ספק אם ירידה במשקל מקדמת בריאות-הגישה החדשנית המומלצת לטיפול בהשמנה בילדים

  הקשר בין השמנה (OBESITY) להפרעת קשב והיפראקטיביות ADHD) בילדים
והגישה המומלצת לטיפול בהשמנה

שכיחות ההשמנה בקרב ילדים גדלה באופן משמעותי בשלושת העשורים האחרונים. השמנה היא אחד הגורמים העיקריים לתחלואה גופנית, נפשית ותמותה, לפיכך גורמת לדאגה רבה לבריאות הציבור.
השמנה בילדים מורכבת, מעבר לחוסר איזון פשטני בין צריכת קלוריות לבין הוצאת אנרגיה. הממצאים מרמזים כי גורמי לחץ פסיכולוגיים משפיעים על השמנה בילדים, ומהווים גורם סיכון להפרעות בבריאות הנפש.  כדי לקדם את הירידה במשקל, אין די בהפחתת קלוריות והגברת פעילות גופנית. גישה קודמת זו, לא הביאה לפתרון להשמנה בילדים, כי שיעור ההשמנה לא ירד מאז הוכרזה ההשמנה (Obesity) בשנת 1997 כ "מגיפה עולמית". התמקדות צרה רק על ירידה במשקל, גורמת לתוצאות פסיכולוגיות שליליות בילדים ולהחמרה בבריאותם הנפשית וגופנית. הנחת היסוד הבסיסית הקריטית של המודל המתמקד בתזונה ופעילות גופנית לירידה במשקל בלבל בין המשקל לבריאות, ונתקל בהצלחה מוגבלת. התערבויות כאלה הראו יעילות נמוכה בירידה במשקל, ועכבו פיתוח אסטרטגיות לגורמי סיכון אחרים להשמנה בילדים. ברמה חברתית, התמיכה במודל המבוסס על משקל עלול להוביל לתוצאות שליליות נפשיות כמו חרדה ודיכאון. התבססות על ראיות ממחקרים חדשים ניתן לומר כי הגורמים להשמנה בילדים הם רבים ומורכבים, ואינם מוגבלים רק לחוסר האיזון בין צריכת קלוריות והוצאת אנרגיה.

הפרעת קשב (ADHD) בילדים מגבירה את הסיכון להשמנה בבגרות
שכיחות ההשמנה גדולה יותר באלה שיש להם סימפטומים של הפרעת קשב והיפראקטיביות. צעירים שהיו עם ADHD בילדותם יש סיכוי של 41% להיות שמנים. צעיר עם סימפטומים של היפראקטיביות ואימפולסיביות, שמהווים גורמי סיכון להשמנת יתר גם אם אין לו אבחנה מלאה של ADHD. ככל שבוגר יש לו יותר סימפטומים של ADHD כך הסיכון גדול יותר שיהיה שמן (Patogo 2009).
מה הקשר בין השמנה ל- ADHD? מדוע זה קורה?
ההיפותזה של קמבל ואייזנברג (2009) מסבירה זאת כך: רמת הדופמין במוח עולה כשאוכלים. הדופמין גורם לאדם לשמוח כשיש עלייה ברמת הדופמין, ולכן אכילה נעשית להנאה אצל אנשים. ילדים הלוקים ב ADHD יש להם רמה נמוכה של דופמין בחלק הפרה פרונטאלי של הקורטקס. וכידוע דופמין משפיע בין היתר על הריכוז, מוטיבציה, תכנון, ויכולת לשמור מידע במוח לצורך ביצוע מטלות מורכבות. המזון משמש כתרופה עצמית ללוקים בהפרעת קשב (שאינם נוטלים תרופות),כי הוא מגביר את רמת הדופמין. ואם אין הכוונה והשגחה אז יש אכילת יתר המובילה להשמנה.
