האם נכון שילדים עם טורט הם אגרסיביים? ומי אגרסיבי יותר ילדי טורט או ילדי הפרעת קשב?

האמונה שחולי טורט הם אגרסיביים היא מיתוס
 Dr Péter Nagy, European College of Neuropsychopharmacology

ההערכה הרווחת שילדים הסובלים מתסמונת טורט נוטים להיות אגרסיביים. כעת, מחקר חדש שהוצג בקונגרס ECNP בווינה מראה כי ילדים עם תסמונת טורט אינם אגרסיביים מאשר אחרים. תסמונת טורט מזוהה עם התנהגות אימפולסיבית והתנהגות בעייתית בלתי צפויה, יחד עם תנועות בלתי רצוניות ונטייה לומר דברים פוגעים או מחוץ לקשרם, שתרמו להערכה כי ילדים עם תסמונת הטורט הנם אגרסיביים. העבודה נעשתה בבית החולים הפסיכיאטרי לילד ולמתבגר בבודפשט, החוקרים לקחו 3 קבוצות של משתתפים (כולם זכרים): 87 עם תסמונת טורט, 161 עם ADHD, י494 מתוך אוכלוסייה כללית בקליניקה, והיו גם נתונים מתוך קבוצת ביקורת בריאה. כל המשתתפים עברו סדרת בדיקות, שהעריכו שני היבטים מרכזיים של תוקפנות: "קרה" (מחושבת, קשוחה, תוקפנית, ובלתי רגישה) ו- "חמה" (אימפולסיביות ותוקפנות עוצמתית).
חלק מהממצאים היה בלתי צפוי. חולים עם תסמונת טורט הראו שהם פחות אגרסיביים, לגבי תוקפנות חמה וקרה, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית הקלינית או חולים עם ADHD. המאפיינים האגרסיביים שלהם היו דומים לאלה של אוכלוסיית הביקורת הבריאה. ממוצע ציוני תוקפנות בדרוג הורה (שאלון ICU) היה 25.0 בילדים עם טורט, ו 23.5 בקרב נבדקי ביקורת בריאות, ואילו הממוצע של אותה סקאלה היה 35.1 באוכלוסייה כללית בקליניקה של פסיכיאטריה לילד, ואפילו גבוהה יותר 36.9 בקרב חולי ADHD . ממוצע ציוני תוקפנות בדרוג עצמי (שאלון RPA) היה 9.5, אצל חולי טורט וקבוצת הבקרה הבריאה, אולם חולים בקליניקה כללית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר וחולים עם הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) הגיעו לדרוג גבוה יותר (14.3 ו- 14.1 בהתאמה).
זהו המחקר הראשון שהשתמש בשיטות סטנדרטיות אלה לבחינת התוקפנות בתסמונת טורט. נמצא כי חולי טורט אינם אגרסיביים יותר מאשר באוכלוסייה הכללית. חולי טורט מראים טיקים מוטוריים, כמו תנועות מעווות פנים או זרוע,או טיקים ווקאליים מסוימים, ואפשר להניח כי זה ביטוי של תוקפנות מודחקת או גלויה, אולם זה למעשה לא המקרה. הבעיה אינה של תוקפנות, חולי טורט צריכים תמיכה וקבלה, לא דחייה או פחד.
הערותי: עבודה נכונה ומלמדת, נעשתה בבי"ח פסיכיאטרי לילד ולמתבגר בבודפשט, שלא הפתיעה אותי בתוצאותיה. אכן ילדים עם ADHD הנם יותר אגרסיביים ותוקפניים (בסקלה 36.9) מאשר ילדים עם תסמונת טורט (25.0), ואילו משתווים בחומרתם לילדים מהמרפאה לפסיכיאטריה לילד ולמתבגר (35.1). מכך ניתן להסיק, שילדים עם ADHD שנכללו במחקר, אובחנו עם הפרעת קשב והיפראקטיביות מהותית קלסית שמתאפיינת בתחלואה פסיכיאטרית נלוות (לתשומת ליבנו!), ולפיכך מדד התוקפנות ואגרסיביות זהה לילדים במרפאה לפסיכיאטריה הכללית המאובחנים עם הפרעות נפשיות. בנוסף, בדר"כ הפרעת טיקים בצורה זו או אחרת משולבת עם ADHD או הפרעה נפשית אחרת. ואמנם 40% מילדים שמאובחנים עם ADHD יש הפרעת טיקים, וטיפול תרופתי בילדים אלה מכוון להפרעת קשב שביטוייה אימפולסיביות, אגרסיביות ותוקפנות (ODD), בשלוב טיפול פסיכולוגי התנהגותי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s