מחקר חדש: לקות בזיכרון אינו קשור ל ADHD

 גירעון בזיכרון עבודה והפרעת קשב והיפראקטיביות הם נפרדים

קיימים מודלים נוירו-פסיכולוגיים של הפרעת קשב והיפראקטיביות, המראים שב- ADHD מופיעים גירעונות (דפציט) תפקודיים ביצועיים של זיכרון עבודה (היכולת להחזיק ולשמור מידע בזיכרון לתקופות קצרות של זמן). אך מצטברות ראיות קליניות המצביעות על הפרדה הקיימת בין ADHD לגירעונות תפקודיים ביצועיים בזיכרון עבודה.
במחקר חדש בדקו בעזרת fMRI האם ADHD וזיכרון עבודה הם נפרדים נוירוביולוגית. המחקר הוצג ע"י קבוצת בוסטון בכנס אקדמיה אמריקאית לפסיכיאטריה לילד ומתבגר, ניו יורק נובמבר 2016.
השתתפו במחקר בוגרים שאובחנו ADHD בילדותם שהתמידה לגיל בוגר או שהופיעה חזרה בגיל בוגר. חלקם (17) האבחנה שלהם כבוגרים התאפיינה בפגיעה תפקודית בחיים בוגרים בזיכרון עבודה, וחלקם (16) ללא קשיי תפקוד בזיכרון עבודה. וקבוצת ביקורת (17) שמעולם לא היה להם ADHD. המשתתפים השלימו הערכות הנוירו-פסיכולוגיות וגם משימת זיכרון חזרתי תוך סריקה ב- MRI.
תוצאות המחקר הראו שמצב זיכרון עבודה הוא בלתי תלוי אם המשתתפים היו עם ADHD שהתמיד מילדות או שהופיע חזרה בבגרות. המשתתפים עם ADHD ופגם בזיכרון עבודה מרחבי, ביצועיהם היו גרועים מאשר בקבוצת ביקורת ובמשתתפים עם ADHD ללא לקות בזיכרון עבודה.  בקבוצת הביקורת והמשתתפים עם ADHD ללא לקוי בזיכרון עבודה, הראו הגברה משמעותית של פעילות ליניארית ב- dorsolateral prefrontal cortex, intraparietal sulcus, precuneus, and cerebellum, כפונקציה של עומס עבודה-זיכרון, ופעילות זו לא היתה שונה משמעותית בין שתי קבוצות אלה. המשתתפים עם ADHD ולקויי זיכרון עבודה הראו פעילות חלשה משמעותית באותם אזורים של האונה השמאלית.
מסקנה, פעילות חלשה באזורים הנ"ל קשורים בליקויי זיכרון, ואינם קשורים לסטטוס אבחנת ADHD. ממצאי המחקר מצביעים על חוסר קשר נוירוביולוגי בין ADHD ופגמים בזיכרון העבודה שהוא גירעון תפקודי ביצועי שכיח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s