ילדי ADHD שאינם לוקחים תרופות יש סיכוי פי 1.5 יותר להיות בעודף משקל מאלה שלוקחים תרופות. מאידך חולי ADHD הנוטלים תרופות עלולים פי 1.6 יותר להיות בתת-משקל בגלל תופעת הלוואי של חוסר תיאבון. כלומר חולי ADHD מטבעם יש להם נטייה לאכילת יתר, ואילו טיפול בסטימולנטים מונעים אכילת יתר. מי שנוטלים תרופות באופן לא סדיר ומפוקח כך שרמת הדופמין אצלם אינה בשליטה אז אוכלים יותר כדי לספק לעצמם דופמין ואתו את רמת שביעות הרצון שלהם, וזה מוביל להשמנת יתר.
ככל שהסימפטומים של ADHD חמורים כך גדול יותר הסיכון להשמנה בצעירים
כך נמצא במחקר של סקוט קולינס וחבריו מאוניברסיטת דיוק (10.2010) שעקבו אחר 15.200 ילדים בשנים 1995-2009. ילדים כאלה אוכלים חמש עוגיות במקום שתיים כי אינם שולטים על דחפים ומתעלמים מסימנים המצביעים שהם שבעים. דייויס מאוניברסיטת יורק בטורונטו טוענת ש "אוכל זה תרופה/סם", אוכל עם הרבה שומן, סוכר ומלח פועל על מערכת הפיצוי במוח באותה דרך כמו התמכרות לסם. ADHD יכולה להוביל להשמנה ע"י התנהגות אכילה לא נורמאלית. טיפול פסיכולוגי המכוון לאסטרטגיית שליטה התנהגותית יכולה להפחית את הסיכון להשמנה.
Dean סיכמה ב- 2012, עיקר הממצאים הידועים, שחוסר איפוק עצמי ואי שליטה על דחפים ב- ADHD גורמים לאכילת יתר ולהשמנה. אבחון בוגרים עם השמנת יתר להפרעת קשב, ומתן טיפול תרופתי גורם לירידה במשקלם. יש הרואים בהשמנה כמחלה נלווית (קומורבידיטי) להפרעת קשב. ADHD ו- Obesity קשורים בתכונה אופיינית של גנים המווסתים את זמינות הדופמין, שמראים רמה נמוכה של זמינות הדופמין רצפטור D2.
מחקר על תחלואה נלווית (קומורבידיטי) בקליניקה של השמנה (Obesity) בבי"ח לילדים בניו יורק (2012), נמצאו הפרעות נלוות אלה בילדים ומתבגרים עם השמנת יתר: ADHD-33%, ODD-30%, חרדה- 26%, הפרעת התנהגות-26%, בעיות פסיכוסומאטיות-6%.
הקשר בין הפרעת קשב להשמנה
מחקר שהובילה פרופ' סימה קומר מבי"ס לרפואה מיו-קליניק במרכז ילדים, מחלקה לאנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם של תזונה (2016), הצביע על קיום קשר בין התפתחות השמנה להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) בילדים. גם מחקרים קודמים, הצביעו על קשר בין הפרעת קשב בילדות להשמנה, ומצאו ראיות ראשוניות שהצביעו שהפרעת קשב מוקדמת תורמת להשמנת יתר. כמו מחקר פרוספקטיבי של 8106 ילדים שמצא כי בנות עם אבחנת ילדות של הפרעת קשב היו בשיעור כפול עם השמנת יר, בהשוואה לאלו ללא אבחנה זו. מחקר מיו קליניק הוא מחקר אורך ראשון מבוסס אוכלוסייה, שבחן את הקשר בין הפרעת קשב והתפתחות השמנה, בילדים עם הפרעת קשב, וקבוצות בקרה משני המינים. נמצא גם כי להשמנה לא היה קשר לטיפול בתרופות ממריצות שלא שינו את הסיכון. מסקנתם, יש צורך במודעות גדולה יותר לקשר בין הפרעת קשב והשמנה אצל בנות, בקרב מטופלים ומטפלים.
מחקר מטה-אנליזה ראשון על השמנה (Obesity) בילדים, שהובילו סמואל קורטז חוקר מדעי המוח, ס. ב. פאראון וחבריהם, שפורסם בכתב עת של אקדמיה אמריקאית לפסיכיאטריה לילד ולמתבגר, סיפק הוכחה על קשר משמעותי בין הפרעת קשב להשמנה. 
