, רגש, התמכרויות, והתנהגות מינית, מול קבוצת השוואה ממחקר טיפול MTA של ילדים עם ADHD.
המחקר נתמך ע"י שיתוף פעולה של המכון הלאומי לבריאות נפש (NIMH) אמריקאי עם המכון הלאומי לשימוש בסמים (NIDA) מאוניברסיטת קליפורניה-ברקלי. במחקר נאספו נתונים של בחורים צעירים (גיל ממוצע 24.7 שנ'), 12, 14, ו-16 שנים לאחר אבחון ראשון של 476 ילדים עם ADHD בגיל 7-9 שנים, ו-241 קבוצת בקורת תואמת גיל ומין. נמדדו תוצאות תפקודיות עם מכשירים סטנדרטיים ודמוגרפיים.
התגלו דפוסי תוצאות תפקודיות גרועות:
א.  בחינוך על-תיכוני, במספר פעמים שפוטרו או נטשו עבודה, בהכנסה שוטפת, בקבלת סיוע ציבורי, ובהתנהגות מינית מסוכנת, שהיו אופייניות משמעותית אצל משתתפי המחקר עם ADHD מתמיד ועקשני, לעומת קבוצת הביקורת.
ב.  תוצאות רגשיות של אי יציבות רגשית, נוירוטיות, הפרעת חרדה, הפרעת מצב רוח, ושימוש בסמים, היו גרועות יותר בקבוצת ADHD מתמיד ועקשני מאשר בקבוצת הביקורת.
ג. תוצאות משך שהייה בכלא (נדיר) ושימוש באלכוהול(שכיח)- הבדל בין שתי קבוצות לא היה משמעותי
מסקנות: תפקוד המבוגרים לאחר ADHD בילדות, בתחומי תפקוד שונים הוא גרוע יותר כאשר סימפטומים של ADHD מתמידים ועקשניים. חשוב לזהות גורמי הסיכון ולנקוט בהתערבויות מקדימות לקבלת תוצאות תפקודיות טובות.
תגובתי: עבודה בסדר לא מעבר לזה. התוצאות ידועות זה מכבר ממחקרים קודמים רבים. לאור ניסיוני, הגנטיקה ב- ADHD הינה גורם מכריע כיצד תתפתח הפרעת קשב בילד בהגיעו לגיל בוגר. כפי שנאמר, אמור לי כיצד מתנהלים ומתפקדים הוריך ובני משפחה מקרבה ראשונה, ואומר לך כיצד תיראה ADHD כשתהיה בוגר… לצערי, זה עדיין פועל כך, כי אנחנו איננו משקיעים מספיק משאבים חינוכיים, חברתיים, כלכליים, כדי לשנות האפיגנטיקה ויחד איתה את המשכיות ADHD הקשה ונלוותיה מדור לדור. אין אומר. אומר נואש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s