גנטיקה משותפת ל- ADHD ולאכילה מוגזמת ולתלות באלכוהול

השפעות סביבתיות וגנטיות להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) ומחלות הנלוות לה
Environmental and Genetic Influences in ADHD and its Comorbidities

מחקר חדש (ספטמבר 2016) מאוניברסיטת Linköping בשבדיה, מסכם שבעיקר גורמים תורשתיים עומדים מאחורי מבוגרים עם ADHD שלעיתים קרובות מפתחים תלות באלכוהול ואכילה מוגזמת. מאחר שתורשה משחקת תפקיד כל כך גדול, חשוב כי ADHD יטופל בשלב מוקדם, ושינקטו אמצעים כדי למנוע מאנשים לפתח הפרעות אלה בשלב מאוחר יותר בחיים.
הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) בקרב ילדים זכתה לתשומת לב רבה, אבל גם ל- 2.5-5% מכלל האוכלוסייה הבוגרת העולמית יש ADHD. ד"ר אנדריאה ג'והנסון, פסיכיאטרית, פסיכלוגית התפתחותית ופסיכולוגית ביולוגית, מהמחלקה למדעי הרפואה והבריאות בשדיה, התמקדה במחקרה בעיקר בשאלה של אכילה מוגזמת ותלות באלכוהול במבוגרים עם סימפטומים של ADHD. שתי ההפרעות שכיחות יותר במבוגרים עם ADHD מאשר באוכלוסייה הכללית. ג'והנסון התרכזה במחקרה עד כמה הקורלציה בין הפרעות אלה יכול להיות מוסבר ע"י גורמים תורשתיים ועד כמה מושפע מגורמים סביבתיים.
מרשם התאומים בשבדיה, אפשר להשוות תאומים זהים המשתפים 100% מהגנים שלהם, עם תאומים לא זהים, שהמבנה הגנטי שלהם אינו דומה זה לזה, כמו כל זוג אחים. זוגות תאומים גדלים באותה סביבה אך מושפעים מגורמים סביבתיים אינדיבידואליים, כמו מחלות וחוג החברים שלהם. במחקרי תאומים, החוקרים בדקו אם המתאם (הקורלציה) חזקה אצל תאומים זהים יותר מאשר בתאומים לא זהים. זה יכול לעזור לקבוע אם הקורלציה בין המצבים השונים יכולה להיות מוסברת ע"י הרקע הגנטי של אדם עם רגישות גבוהה יותר למצב רפואי, או אם גורמים סביבתיים הם המשמעותיים. ארבעת המחקרים שנבדקו בחנו יותר מ-18,000 זוגות תאומים בגיל בין 20- 46 שנים. התאומים מילאו שאלונים על סימפטומים שהם חוו, צריכת אלכוהול וחומרים אחרים, והתנהגות של אכילה מוגזמת.
התוצאות הראו לראשונה כי המתאם בין סימפטומים של ADHD לבין אכילה מוגזמת אצל נשים תלויה בעיקר ברגישות תורשתית משותפת לשתי הפרעות אלה. חלק ניכר מהמתאם בין תלות לאלכוהול ו- ADHD יכול להיות מוסבר על ידי גורמים גנטיים. החלק הנותר של המתאם מוסבר על ידי גורמים סביבתיים, שהם ספציפיים לכל אינדיבידואל (יחיד), וזה מעניין. נראה כי קיום סביבה משותפת בזמן ההתבגרות אינה משמעותית.
מאז שהמחקר העלה, כי לאנשים מסוימים יש רגישות תורשתית משותפת לסימפטומים של ADHD ולהפרעות תלות או אכילה מוגזמת, נראה שהפרעות אלו חייבות להיות מטופלות במקביל. כאשר מטפלים במבוגרים שבאים עם הפרעות תלותיות או התמכרות לחומרים, חשוב לזכור שהפרעת קשב והיפראקטיביות ADHD נפוץ מאוד בחולים אלו. ולהפך, חשוב לטיפול ב- ADHD מוקדם כדי למנוע הפרעות של תלות באלכוהול ואכילה מוגזמת בשלב מאוחר יותר בחיים.
הערותיי:  מחקר חשוב מאד. על הקשר החזק בין ADHD להשמנה, דנתי פעמים רבות באתרי. מחקר זה פותח חלון נוסף לתאוריה ולהערכה שאני דוגל בה זמן רב שלהפרעות נפשיות "שונות" יש גנים משותפים ולכן אנו רואים חפיפה גדולה וניכרת של סימפטומים משותפים להפרעות נפשיות רבות. לאור זה, לא אופתע אם נצפה בעתיד שיקרה צמצום בריבוי אבחנות ספציפיות להפרעות נפשיות, ויהיה איחוד אבחנות של הפרעות נפשיות למספר מחלות מצומצם יותר. אולם העתיד בתחום זה לא צפוי לקרות בקרוב בגלל ההיבט הכלכלי של עשרות מילירדי דולרים שתחום זה מגלגל, ולחצים אדירים הצפויים מתעשיית התרופות, מאידך תגיע העת שההיבט הרפואי יכריע, לאחר שהקהיליה הרפואית תתפקח, ואזי התעשייה הרפואית "תסתדר"  ותתאים עצמה לכך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s