במחקר נכללו 728,136 (48,161 עם הפרעות קשב, וקבוצת בקורת של 679,975 נבדקים ללא הפרעת קשב). קשר משוער בין הפרעת קשב והשמנה עלול להיראות פרדוקסלי, כי במקום להיות היפראקטיבי, אדם עם השמנה לעתים קרובות מכונה "עצלן". עם זאת, אימפולסיביות וחוסר תשומת לב המאפיינים הפרעת קשב עלולים להוביל לדפוסי אכילה לא נכונים שגורמים לעלייה במשקל. גורמים אפשריים כוללים מצב סוציו-אקונומי נמוך, תפקיד של גיל, מין, אזור, מדינה בה בוצע המחקר, היכולים להסביר את הקשר בין השמנת יתר והפרעות קשב וריכוז, לא נבחנו במחקרים קודמים ולא היו ברורים.

מטה-אנליזה להערכת הקשר בין הפרעת קשב להשמנה, מצאה קשר מובהק סטטיסטי בין שני תנאים אלה. שכיחות ההשמנה, גדולה בכ 70% אצל בוגרים עם הפרעת קשב וב- 40% יותר בילדים עם הפרעת קשב, בהשוואה לנבדקים ללא הפרעת קשב. קשר משמעותי הוכח גם כשנוטרלו גורמים נוספים אפשריים, כולל מצב סוציו-אקונומי.
השפעת טיפול עם פסיכוסטימולנטים על המשקל, נבדקה בילדים עם הפרעת קשב והשמנה ונמצא קשר אצל ילדים שקיבלו סטימולנטים לטיפול בהפרעת קשב, כאשר ירד שיעור השמנה בכ- 40% בהשוואה לאלו שלא טופלו. התוצאות צריכות להילקח בחשבון בזהירות, משום שהן מבוססות על קבוצת קטנה של מחקרים, אם כי המספר הכולל של המשתתפים היה עדיין גבוה (9754 יחידים שקיבלו תרופות). חשוב לציין, שתוצאות המבוססות על מחקרי התאמה אינן יכולות להוכיח כי טיפול תרופתי להפרעת קשב, מקטין את הסיכון להשמנה הקשורה ל- ADHD. ייתכן כי טיפול תרופתי המביא לשיפור בתפקודים ביצועיים והפחתת אימפולסיביות, מוביל לדפוסי אכילה סדירים יותר, עם דבקות על תזונה מתאימה ועדיפה. לנוכח ממצאי המחקר נדרשים מחקרים נוספים לבדיקת השפעות ארוכות טווח של טיפול בסטימולנטים על המשקל, כדי לקבוע אם ירידה במשקל קשורה להשפעה מטבולית של סטימולנטים, ולנורמליזציה לטווח ארוך של דפוסי אכילה, או למנגנונים עקיפים אחרים.
סיבתיות הקשר בין הפרעת קשב והשמנה  הנתונים אינם מאפשרים מסקנות מוצקות
בהעדר סימנים ברורים ממחקרים אורכיים, אפשר לציין מספר אפשרויות להסבר הקשר בין הפרעת קשב להשמנה: הוכח כי אימפולסיביות וחוסר ריכוז בהפרעת קשב יכולים להגביר את הסיכון להשמנה; להפרעת קשב ולהשמנה יש גורמי סיכון ביולוגיים משותפים, כולל וריאנטים גנטיים; השמנה או מצבים משויכים לה, גורמים לסימפטומים דמויי הפרעת קשב (ADHD). אימפולסיביות וחוסר ריכוז יכולים להגדיל את הסיכון להשמנה ע"י הגברת התנהגויות אכילה לא נורמליות, וכך גדלה הסבירות להשמנה. חוסר קשב ותכנון כושל, עלולים לגרום לקשיים בדפוסי אכילה סדירים ובמשטר תזונה נכונה. חוסר תשומת לב עשויה להיות קשורה בחוסר מודעות לצריכת מזון.
