מחקר חדש: ילדי ADHD עם לקות בזיכרון, מחמיר את הפגיעה בלימודים

קורלציה קלינית בליקויים בזיכרון עבודה בבני נוער עם או בלי הפרעת קשב והיפראקטיביות

זיכרון עבודה- WM (היכולת להחזיק מידע בזיכרון לתקופות קצרות של זמן) ו- ADHD קשורים בקשיים לימודיים. בגלל שגירעון בזיכרון עבודה שכיח בילדים עם ADHD, מטרת המחקר היא לבחון האם קשיים לימודיים נגרמים ע"י גירעון בזיכרון עבודה או מושפעים מ- ADHD בעצמה.
במחקר, שהוצג ע"י קבוצת בוסטון בכנס אקדמיה אמריקאית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר, ניו יורק נוב' 2016, השתתפו בני נוער עם ADHD י(276) וללא ADHD י(241) ממרפאות פדיאטריה ופסיכיאטריה. ההערכה כללה מדידות של תפקוד פסיכיאטרי, פסיכו-חברתי, חינוכי, וקוגניטיבי. זיכרון עבודה הוערך באמצעות סולם אינטליגנציה של וקסלר מתוקן המבוסס על אריתמטיקה, וקידוד.
התוצאות הראו שבאופן משמעותי ליותר בני נוער עם ADHD היו גירעונות בזיכרון עבודה מאשר בקבוצת ביקורת (31.9 לעומת 13.7 אחוזים, P <0.05). ובילדי ADHD, נוכחותם הייתה משמעותית וקשורה בסיכון מוגבר לקשיי לימודים, להעברה לכיתה מיוחדת, ולציונים נמוכים במבחני קריאה ומתמטיקה, בהשוואה לבני נוער עם ADHD ללא גירעונות בזיכרון עבודה. לעומת זאת, לא נמצאו הבדלים בתחומים אחרים של תפקוד. אם כי לגירעון בזיכרון עבודה היו השפעות שליליות הקשורות לחינוך ולקוגניטיביות במקצועות שליטה הלא ADHD, אולם הבדלים אלה לא היו מובהקים סטטיסטית.
לקוי בזיכרון עבודה מגביר משמעותית וסלקטיבית את הסיכון לקשיי תפקוד אקדמי וקוגניטיבי בילדים עם ADHD, מעבר לאלה המוקנים ע"י ADHD. סריקת גירעונות זיכרון עבודה בבני נוער, עשויה לסייע בזיהוי ילדי ADHD הנמצאים בסיכון גבוה לקשיי תפקוד אקדמי וקוגניטיבי.

מחשבה אחת על “מחקר חדש: ילדי ADHD עם לקות בזיכרון, מחמיר את הפגיעה בלימודים

  1. שלומי, תודה רבה על העדכון.
    נכנסתי לאתר ואני לא רואה את שמות המאמרים. האם יש אפשרות לראות את שמות המאמרים כדי שאגש למקור שלהם? תודה רבה, ד"ר בטי שרייבר, טכנולוגיות סיוע לניהול, לקשב וללמידה, דף הפייסבוק: "יש לך פוטנציאל אבללל"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s