תפקוד נוירו-ביולוגי משותף להשמנה והפרעות קשב והיפראקטיביות
משקף רעיון שהפרעות במערכת עצבים כוללות שינויים במערכות פיסיולוגיות אחרות. להפרעת קשב והשמנה יש קשר משותף בתפקוד דופמין, אולם הבנה זו צריכה להיות מבוססת יותר. נקודה מעניינת היא "תסמונת גמול חסר", מאופיינת בחוסר טבעי של דופמין, שמוביל לגמול מידי "לא טבעי", כגון אכילה בלתי הולמת, דווחה בהפרעת קשב וגם בהשמנה. מצבים קשורים להשמנה גורמים לתסמינים דמויי הפרעת קשב. בעודף משקל יש הפרעות נשימה בשינה, שינה קצרה או התעוררות מאוחרת, שמציגים סימפטומים דמויי הפרעת קשב.
השלכות בריאותיות קליניות וציבוריות
תוצאות המחקר חשובות מכיוון שהשמנה הקשורה להפרעת קשב עשויה להסביר מדוע חולים עם הפרעת קשב נמצאים בסיכון מוגבר לרמות כולסטרול גבוהות ולחץ דם גבוה. הערכת סיכון להשמנה צריכה להיות חלק מהערכה וניהול של הפרעת קשב (ADHD). על רופאים לסרוק הפרעת קשב בילדים שמופנים בגלל השמנה. להשמנה יש קשר עם בעיות נפשיות אחרות, כמו דיכאון, חרדה, נוסף לקשר עם הפרעת קשב, העשוי להיות משמעותי במיוחד על השלכות טיפול פוטנציאלי בהשמנה. ישנן ראיות לקשר משמעותי בין השמנה/עודף משקל להפרעת קשב, ללא קשר למשתנים אפשריים.
הפרעות אכילה בצעירים חוזות בעיות נפשיות והתנהגותיות בבגרות
מחקר שפורסם (JAACAP 2015) מצא כי אנורקסיה נרבוזה, בולימיה נרבוזה (BN) הפרעת בולמוסי אכילה (BED), והפרעות אכילה ספציפיות אחרות (OSFED), כולל הפרעת שלשול (PD), בילדים בגיל 14- 16 שנים, קשורים מאוחר יותר להיווצרות דיכאון, הפרעות חרדה, אלכוהוליזם, שימוש בסמים, ופגיעה עצמית. הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות, יכולות לחזות תוצאות שליליות, הכוללות הפרעות נפשיות, שימוש בסמים, פגיעה עצמית מכוונת. מחקר זה מדגיש את החששות לבריאות הציבור והשלכות קליניות העתידיות של הפרעות אכילה בקרב בני נוער.
פחות שינה – יותר השמנה
מחקר אלסי טבארס מ- Mass General בי"ח לילדים (Pediatrics ,2014) אחד המחקרים המקיפים ביותר שנעשו , בו נבדק קשר פוטנציאלי בין שינה מופחתת לבין השמנה בילדות. במחקר נמצאו ראיות משכנעות שילדים אשר ישנו באופן עקבי פחות משעות השינה המומלצות בינקות ובילדות מוקדמת, זה גורם סיכון בלתי תלוי ומשמעותי בילדים להשמנה או לעלייה בשומן הגוף הכולל. שינה קצרה הוגדרה כפחות מ-12 שעות ביום מגיל 6 חודשים עד גיל 2 שנים; פחות מ- 10 שעות ביום בילדים בגיל 3 -4 שנים; ופחות מ-9 שעות ביום בילדים בגיל 5 עד 7 שנים.
מנגנונים אפשריים להבנה כיצד משך שינה משפיע על הרכב גוף, כוללים את: השפעת שינה על הורמונים השולטים ברעב ושובע; מסלולים גנטיים משותפים אפשריים הכרוכים בשינה ובחילוף החומרים; יכולת ירודה כדי לקבל החלטות טובות על בחירות מזון והתנהגויות אכילה הנגרמות על ידי חוסר שינה; שיגרה בבית מובילה לשעות שינה מופחתת וצריכת מזון מוגברת; שינה לא מספקת עשויה להוביל להזדמנויות מוגברות לאכול אם באותו זמן מבלים בפעילויות בישיבה, כמו צפייה בטלוויזיה, בעת אכילה וחשיפה לפרסומות למזונות לא בריאים נפוצים. עכשיו ניתן להמליץ לרופאים ללמד ילדים צעירים והוריהם דרכים להשיג שנת לילה טובה יותר, לרבות קביעת שעת שינה עקבית, הגבלת אוכל ונוזל מכיל קפאין בסוף היום, ומניעת הסחות דעת הייטק בחדר שינה. כל אלה יעזרו לקדם הרגלי שינה טובים, שעשויים להגביר הערנות בבי"ס, לשפר את מצב הרוח, ולשפר את האיכות הכוללת של החיים.
הסטת המיקוד ממשקל לכיוון בריאות, תשפר את הבריאות הגופנית והנפשית בילדים
מחקר של ג'נה סול (2016) "פוקוס על בריאות ולא על המשקל, בהשמנה (Obesity) בילדים ומתבגרים " דן בגישה להבנה, טיפול, ומניעת השמנה בילדים שהיא מורכבת יותר משחושבים. כדי לקדם את הירידה במשקל, אין די בהפחתת קלוריות והגברת פעילות גופנית. גישה קודמת זו, לא הביאה לפתרון להשמנה בילדים, כי שיעור ההשמנה לא ירד מאז הוכרזה ההשמנה (Obesity) בשנת 1997 כ "מגיפה עולמית". התמקדות צרה רק על ירידה במשקל, גורמת לתוצאות פסיכולוגיות שליליות בילדים ולהחמרה בבריאותם הנפשית וגופנית.
השמנה בילדים מורכבת, מעבר לחוסר איזון פשטני בין צריכת קלוריות לבין הוצאת אנרגיה. ההבנה הקיימת עד כה, שהגורמים (האתיולוגיה) של השמנה זה מזון ואכילה, הכוללים סוג התזונה של ילד (למשל, מזון מהיר) והתנהגויות אכילה (כמו, אכילת יתר). באשר לגורם של פעילות גופנית ותפקידה באטיולוגיה של השמנת יתר, מבחינים בין פעילות הגופנית ומשך הזמן שילד נמצא בישיבה (כולל זמן מסך), אשר יכולים להיות קריטיים, בהתפתחות השמנה בילדים. מחקרים אחרונים הצביעו על התורשתיות של השמנה ועל תפקידם של גורמי לחץ פסיכולוגיים, המדגישים את ההשפעה ההדדית (אינטראקציה) בין הנטייה הגנטית לבין גורמים סביבתיים.
ספק אם ירידה במשקל מקדמת בריאות
את משקל גוף קשה לשנות באמצעות דיאטה או פעילות גופנית, וירידה במשקל בעצמה עשויה שלא לשפר תוצאות הבריאות, כפי שסברו בעבר. הממצאים מרמזים כי גורמי לחץ פסיכולוגיים משפיעים על השמנה בילדים, ומהווים גורם סיכון להפרעות בבריאות הנפש. תיוג חברתי של השמנה גורם לכך שבני נוער סובלים מהשמנת יתר יישארו שמנים בבגרות. לכן, הסטת המיקוד ממשקל הינה קריטית לקטוע מחזוריות זו. אין זה מפתיע שהמודל, שהיה מקובל בעבר, התמקד במשקל כגורם לשינוי באמצעות דיאטה ופעילות גופנית, נתקל בהצלחה מוגבלת. התערבויות כאלה הראו יעילות נמוכה בירידה במשקל, ועכבו פיתוח אסטרטגיות לגורמי סיכון אחרים להשמנה בילדים, כמו ילדים שמנים שסובלים מהפרעות אכילה הנובעות מגורמי סיכון אחרים. הנחת היסוד הבסיסית הקריטית של המודל המתמקד בתזונה ופעילות גופנית לירידה במשקל בלבל בין המשקל לבריאות. למרות שכבר מכירים בכך שמדידות ביולוגיות אחרות כגון שומן והיקף מותניים, מהווים סמנים טובים יותר למדד בריאות, אולם התרחקות מהמשקל כמוקד העיקרי זו משימה גדולה יותר. עם זאת, ספרות ענפה מצאה כי פעילות גופנית ואורח חיים יכולים לשפר את הבריאות הקרדיו-מטבולית ללא קשר לירידה במשקל. התערבויות ממוקדות משקל יכולות להיות קשורות עם תוצאות בריאותיות שליליות. לדוגמא, דגש על צריכת מזון עלול להוביל לכללי דיאטה ומזון נוקשה בילדים, שהם גורמי סיכון ידועים להפרעות אכילה. ברמה חברתית רחבה, התמיכה במודל המבוסס על משקל יכול להוביל לתוצאות שליליות פסיכולוגיות כמו חרדה ודיכאון.
התבססות על ראיות נוכחיות ממחקרים חדשים ניתן לומר כי הגורמים להשמנה בילדים הם רבים ומורכבים, ואינם מוגבלים רק לחוסר האיזון בין צריכת קלוריות והוצאת אנרגיה: רוב תוכניות המיקוד לירידה במשקל אינן מוצלחות ולא מקנות תוצאות בריאות משופרות; גודל גוף ומשקל אינם בהכרח קובעים לבריאות אדם; בני נוער סובלים מהשמנה, סביר להניח שיישארו כך בבגרותם; סטיות במשקל מהווה איום משמעותי לבריאות גופנית ונפשית; ספרות רפואית ענפה מראה שאפשר לשפר הבריאות הקרדיו-מטבולית ללא ירידה במשקל. לכן הגישה הנכונה לקידום הבריאות זו שאינה תלויה במשקל בני הנוער, אלא מתמקדת בעקרונות בריאות, ומבוססת על ראיות שלא לעודד התמקדות במשקל.
שיטות עבודה המומלצות למטפלים בהשמנה בילדים ובני נוער
אמורות לכלול עקרונות ותוכניות בעבודה פרטנית וקהילתית: על רופאים להיות מודעים לסטיות במשקל והשפעתן, ועל דרכים לתקשר עם בני הנוער; קידום תוכניות המבוססות על ראיות,שיכול לקדם עקרונות אורח חיים בריאים ואיכותיים, ללא התמקדות במשקל, תוך קבלת הגוף על כל צורות וגדלים הקיימים; תכניות המספקות מידע עובדתי על ההיגיון בצורת גוף וגודל, המקדם תחושה של ערך עצמי מבוסס על תכונות פנימיות, אכילה מודעת, תנועה, ופעילות לבריאות; התמקדות בהנאה ממזון והמודעות של רמזי שובע פנימיים יכולה לעזור לטפח יחס בריא בין מזון, מוח, וגוף בילדים. אסטרטגיות עשויות לכלול הימנעות תיוג מזונות מסוימים באופן שלילי ("זבל", "לא בריא") ובמקומן להשתמש במילים חיוביות ("טיפול") הכוללים מזונות כחלק מתזונה מאוזנת. לעודד ילדים ליהנות מכל המזונות, ולאפשר להם להתנסות ולדבר על חוויותיהם החושיות (טעם, ריח, מרקם, צבע). לשאול ילדים איזה מזונות נותנים להם אנרגיה, מה הם אוהבים או לא אוהבים במזונות מסוימים, ולשתף ילדים בתכנון ארוחה והכנתה וקיום אכילה מהנה; מטפלים יכולים לעודד יישום בקהילה של תוכניות, המסייעות לעודד שינוי חברתי בתוך מרפאות, קהילות, וחברות מקצועיות, ולחזק טענות על משקל והשמנת יתר תוך הקפדה מדעית שהם אמצעי חשוב ליצירת שינוי חברתי; בניית מיומנות נוער כולל גורמים מקדמי בריאות, אוכל מזין לגוף ונפש, וקשרים עם משפחה וקהילה, מיומנות חברתית וחיבור לפעילויות משמעותיות, רגולציה עצמית, וכושר הסתגלות להתמודדות תקשורתית; סטריאוטיפים לגודל גוף נפוצים במערכת משפחתית, הטיות שעלולות לגרום לאינטראקציות פוגעות. צריכים להכיר בחשיבות המסגרת המשפחתית ליצירת סביבה ביולוגית, פסיכולוגית בריאה; טיפול משפחתי פסיכולוגי יכול לשפר תקשורת ויחסים במשפחה ולספק משאבים כדי לסייע למשפחות לאמץ מסגרות שמעודדות את כל בני המשפחה להשתתף בפעילויות בעלות אוריינטציה של בריאות ללא קשר למצב המשקל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s